„Justyna. Blog drugi” – Jacek Bocheński [RECENZJA]

 

Pisarz i publicysta. Ma 93 lata i nadal jest w świetnej formie, bezustannie pisze i publikuje. Jacek Bocheński – wybitny znawca antyku, ulubieniec polskich czytelniczek. O czym jest jego książka „Justyna. Blog drugi”?

Nie sprawdzając biografii autora zdecydowałam się przeczytać książkę Bocheńskiego. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że autor jest dużo starszy od mojego dziadka i pisze blog w Internecie. Tak, pan Jacek jest również twórcą i tutaj. 4 miesiące przed swoimi 83. urodzinami założył I bloga. Potem był II. Współcześnie oba nie są uaktualniane, ale funkcjonuje blog III. Dwa pierwsze doczekały się również publikacji w formie książkowej.

 

Muszę przyznać, że pierwszej części nie czytałam, ale nie przeszkodziło mi to w czytaniu drugiej, bowiem autor na początku powieści przypomniał najważniejsze fakty z poprzedniej, a potem i tak nie miało to większego znaczenia. Nowy blog, nowa książka, nowa historia. Historia kolejnej w jego życiu Justyny. Ta pisze doktorat na temat jego najsławniejszego dzieła – „Trylogii rzymskiej” – dlatego zwraca się o pomoc do jej autora. Wkrótce zaczynamy się zastanawiać – czy 90-kilku-latek zakochał się w kobiecie, która mogłaby być w wieku jego wnuczki? Czy to w ogóle możliwe? Co prawda w tych czasach wszystko jest możliwe, ale ja miałam go za poważnego, ustatkowanego człowieka.

 

Czy ciężko czyta się lekturę człowieka z zupełnie innego pokolenia? O dziwo nie! Obawiałam się tego na początku, ale potem „pożarłam” książkę prawie w całości. Język jest typowo internetowy, rozdziały niedługie i szybkie do czytania, a każdy rozdział opatrzony trochę tajemniczym, ale konkretnym tytułem. Ale miłość nie jest jedynym wątkiem głównym. Przeczytamy tu również refleksje o faszyzmie, wspomnienia z marszu kobiet, a zaraz będziemy świadkami rozmów pod sklepem. Wszystko się może zdarzyć w tej książce. Autor śmiało też przepowiada przyszłość naszego kraju. I podług przepowiedni z poprzednich książek – są one o dziwo prawdziwe i mają duże szanse na spełnienie się.

 

Jeżeli lubisz dojrzałą literaturę, nie boisz się mądrych fraz i spojrzenia na świat człowieka dużo starszego od siebie – ta książka jest dla Ciebie.

 

Dziękujemy wydawnictwu Agora za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska