Kalkulator ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

26/07/2018

 

Kalkulator czy też kalendarz ciąży, to bardzo praktyczny „przewodnik”, który doskonale prezentuje zmiany jakie zachodzą w organizmie kobiety, która spodziewa się dziecka. Dzięki niemu szybko ustalisz, jak zaawansowana jest ciąża i na jakim etapie rozwoju, jest twoje nienarodzone dziecko.

Ciąża trwa 40 tygodni i liczona jest o pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ten czas podzielony został na III trymestry.  

 

I trymestr

 Fotografia: pexels.com

 

Pierwszy tydzień ciąży jest początkiem cyklu. To czas, w którym wystąpiła miesiączka. W macicy złuszcza się przerośnięta śluzówka z poprzedniego cyklu. Już na tym etapie ciało kobiety szykuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, następna miesiączka już się nie pojawi. Drugi tydzień ciąży jest tak naprawdę fazą przedoowulacyjną. Z każdym dniem w organizmie przyszłej mamy wzrasta poziom estrogenów, czyli hormonów, który wpływa na wzrost śluzówki w macicy. W trzecim tygodniu najczęściej następuje owulacja, czyli moment uwolnienia komórki jajowej i najbardziej płodny czas w całym cyklu. To kiedy ona wystąpi zależne jest od długości cyklu kobiety najczęściej trwa on ok. 26-32 dni. Szacuje się, że owulacja występuje między 12. a 18. dniem cyklu. To właśnie dzień przed owulacją i w dniu jej wystąpienia są największe szanse na poczęcie dziecka. Komórka jajowa „żyje” w organizmie kobiety od momentu uwolnienia ok. 24 godzin. Jeśli w tym czasie nie „spotka” na swojej drodze plemników, obumiera. Jednak, jeśli podczas owulacji lub tuż po niej, komórka jajowa połączy się z plemnikiem, niemalże natychmiast zaczyna się dzielić. W wyniku dzielenia powstaje wiele nowych komórek, które nazywamy blastomerami. Następnie taka komórka przemieszcza się po jajowodzie i w ciągu 5-6 dni od zapłodnienia trafia do macicy, by tam prawidłowo się zagnieździć.

 

W czwartym tygodniu ciąży można zaobserwować pierwsze sygnały jakie wysyła do nas organizm. Pierwszym z nich najczęściej jest zatrzymanie miesiączki, jednak najbardziej wrażliwe mamy mogą odczuwać już lekkie bóle brzucha i mrowienie w piersiach. Piąty tydzień ciąży to czas, w którym kobiety zaniepokojone brakiem miesiączki, wykonują test ciążowy. Po takim upływie czasu jego wynik będzie już wiarygodny. W szóstym tygodniu ciąży, w zarodku zachodzą wielkie zmiany. Ten tydzień jest szczególny i bardzo ważny. Zamyka się otwór cewy nerwowej. W dalszym etapie rozwoju powstanie z niej mózg i rdzeń kręgowy. By wszystko odbyło się prawidłowo, potrzebny jest kwas foliowy. Kobiety, które planują ciążę powinny zażywać go jeszcze przed staraniem o dziecko. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.

 

W siódmym tygodniu ciąży, kobieta powinna mieć już za sobą wszelkie podstawowe badania krwi, na które skierował ją lekarz. W tym czasie już niemal każda ciężarna odczuwa napięcie w dole brzucha, spowodowane jest ono rozciąganiem się macicy. Oprócz tego można zaobserwować nadmierne wydzielanie śliny, które oprócz tego, że jest nie przyjemne potęguje silniejsze poranne nudności. Objawy te powinny ustąpić z końcem pierwszego trymestru. Jednak w niektórych przypadkach towarzyszą kobiecie aż do końca ciąży. W ósmym tygodniu u płodu rozwija się przewód słuchowy, ucho wewnętrzne jest już w pełni rozwinięte. Przez to, że błędnik kształtuje się tak szybko, dziecko już na tym etapie reaguje na ruch matki. Nie służą mu nagłe zmiany pozycji, jazda po wybojach czy joga. Zdecydowanie korzystniej czuje się, gdy kobieta maszeruje lub pływa. Płynny, spokojny ruch matki uspokaja nienarodzone jeszcze dziecko.

 Fotografia: pexels.com

 

W dziewiątym tygodniu ciąży u chłopców rozwijają się jądra, a u dziewczynek jajniki. Jednak na tym etapie ciąży, badanie USG nie stwierdzi jeszcze jakiej płci jest twoje dziecko. Na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Przyszła mama może odczuwać dokuczliwy ból piersi, oraz wyczulone zmysły. Wahania nastroju, senność, zmęczenie są już niemal na porządku dziennym. Pierwszy trymestr jest najbardziej istotny w rozwoju płodu i najbardziej wyczerpujący dla organizmu matki.

 

W dziesiątym tygodniu zarodek oficjalnie staje się płodem. Obraz z badania USG pokazuje już wyraźnie „zarysowanego” człowieka. Od tego tygodnia płód jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, ponieważ błony płodowe są już całkowicie ukształtowane i lepiej chronią dziecko. W jedenastym tygodniu ciąży u chłopców rozwijają się zewnętrzne narządy płciowe. U dziewczynek zaczną się one rozwijać dopiero za kilka tygodni. Płód ciągle energicznie się porusza, jednak przyszła mama nie może jeszcze odczuwać jego ruchów. W jedenastym tygodniu płód waży ok. 8 g i ma ok. 5-6 cm. W tym czasie przyszła mama odczuwa już potrzebę częstego oddawania moczu, wszystko przez powiększającą się macicę, która stopniowo i coraz bardziej uciska na pęcherz. Ta dolegliwość będzie jej już towarzyszyła do końca ciąży.

 

W dwunastym tygodniu u płodu zaczynają rosnąć paznokcie u rąk. Na cieniutkiej skórze zaczynają rozwijać się zawiązki cebulek włosowych, a w kości szczęki pojawiają się pierwsze zawiązki zębów. W tym tygodniu znacznie zwiększa się również ilość płynu owodniowego. Trzynasty tydzień ciąży jest umownie nazywany ostatnim tygodniem pierwszego trymestru. Jeśli do tej pory przyszła mama nie wykonała jeszcze badania USG genetycznego, to właśnie teraz ma na to ostatnią szansę. Mimo że po takim czasie w organizmie zarówno matki jak i dziecka zaszło wiele zmian, ciąża nadal jest niezauważalna dla otoczenia. Brzuch i piesi rosną z każdym dniem, jednak na tym etapie nikt poza przyszła mamą tego nie zauważa. W czternastym tygodniu ciąży uciążliwe nudności, senność i zmęczenie powoli odpuszczają. Z każdym dniem powinno być lepiej. Już możliwe jest rozpoznanie płci dziecka podczas badania USG. Na tym etapie twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się pierwsze brwi i rzęsy. Pierwszy trymestr oficjalnie dobiegł końca.

 

Zobacz także: Lepiej nie nazywaj tak dziecka

 

II trymestr 

Fotografia: pexels.com

 

II trymestr jest najłagodniejszym i przyjemnym okresem ciąży. Nieprzyjemne dolegliwości ustają. Od piętnastego tygodnia ciąży płód zaczyna bardzo szybko rosnąć. W szesnastym tygodniu ciąży możliwe jest odczuwanie pierwszych ruchów dziecka, jednak tyczy się to kobiet, które były już kiedyś w ciąży. W pierwszej ciąży ruchy płodu odczuwa się trochę później, zazwyczaj ok. dwudziestego tygodnia. Jednak jeśli nie jest to pierwsza ciąża kobiety, może ona odczuwać ruchy płodu nawet w szesnastym tygodniu. W tym tygodniu dziecko zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki, chociaż narząd słuchu całkowicie ukształtuje się dopiero w 24 tygodniu. Teraz dźwięki słyszy, jaki delikatne wibracje, które może odczuwać na skórze, powoli zaczyna na nie reagować.

 

W osiemnastym tygodniu ciąży serce płodu jest już bardzo dobrze ukształtowane, do tego stopnia, że podczas badania USG można wykryć jego wady. W tym tygodniu u dziewczynek intensywnie rozwijają się płciowe narządy wewnętrzne. W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko umie już chwytać i coraz lepiej słyszy. Na tym etapie ciąży, większość kobiet czuje się doskonale, tryskają energią i dobrym humorem. W tym tygodniu mogą powoli pojawiać się pierwsze obrzęki nóg, jednak po chwili odpoczynku opuchlizna powinna ustąpić.

 

W dwudziestym tygodniu upływa połowa ciąży. Teraz ruchy dziecka powinny być bardziej odczuwalne – początkowo są delikatne, można je nawet przeoczyć, jednak z czasem przybierają na sile i stają się coraz bardziej wyraźne. W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko uczy się rytmu dnia. Teraz ma stałe pory snu, czuwania oraz aktywności. Potrafi obrócić się wokół własnej osi, zgina i prostuje nóżki. W drugiej połowie ciąży, płód ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego bardzo ważne jest spożywane zdrowych i bogatych w białko posiłków, a także przyjmowanie witamin i suplementów diety.

 

W dwudziestym drugim tygodniu dziecko wyraźnie słyszy, z czasem nauczy się nawet rozpoznawać głosy swoich rodziców. Zaczynają również rosnąć pierwsze włosy na głowie. Brzuch kobiety jest już wyraźnie zarysowany, teraz nikt nie powinien mieć wątpliwości, że spodziewa się ona dziecka. W dwudziestym trzecim tygodniu dziecko zaczyna „ćwiczyć” swój układ oddechowy. Systematycznie wciąga wody płodowe do płuc. Ten tydzień jest bardzo ważny dla rozwoju narządów wzroku i słuchu. W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży u dziecka wykształcone są już kubki smakowe, a pod koniec tego tygodnia maluch powinien zacząć otwierać powieki, które do tej pory były trwale sklejone. Dzięki częstym ruchom dziecko stale ćwiczy i wzmacnia swoje mięśnie. Teraz ma jeszcze sporo miejsca, więc może swobodnie się poruszać.

 

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko szybko przybiera na wadze. Systematycznie ssie kciuk. W ten sposób ćwiczy swój odruch ssania. Co ciekawe, po porodzie nie będzie umiało ssać kciuka, chociaż w okresie płodowym robi to bardzo często. W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży płuca dziecka bardzo się rozwijają. Chociaż w pełni rozwinięte będą dopiero za kilka tygodni, to mimo tego, jeśli dziecko urodziłoby się teraz, ma spore szanse na przeżycie, dzięki możliwościom współczesnej medycyny. W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży, czyli ostatnim tygodniu II trymestru, dziecko coraz szybciej przybiera na wadze. Jego twarz staje się coraz bardziej okrągła. W tym tygodniu całkowicie ukształca się siatkówka, a powieki są szeroko otwarte. Dziecko widzi jaskrawe światło z otoczenia. Jego serce zaczyna bić coraz szybciej, a ze skóry powoli znika meszek.

 

Zobacz także: Podróż z dzieckiem. Porady, jak się do niej przygotować?

 

III trymestr

Fotografia: pexels.com 

 

Trzeci trymestr liczony jest od dwudziestego ósmego tygodnia ciąży. W tym czasie w ciele kobiety ciężarnej następują coraz większe zmiany hormonalne, które negatywnie wpływają na pracę zastawek żylnych. Przez to w trzecim trymestrze kobietom coraz bardziej dokuczają obrzęki nóg. W tym tygodniu ciąży wiele przyszłych mam skarży się również na bolesne skurcze łydek, które spowodowane są zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych oraz niedoborem magnezu i potasu.

 

dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży system nerwowy dziecka jest już w pełni rozwinięty. W tym czasie płód jest bardzo wrażliwy na bodźce słuchowe z otoczenia. Wyraźnie słyszy dźwięki i umie rozpoznać głos zarówno matki, jak i ojca oraz osób, które często przebywają z przyszłą mamą. Kości stają się coraz mocniejsze. Po tym tygodniu ciąży wiele kobiet rozpoczyna staranne przygotowania do porodu. Zastanawiają się, jak on przebiegnie oraz jak bardzo zmieni się ich życie po narodzinach dziecka. Od tego momentu myśli o porodzie coraz częściej pojawiają się w głowie młodej mamy. W tym okresie wiele kobiet zaczyn także skarżyć się na problemy z oddychaniem i duszności. Macica, która cały czas się powiększa, coraz bardziej naciska na przeponę, do powoduje trudności z oddychaniem. Wtedy przyszła mama powinna spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, dzięki temu dostarczy swojemu organizmowi więcej tlenu.

 

W trzydziestym tygodniu ciąży znacznie wzmacnia się układ odpornościowy dziecka. Łożysko pobiera więcej przeciwciał z organizmu matki i dostarcza je do krwiobiegu dziecka. Od tego tygodnia dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego jego ruchy stają się coraz mniej intensywne. W tym czasie mama ma coraz większe problemy ze snem w nocy, duży brzuch utrudnia wygodne ułożenie się do snu, a dziecko budzi ją w nocy swoimi kopniakami. Przez to dokucza jej coraz większe zmęczenie. Serce kobiety pompuje 1.5 litra krwi więcej, w tym czasie pracuje bardzo ciężko. Dlatego zalecane jest, by kobiety starały się jak najwięcej odpoczywać w ciągu dnia. Uciążliwe stają się również bóle kręgosłupa.

 

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży może pojawić się ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli faktycznie tak się stanie, lekarze przepisują specjalne leki sterydowe, dzięki którym poród znacznie się opóźni. Od tego momentu u dziecka prawidłowo funkcjonują wszystkie narządy zmysłów. W tym tygodniu dziecko przyjmuje pozycję płodową, ma skulone rączki i nóżki. Niekiedy zdarza się, że już na tym etapie dziecko obraca się główką do dołu.

Fotografia: pexels.com 

 

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży płuca dziecka są już bardzo dobrze rozbudowane. Jeśli poród nastąpiłby w tym momencie, dziecko być może mogłoby już oddychać samodzielnie. Od tego momentu ruchy dziecka mogą sprawiać przyszłej mamie ból, ponieważ dziecko nóżkami może uderzać w żebra lub pęcherz matki. W dalszym stopniu nadal rozwija się mózg. W tym tygodniu większość dzieci szykuje się do porodu i przyjmuje pozycję główką do dołu.

 

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to czas, w którym płyn owodniowy przyjmuje swoją maksymalną wartość. Może być go nawet 1000 ml. Przyszłej mamie coraz bardziej dokucza zmęczenie, bóle kręgosłupa, świąd skóry brzucha, obrzęk nóg oraz bóle piersi. W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży ewentualny poród nie zagraża już życiu dziecka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzone w tym czasie, będzie rozwijało się zupełnie normalnie. Układ pokarmowy dziecka jest już całkowicie rozwinięty.

 

Od trzydziestego piątego tygodnia dziecko rozwija się w znacznie mniejszym stopniu niż wcześniej. Układ odpornościowy i oddechowy jest na tyle rozwinięty, że dziecko jest zdolne do samodzielnego życia (poza organizmem matki). Od teraz płód przybiera ok. 200-250 gram tygodniowo. Dziecko coraz bardziej przygotowuje się do porodu.

 

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko jest już skierowane w stronę kanału rodnego. Dzięki temu obniża się dno macicy, a kobiecie łatwiej jest oddychać, bo ucisk na przeponę się zmniejszył. Następny tydzień ciąży jest już bardzo indywidualny. Nie ma reguły, niektóre dzieci są już w pełni przystosowane do przyjścia na świat, inne potrzebują jeszcze 2-3 tygodni. Tak naprawdę od trzydziestego siódmego tygodnia zaczyna się wielkie oczekiwanie na poród. Nikt nie wie, kiedy dokładnie on nastąpi. U każdej kobiety może być inaczej, każda ciąża jest inna i wpływ na to ma bardzo wiele czynników. W ostatnich tygodniach ciąży zupełnie zmienia się charakter odczuwanych ruchów. Dziecko ma bardzo mało miejsca, dlatego nie porusza się tak intensywnie niż wcześniej. Ponadto teraz znajduje się w innej pozycji, więc mama w inny sposób czuje jego kopniaki. Ostatnie trzy tygodnie ciąży to czas wypatrywania oznak zbliżającego się porodu. Teraz może się on zacząć dosłownie w każdej chwili, a przyszła mama powinna być na to przygotowana. Zaprzyjaźniona położna czeka na telefonu, a wszystkie niezbędne dokumenty lekarskie oraz torba z rzeczami do szpitala powinny leżeć w widocznym, miejscu gotowe do użycia.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska