Jeździectwo – czy jest sportem?

06/03/2017

 

Wiele osób mylnie mówi, że jazda konna nie powinna nazywać się sportem, bo człowiek tylko wsiada na konia i nic więcej nie robi. Nic bardziej mylnego!

Jeździectwo to nie tylko siedzenie w siodle i nic nie robienie – gdyby tak było człowiek nie usiedziałby w siodle ani minuty, nie mówię tutaj o przejażdżkach, jakie są dostępne zarówno w szkółkach jeździeckich, jak i na festynach.
Jazda konna to nie tylko siedzenie w siodle, ale także umiejętność porozumiewania się z tym półtonowym zwierzęciem bez słów. „Rozmowa” z nim polega na komunikacji, w której nie używa się słów tylko gestów. Nasze nogi, ręce i biodra są w stałej współpracy. Wystarczy tylko jeden zły ruch i ziemia może być bliżej, niż nam się wydaje. O czym wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek siedzieli dłużej w siodle, niż tylko na pięciominutowej przejażdżce.

 

 

 

Jazda konna jest szerokim pojęciem łączącym wiele dyscyplin uznanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Jedną z nich jest ujeżdżenie, które jest również olimpijską konkurencją, w której jeździec i koń wykonują pełny układ określonych ruchów zwanych figurami. Cały ruch zwierzęcia musi być zgrany z muzyką, która jest puszczona przez cały występ. Celem ujeżdżenia jest naturalny rozwój możliwości i zdolności konia.

 

 

Kolejną konkurencją są skoki przez przeszkody. Koń i jeździec muszą pokonać serię kilku lub kilkunastu przeszkód na tak zwanym parkurze, popełniając jak najmniejszą ilość błędów w jak najkrótszym czasie. Celem takich zawodów jest sprawdzenie umiejętności i wytrenowania konia, który skacze pod jeźdźcem.

 

Wszechstronny konkurs konia wierzchowego jest kolejną olimpijską konkurencją jeździectwa. Jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów w tej dziedzinie. Jest sprawdzianem konia i jeźdźca wymagającym dużego, bardzo dużego doświadczenia. Zawody takie odbywają się w trakcie trzech dni, w których przeprowadzane są trzy różne próby: ujeżdżenie, skoki i bieg przełajowy zwany crossem (jazda w terenie z przeszkodami).

Dodatkowo wyróżnia się także powożenie, czyli konkurencję, w której powożący siedzi na pojeździe zaprzęgowym i kieruje jednym koniem, parą lub czwórką. To również jest dyscyplina sportowa, chociaż nie do końca wchodzimy w interakcję z koniem. Najtrudniejszą nazwałabym woltyżerkę, która wymaga wielkiego zaufania do konia, a także równowagi. Zawodnik, czy grupa zawodników, wykonuje ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na koniu w ruchu. Reining jest dyscypliną westernową, która polega na najdokładniejszym przejeździe trasy w galopie. Konia prowadzi się jedną ręką. Wyróżnia się również rajdy długodystansowe, czyli, jak sama nazwa mówi, jest to pokonanie określonego dystansu kilkudziesięciu kilometrów w jak najkrótszym czasie. Ważne jest jednak, by koń, który zwyciężył, przeszedł pozytywnie kontrolę weterynaryjną.

W jeździectwie ważna jest nie tylko satysfakcja jeźdźca, ale też i dobro konia. Istotna jest więź, jaka powstaje pomiędzy osobą jeżdżącą a zwierzęciem. Jazda konna nie polega tylko na wejściu na konia i pstryknięciu palcami, po czym wszystko zrobi się samo. Każdy jeździec musi zajmować się swoim koniem lub tym, na którym jeździ. Musi go szczotkować, oporządzać i dbać o jego bezpieczeństwo – to przede wszystkim. Wbrew pozorom te wielkie zwierzęta są bardzo, bardzo delikatne.

 

 

Korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska