„Kocha, lubi, zdradza” – Esther Perel [RECENZJA]

 

Zdrada boli, tego nikt nie zaprzeczy. Statystyki są bezwzględne - odnotowujemy coraz więcej przypadków niewierności. „Wierność jest nudna” – śpiewała Natalia Kukulska. Dlaczego zdradzamy? Czy zdrada oznacza koniec, czy dopiero początek szczęśliwego związku? Na te i inne pytania odpowiada psychoterapeutka Esther Perel.

Autorką książki „Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności i niewierności w związku” jest wieloletnia psychoterapeutka, mówca, pisarka oraz konsultantka serialu „The Affair”. Jej bestseller pt. „Inteligencja erotyczna” 10 lat temu zrewolucjonizował niejeden związek i otworzył oczy na wiele problemów wśród partnerów. Dziś autorka powraca z nową książką, tym razem poświęconą w całości zdradzie. Jak sama pisze: „Ku memu zaskoczeniu, na całym świecie, niezależnie od tego, gdzie występowałam czy udzielałam wywiadu, temat zdrady dominował nad całą resztą”. 

 

Zobacz także: Damsko-męsko: Zdrada

 

Moje drugie pytanie ze wstępu może wzbudzać kontrowersje. Jak to „zdrada ma być początkiem szczęśliwego związku”?! Przecież to rujnuje małżeństwa, rozbija rodziny, więc jak ma być początkiem szczęścia? Ano może. Bo dzięki książce Perel możemy spojrzeć na zdradę z innego punktu widzenia. Możemy poznać najczęstsze powody do „skoku w bok”, poznać historię wielu osób, którym niewinny „numerek” zrujnował życie oraz tych, którym romanse wyszły w pewnym sensie na dobre, bo rozpoczęli szczęśliwszy związek niż ten poprzedni. W zdradzie nie ma litości – zawsze ktoś cierpi. Zawsze ktoś jest pokrzywdzony, nigdy nie obywa się bez skrajnych emocji.

Zobacz także: Zapowiedzi książkowe – czerwiec 2018

 

Czy zdrada zawsze oznacza rozwód?

 

„Kocha, lubi, zdradza” to nie poradnik o tym, jak przeżyć ból po zdradzie, jak się do niej przyznać czy jej zapobiec. To dogłębna analiza tematu, rozłożenie go na czynniki pierwsze na podstawie pacjentów autorki. Nie ma dwóch takich samych historii, nie ma dwóch takich samych powodów. Każdym kierują inne pobudki, psychoterapeutka spotkała się z masą różnych przypadków niewierności. Najbardziej podoba mi się to, że nie ujawnia swojego zdania na ten temat. Choć na pewno nie ocenia tego tak skrajnie, jak niektórzy potrafią, i ma wyrobione zdanie, nie przedstawia go czytelnikowi. Temat jest drażliwy, nie ma co do tego wątpliwości, jednak w tym wszystkim autorka potrafiła zachować dla siebie swoje oceny.

 

Porady na zdrady – czy zdradzie można zapobiec?

 

Książka podzielona jest na cztery części: „Przygotowanie gruntu”, „Konsekwencje”, „Znaczenia i motywy” oraz „Od tamtej pory”. Nie zabrakło takich tematów jak samo pojęcie niewierności i próba jej zdefiniowana (no bo czy samo pisanie na Facebooku już jest zdradą, czy jeszcze nie?), czy przyznać się do zdrady, czy lepiej dalej okłamywać, a także poznamy tę „trzecią” stronę, czyli spowiedź kochanki. Dostaniemy też odpowiedź na pytanie jak uniknąć zdrady, choć według mnie to trochę zbyt górnolotne stwierdzenie. Być może się mylę, nie przeczę, ale jak dla mnie tego nie da się uniknąć. Jeżeli ktoś ma zdradzić to to zrobi, nawet jeśli będziemy się bardzo starać i próbować temu zapobiec. Te 352 strony wzbudzają skrajne emocje, wywołują złość, ale i momentami zrozumienie. To potrzebna lektura, która daje do myślenia i pokazuje świat niewierności z szerszej perspektywy. Pozycja warta przeczytania, choćby z ciekawości.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska