Karmienie piersią vs mleko modyfikowane

30/08/2018

 

Karmienie piersią to od ostatnich kilku lat temat na „topie”. Doszło do tego, że niektóre matki chwalą się wszędzie gdzie tylko mogą publicznym karmieniem dziecka i opluwają jadem kobiety, które korzystają z mleka modyfikowanego.

Karmienie piersią – najlepsza metoda żywienia

 Fotografia:YouTube/mamotoja


Powszechnie przyjmuje się, że karmienie wyłącznie piersią dziecka do 6. miesiąca jego życia, jest najlepszą z możliwych form żywienia. Potwierdza to wiele przeprowadzonych badań. Karmienie piersią zaleca Światowa Organizacja Zdrowia UNICEF. Dziecko w mleku matki ma dosłownie wszystko, czego potrzebuje. Takie mleko wzmacnia odporność, chroni przed chorobami, zmniejsza ryzyko alergii. Nie ma co do tego wątpliwości, karmienie naturalne jest najlepszym sposobem żywienia dziecka. Mleka matki nie da się w żaden sposób zastąpić, nawet najlepsze mleka modyfikowane mu nie dorównają.
 

Zobacz także: Dieta w ciąży. Co jeść, a czego unikać?
 

Mleko modyfikowane – czy naprawdę jest dużo gorsze?

 Fotografia:pexels.com


Bardzo często zdarza się, że kobieta nie może karmić naturalnie z różnych przyczyn zdrowotnych. Problemy z laktacją wśród młodych matek są powszechne, niemal każda mama się z nimi zmaga. A czasami mleko po prostu zanika i nikt nie ma na to wpływu. Wtedy matki muszą sięgnąć po mleko modyfikowane. Obecnie na rynku jest wiele różnych pokarmów dla noworodków i niemowląt. Są dostosowane do ich wieku i potrzeb. Swoim składem są bardzo zbliżone do mleka ludzkiego, lecz w całości go nie zastąpią. Mleko matki ma składniki, których nie da się wytworzyć sztucznie. Jednak dziecko żywione w ten sposób, rozwija się tak samo, jak niemowlę karmione naturalnie. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o jednym. Każda matka ma wybór. Jeśli może, a po prostu nie chce karmić piersią, to wyłącznie jej decyzja. Ma do tego prawo. I nie można jej za to potępiać. Jej dziecko karmione mlekiem modyfikowanym też będzie rosło zdrowe, nie będzie mu niczego brakowało i nie będzie się różniło niczym od dziecka, które karmione było naturalnie.

Sposób karmienia wpływa na więź między matką a dzieckiem?

Fotografia:pexels.com


Dużo mówi się o większej więzi i bliskości między matką, która karmiła naturalnie, a jej dzieckiem. Można też przeczytać o poprawnym rozwoju psychicznym i emocjonalnym. O wielu zaletach i o korzyściach jakie w ten sposób karmione dziecko będzie miało w dorosłym życiu. Tak naprawdę to bzdury. Większość dorosłych ludzi nie ma pojęcia, w jaki sposób karmiła ich matka. Nie robi im to żadnej różnicy, zwyczajnie ich to nie obchodzi. Niczego nie zmienia. To, w jaki sposób byli karmieni, nie ma absolutnie żadnego wpływu na to, jakimi są teraz ludźmi. Każde dziecko ma silną więź z matką, na to pracuje się latami. Czy ta matka karmi piersią czy butelką nie ma znaczenia. Tak czy siak zaspokaja wszystkie potrzeby swojego dziecka. Dba o nie i chroni je każdego dnia. To w ten sposób buduje się ta wyjątkowa relacja, uczucia i przywiązanie. To miłość do dziecka tworzy tę więź, a nie mleko, jakim się karmi.
 

Zobacz także: Ciąża a podróż. Jak podróżować przed porodem?

 

Fotografia: pexels.com


Matki powinny się wspierać, dodawać sobie otuchy, dzielić się cennymi radami, a nie atakować, wypominać, pouczać, poprawiać i porównywać inne matki do siebie. W internecie trwa prawdziwa wojna między matkami, które karmią naturalnie, a tymi, które używają mleka modyfikowanego. Podobna do tej wojny, która powstała przez sposób porodu. Spora część kobiet podzieliła się na dwa obozy, które traktują się jak „wrogów”, patrzą tylko na to, co je dzieli, a zapomina co łączy. Matki kochają swoje dzieci, nieważne jak rodziły ani to, czym karmią i właśnie to jest najważniejsze.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska