Kilkukrotni laureaci Oscara. Kto zdobył najwięcej statuetek?

 

Oscar to wyjątkowa nagroda, która przedstawia złotą postać rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. Rycerz stoi na rolce filmu, która posiada pięć szprych symbolizujących pięć grup zawodowych uosabianych w Akademii Filmowej: aktorów, scenarzystów, producentów, reżyserów i techników. Statuetka jest wykonywana m.in. z cyny, antymonu i miedzi a dodatkowo jest pokryta 24-karatowym złotem. O jej uzyskanie walczą zarówno kobiety, jak również mężczyźni. Niektórzy z nich na stale zapisali się na kartach historii Hollywood.

Cedric Gibbons – najbardziej utytułowany amerykański scenograf

 

Szeroki rozgłos przyniosło Cedricowi Gibbonsowi zaprojektowanie głównej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara, która jest przyznawana od 1929 roku. Dalszy start w amerykańskiej kinematografii umożliwił mu film „Mosty San Luis Rey” z 1930 roku. Film był pierwszym nagrodzonym dziełem scenografa, w którym zagrała Lily Damita – francuska aktorka filmowa. Scenograf zdobył łącznie 11 statuetek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz 39 nominacji w kategorii najlepsza scenografia.

 

Drugą statuetkę otrzymał za najlepszą scenografię do filmu „Wesoła wdówka”, a trzecią za film „Duma i uprzedzenie” w reżyserii Roberta Z. Leonarda. Film „Kwiaty pokryte kurzem” z 1942 roku był pierwszym filmem w kolorze, który zdobył Oscara w kategorii scenografia. Trzy lata później Gibbons ponownie zdobył Oscara za scenografię do filmu „Gasnący płomień”, który był nominowany do Oscara w siedmiu kategoriach. Ostatecznie film zdobył dwa Oscary – dla najlepszej aktorki (Ingrid Bergman) oraz za scenografię. Kolejnymi nagrodzonymi filmami Cedrica Gibbonsa były: „Roczniak”, „Małe kobietki”, „Amerykanin w Paryżu” oraz „Piękny i zły”. W 1954 roku otrzymał kolejną statuetkę w kategorii najlepsza scenografia za film „Juliusz Cezar”. Dzieło było szeroko komentowanym filmem historycznym, będącym adaptacją sztuki Williama Shakespeare’a. Ostatniego Oscara otrzymał za scenografię do filmu „Między linami ringu”, który opowiadał historię bokserskiego mistrza świata wagi średniej  Rocky’ego Graziano.

 

Zobacz także: Kilkukrotne laureatki Oscara. Kto zdobył najwięcej statuetek?

 

Jack Nicholson – neurotyczny i demoniczny zdobywca trzech Oscarów

 

Jack Nicholson to jeden z największych i najważniejszych aktorów w historii kina, wielokrotnie honorowany licznymi nagrodami. Aktor był dwanaście razy nominowany do Oscara, lecz jedynie trzykrotnie zdobył statuetkę Akademii Filmowej. Jest najbardziej znany z takich filmów jak „Chinatown”, „Lepiej późno niż później”, „Porozmawiajmy o kobietach” czy „Batman”. Oscary zdobył za role w filmach: „Lot nad kukułczym gniazdem” (Najlepszy aktor pierwszoplanowy w 1975 r.), „Czułe słówka” (Najlepszy aktor drugoplanowy w 1983 r.) oraz „Lepiej być nie może” (Najlepszy aktor pierwszoplanowy w 1997 r.). Jack Nicholson zdobył również sześć Złotych Globów oraz trzy Nagrody BAFTA.

 

Aktor wciela się w rolę morderców, psychopatów lub mężczyzn o zaburzeniach osobowościowych, które niejednokrotnie stają się tłem do zobrazowania historii innych postaci. Do jego najwybitniejszych ról należy postać Jacka Torrenca w kultowej adaptacji książki Stephena Kinga „Lśnienie” oraz rola prywatnego detektywa Jake’a Gittes’a w czarnym kryminale „Chinatown”. Jack Nicholson jest także znany z burzliwego życia osobistego – rozwiódł się z żoną, organizował podejrzane imprezy z udziałem polskiego reżysera Romana Polańskiego, a później zostawił ówczesną partnerkę Anjelicę Huston dla konkubiny spodziewającej się dziecka. Ma piątkę dzieci z czterema kobietami. Podobnie jak Alex Ferguson oraz Robbie Coltrane jest wielkim miłośnikiem sztuki szkockiego malarza Jacka Vettriano.

 

John Ford – amerykański reżyser i weteran wojenny

 

Urodził się jako syn irlandzkich imigrantów, którzy zamieszkali w Ameryce. John Martin Feeney był jedną z bardziej wysublimowanych postaci Hollywood, która wniosła świeżość do amerykańskiej kinematografii. Reżyser był najbardziej znany z adaptacji amerykańskich powieści i westernów. Mężczyzna był czterokrotnie uhonorowany nagrodą Akademii Filmowej dla najlepszego reżysera. Jego oscarowymi filmami zostały: „Potępieniec” z 1936 roku, „Grona gniewu” z 1941 roku, „Zielona dolina” z 1942 roku oraz „Spokojny człowiek” z 1953 roku.

 

„Dyliżans” był szeroko docenionym westernem, dzięki któremu John Ford  zaczął specjalizować się w historiach rozgrywających się na Dzikim Zachodzie. Oscarem wyróżniono również filmy dokumentalne „The Battle of Midway” z 1943 roku oraz „December 7th” z 1944 roku. Te dwa ostatnie filmy zostały wyprodukowane przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. John Ford był żołnierzem, biorącym udział w bitwie o Midway. Dzięki uzyskanym zasługom dla amerykańskiego wojska, został  awansowany do rangi kontradmirała. Został także wyróżniony honorowym Złotym lwem za całokształt twórczości w 1971 roku. John Ford łączył w filmach to co najlepsze – wspaniałą ekipę, barwną akcję i piękne plenery filmowe.

 

Daniel Day-Lewis – brytyjski geniusz aktorstwa

 

Właściwie Sir Daniel Michael Blake Day-Lewis, który jest angielskim aktorem filmowym i teatralnym. To niezrównany aktor pod względem uzyskanych nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy (6) oraz ilości zdobytych statuetek (3). Ponadto aktor jest zdobywcą Złotego Globu, trzech nagród BAFTA oraz dwóch Nagród Gildii Aktorów Ekranowych. Daniel Day-Lewis wybiera jedynie specyficzne role filmowe, które pozwalają pokazać jego kunszt oraz doświadczenie aktorskie. W 1989 roku aktor odebrał pierwszą statuetkę za rolę Christiego Browna – irlandzkiego malarza i pisarza, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Na kolejną statuetkę musiał czekać 18 lat.

 

W 2007 roku uzyskał kolejną statuetkę za rolę Daniela Plainviewa – zgorzkniałego potentata naftowego, który nienawidzi całego świata. Za rolę prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna, zdobył trzeciego Oscara w 2012 roku. W przeszłości aktor był związany z francuską aktorką Isabelle Adjani – pięciokrotną zdobywczynią Cesara. Niestety w 2017 roku Daniel Day-Lewis po 46 latach kariery zawodowej, postanowił zakończyć swoją karierę. Aktor dokładał wszelkich starań, aby każda stworzona przez niego kreacja aktorska była wspaniała i niezapomniana. Być może wielki trud jaki wkładał na każdym planie zdjęciowym, zadecydował o jego ostatecznym odejściu z aktorstwa.

 

Emmanuel Lubezki – jeden z najbardziej uznanych operatorów Hollywood

 

Karierę operatora filmowego rozpoczął w 1985 roku. Od tego czasu współpracował przy zrealizowaniu takich filmów jak: „Drzewo życia”, „Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń”, „Ludzkie dzieci” czy „Jeździec bez głowy”. Lubezki był czterokrotnie nominowany do Oscara za pracę nad filmami „Mała Księżniczka”, Jeździec bez głowy”, „Podróż do Nowej Ziemi” oraz „Ludzkie dzieci”. Emmanuel Lubezki stale współpracuje z znanymi hollywoodzkimi reżyserami takimi jak Mike Nichols, Michael Mann oraz Tim Burton. Statuetki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zdobył za najlepsze zdjęcia do filmów: „Grawitacja” w 2013 roku, „Birdman” w 2014 roku, a ostatnią rok później za film „Zjawa”. Dodatkowo operator filmowy otrzymał cztery nagrody BAFTA, które umożliwiły mu ponownie zapisać się na kartach światowej kinematografii.

 

Od kilkunastu lat Emmanuel Lubezki jest stałym pracownikiem meksykańskiego reżysera Alfonsa Cuarona, który stworzył film „Roma”. Obraz otrzymał dziesięć nominacji do Oscara, dzięki czemu stał się drugim nieanglojęzycznym filmem z tak dużą liczbą nominacji. W tym roku Emmanuel Lubezki był odpowiedzialny za sesję zdjęciową do magazynu „Vanity Fair”, na okładce której pojawili się: Yalitza Aparicio, Chadwick Boseman, Timothee Chalamet, Henry Golding, Nicholas Hoult, Rami Malek, Regina King, John David Washington, Elizabeth Debicki, Tessa Thompson oraz Saoirse Ronan.

 

Każdy aktor pragnie zdobyć Oscara, jest on bowiem niepisanym ukoronowaniem pracy twórczej każdego artysty. Oscar pozwala wyróżnić danego aktora oraz otworzyć nowe perspektywy, które mogą go uskrzydlić. Mimo, że jest to jedynie pozłacany przedmiot, to nabrał on mistycznego charakteru. Akademia Filmowa przyznając nagrody od 90 lat, stale zaskakuje świat kinematografii oraz zainteresowane osoby.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska