Drugie oblicze Pawła Kukiza

28/11/2017

 

„Jak zostanę politykiem, to naplujcie mi w ryj i mówcie do mnie szmato” – od tego cytatu można zacząć rozważania na temat tego, kim był Paweł Kukiz, zanim został politykiem. Większości z nas, nawet tych, którzy nie interesują się polityką, znane jest wyżej wspomniane nazwisko. Przyjrzyjmy się bliżej postaci Pawła Kukiza – jednej z zasłużonych i charyzmatycznych osób na polskiej scenie muzycznej.

Paweł Kukiz urodził się 24 czerwca 1963 roku, karierę muzyczną rozpoczynał w takich zespołach jak Hak i Aya RL. Popularność zdobył w szczególności dzięki singlowi „Skóra”. „Czerwona płyta” kapeli Aya RL jest uznawana za klasykę polskiej muzyki rozrywkowej i mimo upływu lat jest nadal odsłuchiwana.

Okres największych sukcesów wokalisty przypada na karierę w grupie Piersi. Już w dwóch pierwszych płytach – „Piersi” oraz „My już Amerykany” – Paweł Kukiz pokazał swój temperament, otwarcie krytykując wady Polski, wraz ze społeczeństwem po zmianach ustrojowych, które nastały po upadku komunizmu.

Największe kontrowersje przyniósł utwór „ZCHN już się zbliża”, który jest parodią znanej pieśni religijnej. Atak na kościół katolicki spotkał się z wieloma negatywnymi opiniami ze strony społeczeństwa, a nawet kilkoma pozwami sądowymi. Pawłowi Kukizowi zarzucano między innymi obrazę uczuć religijnych i nieposzanowanie wartości chrześcijańskich. W 1993 roku zespół dostał sądowy zakaz wykonywania utworu, a sam Kukiz tłumaczył, że jest osobą bardzo religijną, lecz niezbyt związaną z kościołem, gdyż obecnie ta instytucja nie służy Bogu. Warto dodać, że inspiracja do napisania tej piosenki jest oparta na faktach.

Popularność zespołu Piersi słabła z biegiem czasu, a single zbierały coraz gorsze notowania na listach przebojów. Jednak Kukiz prowadził aktywną działalność muzyczną – w 2001 roku wziął udział w projekcie Yogoton, na którym polscy wykonawcy zmierzyli się z artystami z terenów byłej Jugosławii. Przedsięwzięcie powtórzono w 2007 roku, jednak już z gorszym skutkiem. W 2003 roku odniósł sukces wraz z wydaniem płyty „Borysewicz Kukiz”. Po dość długim okresie koncertowania, w 2010 roku wydał płytę „Starsi Panowie” wraz z Maciejem Maleńczukiem, która zawierała piosenki Kabaretu Starszych Panów. W 2013 roku Paweł Kukiz odszedł z zespołu Piersi, który ma obecnie nowego wokalistę, jednak wiele osób wyraża negatywne opinie o działaniu zespołu bez charyzmatycznego muzyka.

Oprócz kariery muzycznej Paweł Kukiz może się pochwalić w swoim życiorysie doświadczeniem aktorskim. W latach 90. zgrał w takich produkcjach jak „Poniedziałek”, „Wtorek” czy „Girl Guide”. Od 2009 roku był współprowadzącym programu „Koniec Końców” emitowanego na antenie TVP 1.

O tym, że wokalista był postacią wywołującą duże kontrowersje oraz zawsze mówiącą jasno to co myśli, nie trzeba nikogo przekonywać. Znany jest epizod reklamy Pepsi, po której Kukiz oficjalnie przyznał, że wziął w niej udział tylko dla pieniędzy. Jako jeden z niewielu artystów otwarcie mówi o tym, że był uzależniony od alkoholu i poświęcił wiele miesięcy na wyjście z nałogu. W tekstach swoich piosenek często poruszał trudne tematy. W utworze „Hej Sztajnbach” krytykował działania niemieckiej działaczki, która przedstawiała nieprawdziwe fakty o okupacji na polskich ziemiach oraz wypędzeniu Niemców po II wojnie światowej.

 

Mimo że obecnie zdania na temat Pawła Kukiza są bardzo podzielone, należy pamiętać o jednym – zasługuje na olbrzymi szacunek, ponieważ przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki. Choć wzbudzał wiele kontrowersji, zawsze bronił swoich poglądów i nie bał się wyrazić własnego zdania, a to rzadko spotykana cecha. Twórczość Pawła Kukiza na zawsze odciśnie swoje piętno w historii polskiej muzyki.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska