Kastracja a sterylizacja zwierząt – podstawowa różnica

 

Właściciele zwierząt korzystając z usług weterynaryjnych, często poddają swoich pupili różnym zabiegom. Powszechnie utarło się stwierdzenie, że samce się kastruje, a samice sterylizuje. Czym te zabiegi się różnią i dlaczego samice również się kastruje?

Sterylizacja a kastracja – podstawowa różnica
Kastracja polega na usunięciu zwierzętom gonad, czyli wycięcie ich narządów płciowych – u samic jajników, jajowodów i macicy, a jąder u samców. Jest to bardzo potrzebny zabieg, ponieważ zapobiega rozmnażaniu się zwierząt. Ich organizmy nie produkują hormonów, przez co podstawowy popęd, którym się kierują, nie występuje. Natomiast sterylizacja to uniemożliwienie rozmnażania, ale poprzez podwiązanie lub przecięcie jajowodów czy nasieniowodów. Po takim zabiegu hormony w organizmie, np. psa, nadal są wytwarzane, a popęd płciowy nadal występuje. Powszechnie mówi się, że kastruje się psy a sterylizuje suki. Jest to błędne, ponieważ zabiegowi kastracji podlegają zarówno samce, jak i samice zwierząt.

 

Kastracja – dlaczego jest ważna?
Wiele osób sądzi, że krzywdzi swojego pupila, skazując go na kastrację (szczególnie jeśli chodzi o kastrację samców, ponieważ twierdzą, że np. ich pies nie będzie już prawdziwym mężczyzną). Nic bardziej mylnego, psy czy inne zwierzęta nie myślą kategoriami ludzkimi i nie przypisują sobie abstrakcyjnych znaczeń. Ich umysły skonstruowane są w prosty sposób, czyli skupiają na potrzebach, które muszą natychmiast zaspokoić.


Kastracja jest potrzebna, ponieważ zwierzę staje się wówczas bardziej spokojne, nie ucieka, bo nie buzują już w nim hormony. Ponadto zabieg może pozwolić na dłuższe cieszenie się życiem i zapobiec występowaniu nowotworów czy innych chorób układu rozrodczego. I co najważniejsze – dzięki kastracji bezdomność zwierząt zawsze się zmniejsza. Wiele osób boi się nadwagi u swojego pupila po kastracji. Odpowiednia dieta, ruch oraz wskazania weterynarza na pewno pomogą zmierzyć się z tym problemem. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska