Powieść pisana przez życie

 

Jesteś redaktorem w wydawnictwie. Miesięcznie oprócz mizernej pensji dostajesz mnóstwo wypocin marzycieli. Niektórzy piszą lepiej, inni gorzej. Któregoś dnia dostajesz tajemniczego maila z tekstem, który do złudzenia przypominałby twój pamiętnik. Jeżeli byś go w ogóle pisał.

Maciej Tarski jest czterdziestoletnim rozwodnikiem i redaktorem w znanym wydawnictwie. Jego życie jest aż do bólu nudne, a jedyną atrakcją są „szybkie numerki” z Karoliną, koleżanką z pracy i rosnąca niecierpliwość związana z książką Kaliny Milewskiej – popularnej autorki thrillerów, która coraz bardziej spóźnia się ze swoim kolejnym dziełem.

 

Tę rutynę przerywa nietypowy mail od tajemniczego „XYZ”. Początkowo historia brzmi całkiem niewinnie. „Miasto było tak mokre od nieprzerwanie padającego deszczu, że miało się wrażenie, iż można je wyżąć w ręku jak pranie.” Tak zaczynać się może każda historia, nic w tym szczególnego, prawda? Problem robi się dopiero, gdy z każdym kolejnym zdaniem Tarski uświadamia sobie, jak bardzo ten rozdział przypomina jego piątkowe popołudnie. Z niedowierzaniem połyka kolejne zdania o romansie z koleżanką z pracy i rosnącej irytacji przez spóźnianie się z książką popularnej autorki.

 

Każdy może być „XYZ”. Napięcie w powieści jest tak fantastycznie budowane, że od samego początku podejrzewamy każdego po kolei. Każdy może mieć jakieś motywy. Darek z działu handlowego jest zazdrosny o Karolinę. A może Karolina chciałaby w końcu wiedzieć, na czym stoi? Możliwe też, że to ktoś zupełnie obcy… Albo i nie? Zazdrosna siostra Milewskiej? Albo sama pisarka? Milewska ma już powyżej uszu telefonów swojego redaktora i jest pierwszą osobą, którą podejrzewa Tarski. Wkrótce jednak sama pomaga mu odnaleźć tajemniczego nadawcę, który może nieźle namieszać, bo zdecydowanie za dużo wie.

 

Autorką książki jest trzydziestoparoletnia wrocławianka, która ma na swoim koncie już jedenaście książek. Muszę przyznać, że wcześniej o niej nie słyszałam i bardzo tego żałuję. „Kolejny rozdział” czyta się błyskawicznie. Strony same się przewracają i z każdą z nich ma się wrażenie, że nic się już nie wie, a przecież byliśmy tak blisko rozwiązania zagadki! A tu – autorka znowu nas zaskakuje. Jeśli macie ochotę trochę pogłówkować, ale niekoniecznie nad krzyżówką czy kryminałem – bardzo polecam „Kolejny rozdział”.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzyjny. :)

Zdjęcia: okładka – https://ksiegarnia.proszynski.pl; zjęcie obok: http://www.jestrudo.pl/darmowe-zdjecia

Korekta: Aleksandra Borkowska

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska