Co powinien jeść twój kot? Ranking najlepszych karm

 

Koty rozczulają, śmieszą i budzą podziw. Kochamy koty, a one na swój sposób kochają nas. Dlatego oprócz codziennej zabawy i pielęgnacji najważniejsze jest odpowiednie żywienie naszego pupila.

Nie istnieje idealna recepta na to jak karmić kota, ponieważ każdy z nich jest inny i ma inne uwarunkowania. Należy jednak pamiętać, że koty to zwierzęta mięsożerne, więc podstawą ich diety jest białko pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też wybierając pokarm, zwracajmy uwagę na wysoką zawartość mięsa. Jak ognia wystrzegać się trzeba białka roślinnego, koci organizm nie jest przystosowany do jego przyswajania. Karmić kota można na kilka sposobów. Po pierwsze można samemu komponować mu posiłki. Warunek jest jeden – konieczna jest do tego odpowiednia wiedza, a oprócz tego czas i pieniądze. W żadnym wypadku nie należy karmić kota resztkami z naszych ludzkich posiłków, ponieważ przyprawy są dla nich bardzo szkodliwe. Można też, np. kupować BARF (przemrożone, surowe mięso) i przygotowywać go zawsze z niezbędnymi dodatkowymi składnikami. Najczęściej jednak sięgamy po gotowe pokarmy jakie proponują nam producenci, czyli suche karmy dla kota, karmy mokre oraz inne przysmaki. Sięgając po gotowe produkty trzeba pamiętać o czytaniu etykiet.

Fotografia: www.pexels.com

 

Karma sucha a karma mokra dla kota
Karma sucha to wybór bardzo wielu osób, bo nie tylko jest łatwo dostępna, ale i wygodna w podawaniu. Jednak mało kto wie, że przez wielu ekspertów uznawana jest za szkodliwą. Jednym z powodów jest fakt, że przyczynia się do schorzeń nerek. Karma sucha ma małą wilgotność, więc po jej spożyciu kot musiałby wypić sporą ilość wody, a z natury te drapieżniki nie piją zbyt wiele, ze względu na odpowiednie przystosowanie ich metabolizmu. Karmy suche nierzadko mają też problematyczny skład, w którym znajdziemy niską zawartość białka. Bardziej wartościową karmą będzie zatem karma mokra. Można dawkować też posiłki podając z przewagą kotu karmę mokrą, czasami zamiennie z suchą. W każdym przypadku pierwsze, co właściciel powinien zrobić, to uważnie czytać etykiety i unikać robienia zakupów w marketach. Najczęściej to tam znajdziemy karmy najniższej jakości. A jeśli już wybieramy karmę suchą, to tę bezzbożową, z krótkim i jasno czytelnym składem. Dodatkowo po tym, jak nasz kot zje sucha karmę, należy go zachęcić do wypicia wody.

Fotografia: www.pexels.com


Do karm suchych wysokiej jakości, czyli bezzbożowych, zaliczamy m.in. Power of Nature Natural Cat, ZiwiPeak, Purizon, Wildcat Cheetah, Acana, Applaws Natural Cat, Brit Care Cat Cocco I’am Gourmand, Canagan, FirstMate, Granata Pet, Naturea Lands, Orijen, Oven Baked Tradition, Porta 21 Wanted, WildCat Ethosa.

Karmy suche średniej jakości, czyli uzupełniane zbożami, to m.in. 1st Choice, Almo Nature Holistic, Brit, Eukanuba, Felidae, Fitmin, Genesis, Leonardo, Nutra Gold, Porta 21 Feline Finest Adult Cat, Power of Nature Active Cat, Pronature Original, Pro Pac, Sanabelle, Thrive.

Karmy suche najniższej jakości, czyli z przewagą zbóż i innych szkodliwych dodatków, to m.in.: Royal Canin, Purina, Whiskas, KiteKat, Felix, Animonda Rafine, Bellamy, Brekkies, Canun Gatos, Catessy, Fiskies, Chicopee, Josera, Katty, Oke Cat, Willow Gold.

Oprócz sklepów stacjonarnych karmy dostaniemy również w sklepach internetowych, jak np. www.bdsklep.pl.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska