Karkonosze – informacje turystyczne

 

Góry Karkonosze zachwycają swoim pięknem. Przyciągają wielu, którzy podążają tropem legendarnego Ducha Gór, Karkonosza. Niektórzy z nich mają też nadzieję, że odnajdą jaskinie pełne jego bogactwa, inni jedynie natykają się na rzepy, które kiedyś były wiernymi sługami księżniczki. Góry Karkonoskie skrywają wiele tajemnic. Co jeszcze można tam znaleźć?

Kilka słów historii

Tak jak mówią legendy, nie brakowało w Górach Karkonoskich minerałów i rud. Wcześnie też rozwinęła się tutaj obróbka wydobywanych materiałów, potem zaczęto z tych terenów pozyskiwać drewno. Powstawały łąki na wyrębiskach, zagospodarowane później przez pasterzy. Nie brakowało też hut szkła.

Rozwój turystyki zaczął się, dopiero gdy na Śnieżce zbudowano kaplicę Św. Wawrzyńca. Początkowo odwiedzali ją wierni, a potem dołączyli też wędrowcy i podróżnicy. Pod koniec XIX w. powstała sieć szlaków górskich i zaczęto uprawiać sporty zimowe. Przez okres II wojny światowej był pewien zastój, ale potem Karkonosze dalej się rozwijały.

Sama nazwa gór pochodzi prawdopodobnie od cząstek „krk” lub „krak” (kosodrzewina, niskie, górskie zarośla) i „noš” (nosić), co oznaczało góry niosące kosodrzewinę albo raczej porośnięte kosodrzewiną.

 

Źródło: pixabay.com

 

Charakterystyka Gór Karkonoskich

Jest to najwyższa część Sudetów. Ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej. Na terenie Polski znajduje się nieco ponad 25% całego obszaru Gór Karkonoskich. Są zbudowane głównie z kilku gatunków granitu, a dzięki procesom erozyjnym powstały malownicze formacje skalne.

Wśród ważniejszych szczytów można wymienić: Śnieżkę (1603 m n.p.m.), Szrenica (1362 m n.p.m.), Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.), Smogornia (1489 m n.p.m.) i Śmielec (1424 m n.p.m.).

 

Flora gór karkonoskich

Roślinność na ternie Karkonoszy przez wieki została przekształcona przez działalność człowieka. Mimo to wciąż jest bogata i bezcenna. Im wyżej wejdziemy, tym większą możemy mieć pewność, że człowiek nie ingerował we florę tych gór.

Najniższe piętro zostało przekształcone głównie w łąki i pola uprawne. Wyżej mamy bory świerkowe, które dawniej były lasami mieszanymi. Na kolejnych piętrach możemy liczyć na lasy iglaste, z przewagą świerków, gatunki typowo górskie, kosodrzewiny i wreszcie na porosty.

Wiele roślin znajduje się pod ochroną. Są to m.in. arnika górska, lilia złotogłów czy wawrzynek wilczełyko.

 

Fauna gór karkonoskich

Występują tutaj piętra roślinne o odmiennym klimacie, co wpływa na występowanie różnych gatunków zwierząt. Można tu spotkać kuny, łasice, jelenie, dziki, w ostatnim czasie także wilki i rysie. Późną porą natkniemy się również na nietoperze.

Nie brakuje tu ptaków, w tym Bielików (w Karkonoszach mają co najmniej dwa stanowiska lęgowe) i Płochaczy halnych (mało znany, ale prawdziwie górski, niezbyt płochliwy ptak).

Są tu płazy, w tym będąca pod ochroną salamandra plamista i drapieżna traszka. Występują też węże, jak żmija zygzakowata czy padalec. A wśród ryb możemy zobaczyć różne odmiany pstrąga.

 

Wodospady w Karkonoszach

Blisko Szklarskiej Poręby znajdziemy dwa piękne wodospady: Szklarki i Kamieńczyka. Pierwszy z nich jest 13-metrową kaskadą, która leży przy trasie 3, łączącej wspomnianą miejscowość z Jelenią Górą. Wodospad Kamieńczyka jest wyższy, ma aż 27 m. Trudniej do niego dotrzeć, ale przychodzi tam wiele osób – nawet z dziećmi.

 

Źródło: pixabay.com

 

Skalne atrakcje w Karkonoszach

Tak jak zostało wcześniej wspominane, w Karkonoszach można liczyć na piękne formacje skalne. Wiele nazw wiąże się z różnymi legendami lub kształtami skał. Jedna z nich dotyczy Słonecznika. Gdy słońce pojawiało się nad tą skałą, to dla mieszkańców Przesieki, Borowic i Podgórzyna zaczynało się południe.

Wśród najbardziej znanych można wymienić także: Bażynowe skały, Skały Wiaterna, Pielgrzymy, Kotki, Ptasie skały, Trzy świnki.

 

Uzdrowiska w Karkonoszach

Poza wieloma ciekawymi atrakcjami w Górach Karkonoskich znajdziemy też uzdrowiska z leczniczym górskim klimatem i wodami termalnymi. Wśród bardziej znanych możemy wymienić:

- Uzdrowisko Cieplice – jedno z najstarszych, oferujące wody termalne. Możemy tu liczyć na: wodolecznictwo, peloidoterapię, leczenie wziewowe, kinezyterapię, elektrolecznictwo, światłolecznictwo.

- Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa – leczy się tutaj schorzenia narządu ruchu, choroby reumatologiczne, miażdżycę tętnic obwodowych, nadciśnienie tętnicze, schorzenia neurologiczne, ginekologiczne, osteoporozę oraz choroby górnych dróg oddechowych, takie jak astma, alergie wziewne i pyłkowe.

 

Szlaki w Karkonoszach

Jeśli zamierzmy wybrać się na tutejsze szlaki, warto wziąć pod uwagę zmienną i kapryśną pogodę gór. Często na grzbietach występują mgły i silne wiatry, dlatego najlepiej wybierać się na szlaki Gór Karkonoskich na przełomie lata i jesieni.

Najciekawsze są czerwone szlaki, które prowadzą przez atrakcyjne miejsca danego rejonu:

 

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (440km) Świeradów Zdrój → Sudety → Prudnik przez Sudety

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (ok. 30 km) Hala Szrenicka → Szrenica → Śnieżne Kotły → Łabski Szczyt → Śmielec → Przełęcz Karkonoska → Mały Szyszak → Smogornia → Równia pod Śnieżką → Śląski Dom → Śnieżka → Przełęcz Okraj

 

Źródło: pixabay.com

 

Dopiero zaczęła się jesień, więc jest to idealny czas na to, by wskoczyć w wygodne buty, zapakować plecak i wybrać się na szlaki Gór Karkonoskich. Czeka nas tutaj wiele pięknych widoków i mnóstwo skarbów do odkrycia. Ruszacie z nami?

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska