Jesienne premiery filmowe – na co pójść w październiku do kina?

 

Jesień przyszła do nas wielkimi krokami. Dni są coraz krótsze, a noce ciemne i zimne. To świetna okazja, aby wykorzystać wolne chwile do obejrzenia długo wyczekiwanych premier kinowych. W tym miesiącu czeka nas sporo nowości, które zapowiadają się niezwykle obiecująco.

Joker – 4 października (Polska), 31 sierpnia (świat)

 

Joker jest jedną z najpopularniejszych postaci komiksowych w uniwersum DC. Niestety bohater cieszy się także najgorszą sławą superprzestępców, którzy walczą z wymiarem sprawiedliwości. Na podstawie losów kryminalisty oparto kilka scenariuszów filmowych. Dotychczas najsłynniejszym filmem o Jokerze pozostaje film „Mroczny rycerz” z 2008 roku. W rolę Jokera wcielił się wtedy nieżyjący już aktor Heath Ledger, który pośmiertnie otrzymał statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”. W tym roku pojawił się kolejny film z udziałem superprzestępcy, tym razem wyreżyserowany przez Todda Phillipsa. Produkcja przedstawia historię mężczyzny zepchniętego na margines społeczny, który przeistacza się w czarny charakter. Widz obserwuje tu powolną transformację głównego bohatera, zniszczonego przez otaczającą go rzeczywistość. Odtwórcą nowego Jokera jest bardzo dobrze znany aktor filmowy Joaquin Phoenix, który wybiera zazwyczaj nietuzinkowe role filmowe. Widowni jest szerzej znany z takich filmów jak „Gladiator”, „Maria Magdalena” czy „Spacer po linie”. Za udział w ostatnim filmie otrzymał Złoty Glob.

 

 

„Joker” zebrał sporo pozytywnych recenzji oraz ważnych nagród filmowych. Jury (pod przewodnictwem Lucrecii Martel) 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji postanowiło przyznać filmowi najważniejszą nagrodę tegoż festiwalu – Złotego Lwa. Komiksowe widowisko w reżyserii Todda Phillipsa stało się więc konkurencją dla innych filmów, które będą się ubiegać o statuetkę Oscara w przyszłym roku. Festiwal w Wenecji nadaje ton całemu sezonowi nagród, a kulminacją tego okresu będzie rozdanie Oscarów właśnie. „Joker” jest w stanie zdobyć statuetkę dla najlepszego filmu oraz najlepszego aktora pierwszoplanowego. Charakterystyczny śmiech głównego bohatera na długo pozostaje w głowie każdego widza, obserwującego przerażającą historię staczającej się osobowości. Choć fabuła filmu to powtórka z rozrywki, odtwórca głównej roli daje wspaniałe aktorskie widowisko. Dzięki temu widownia zapomina o dawno już opowiedzianych losach superprzestępcy z Gotham City.

 

Boże Ciało – 11 października (Polska), 29 sierpnia (świat)

 

Polski reżyser i scenarzysta filmowy, Jan Komasa, na każdym kroku zaskakuje polskich widzów. Jeden z najbardziej rozchwytywanych reżyserów młodego pokolenia tworzy filmy poruszające tematykę ludzkiej egzystencji czy uwikłanie jednostki w systemie polityczno-społecznym. Do najpopularniejszych filmów Jana Komasy zalicza się m.in. „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie” czy „Sala Samobójców”. W tym miesiącu do kin trafi jego najnowszy film zatytułowany „Boże Ciało”. Produkcja jednogłośnie została zgłoszona przez Komisję Oscarową do ubiegania się o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. „Boże Ciało” Jana Komasy zostało już nagrodzone Złotym Lwem w kategorii „Najlepszy reżyser”, co potwierdziło kunszt reżyserski autora. Udany debiut na festiwalu filmowym w Wenecji przyniósł również owacje na stojąco, a dystrybutor podpisał umowy na pokazywanie filmu w kilku krajach. Film jest fascynującym portretem głównego bohatera, w którego wciela się Bartosz Bieleni. Rola aktorska była chwalona przez wielu polskich i zagranicznych krytyków.

 

 

Przedstawione w filmie losy „młodego księdza” zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami na podstawie historii 20-letniego Daniela. Przebywając w poprawczaku, mężczyzna przeszedł duchową przemianę i od tego momentu skrycie marzył, aby zostać księdzem. Niestety jego mroczna przeszłość uniemożliwiała mu wstąpienie do seminarium, mimo że zdał egzamin maturalny. Po kilku latach odsiadki został on warunkowo zwolniony z więzienia, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Daniel postanowił jednak udać się do miejscowego kościoła. Przyjaźń z proboszczem, od którego usłyszał dobre słowa pod swoim adresem, zaowocowała ostatecznie zdobyciem jego zaufania. Pod nieobecność duchownego, chłopak w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Początkowo parafianie są zaskoczeni pojawieniem się nowego duchownego, którego metody ewangelizacji budzą kontrowersje. Jego zachowaniem jest najbardziej zbulwersowana kościelna Lidia, która podejrzliwym okiem spogląda na działania „kapłana”. Po jakimś czasie do miasteczka przyjeżdża dawny znajomy Daniela z poprawczaka, który jest zszokowany postawą byłego towarzysza niedoli. Na działania wspomnianego patrzy również Marta - córka kościelnej, która podobnie jak jej matka, zaczyna kwestionować duchowość nowego księdza. Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego, że w końcu będzie musiał nadejść ten moment, w którym tajemnica wyjdzie na jaw.

 

Ślicznotki – 11 października (Polska), 7 września (świat)

 

Wiele scenariuszy filmowych jest napisanych przez samo życie. „Ślicznotki” to kolejny film inspirowany prawdziwym wydarzeniem, o którym było głośno w 2015 roku dzięki artykułowi w New York Magazine. Film przedstawia historię byłych tancerek najmodniejszego nocnego klubu go-go w Nowym Jorku. W wyniku krachu finansowego w 2008 roku kobiety straciły swoje wszystkie oszczędności oraz możliwość korzystania z uprzejmości klientów. Choć los pozbawił je zarówno pewności siebie, jak i stałego źródła utrzymania, postanowiły nie zaprzepaścić wielkiej szansy na zdobycie wielkich pieniędzy. W tym czasie cały świat winił za kryzys bogatych finansistów z Wall Street, którzy byli częstymi gośćmi klubu go-go. Tytułowe ślicznotki wykorzystały swoją przebiegłość oraz piękno, aby odzyskać utracone fundusze. Na czele grupki pięknych kobiet stanęła Ramona, która została główną inicjatorką błyskotliwego przekrętu. Zdeterminowane tancerki, wykorzystując swoje wdzięki oraz znajomość słabości mężczyzn, posłużyły się finansistami. Niestety uzyskany raj zmienił się powoli w utrapienie, a kobiety nie były w stanie porzucić szalonego i rozrzutnego życia.

 

 

Bankierzy z Wall Street stali się ofiarami rozgoryczonych kobiet, żądających uzyskania tego, co utraciły bezpowrotnie. Początkowy sukces przemienia się w gorzką rzeczywistość, zaś główne bohaterki tracą swoją czujność. W rolach pięknych, lecz niebezpiecznych kobiet można tu zobaczyć m.in. Cardi B, Jennifer Lopez, Constance Wu z „Bajecznie bogatych Azjatów”, Lili Reinhart z młodzieżowego serialu „Riverdale”, Keke Palmer z serialu komediowego „Królowe krzyku”, Julię Stiles z Oscarowego „Poradniku pozytywnego myślenia”, Madeline Brewer z „Opowieść podręcznej” oraz „Orange Is the New Black”, piosenkarkę i raperkę Lizzo, Trace Lysette z „Prawo i porządek: sekcja specjalna”, Mette Towley z „Cats” oraz zdobywczynię Oscara Mercedes Ruehl z „Fisher King”. To nietuzinkowe zestawienie pięknych, uwodzicielskich oraz silnych kobiet może odebrać niektórym panom rozum i serce. „Ślicznotki” to kolejny amerykański film, który uczynił głównymi bohaterkami same kobiety.

 

Zabawa w pochowanego – 11 października (Polska), 27 lipca (świat)

 

Wyobraźcie sobie, że wasze życie ulega diametralnej metamorfozie po zmianie statusu cywilnego. Od tego momentu stajecie się nowymi osobami, które na pewne rzeczy będą spoglądać z zupełnie nowej perspektywy. W takiej sytuacji znalazła się główna bohaterka filmu „Zabawa w pochowanego”, w którym musi zmierzyć się z własnymi lękami oraz nową rodzinką… Jest nią konkretnie świeżo poślubiona panna młoda Grace Le Domas. Kobieta, wchodząc do bogatej rodziny, nie zdawała sobie sprawy z dziwnych i ekscentrycznych zainteresowań jej członków. W dniu ślubu zostaje zmuszona do uczestniczenia w zabawie o długoletniej tradycji. O północy Grace rozpoczyna walkę o życie z nową rodziną. Ceremonia umożliwia bowiem oficjalne przyjęcie do familii, choć jej członkowie wierzą, że ujście z życiem głównej bohaterki może doprowadzić do jakiejś tragedii. Ukończenie rytuału staje się śmiertelnym pojedynkiem nie tylko dla Grace, ale wszystkich jej nowych bliskich. Rodzina jest zdeterminowana, aby odnaleźć pannę młodą podczas zabawy w (po)chowanego. Mąż kobiety postanawia jej pomóc, jednak musi działać pod przykrywką. Jego bliscy nie znoszą wszelkich sprzeciwów. Zabójcza gra zmienia samą Grace do tego stopnia, że sama stanie się oprawcą dla rodziny jej męża.

 

 

„Zabawa w pochowanego” to jedna z najdziwniejszych produkcji dla fanów kina grozy. Film stanowi dość specyficzne połączenie horroru, komedii oraz romansu. To również ciekawe odniesienie do popularnej i lubianej zabawy z dzieciństwa. Niektórym widzom film okraszony czarnym humorem może kojarzyć się z inną znaną produkcją „Uciekaj!”, która wniosła spory powiew świeżości do kina. W „Zabawie…” możemy zobaczyć różnorodnych pod względem umiejętności i doświadczenia aktorów, którzy świetnie poradzili sobie na planie zdjęciowym. W jednej z głównych ról zobaczymy m.in. Andie MacDowell z filmów „Cztery wesela i pogrzeb”, „Dzień świstaka” czy „Zielonej karty”. Natomiast w rolę Grace Le Domas wciela się amerykańska aktorka pochodząca z Australii - Samara Weaving. Wystąpiła ona m.in. w filmach „Korpo”, „Monster Trucks” oraz „Trzy billboardy za Ebbing Missouri”.

 

Czarownica – 18 października (Polska), 16 października (świat)

 

Kilka lat temu wielu z nas było zafascynowanych po obejrzeniu filmu fantastycznego „Czarownica”. Dlaczego? Choć historia została oparta na dosyć znanej, disneyowskiej historii Śpiącej Królewny, widzowie byli oczarowani przedstawieniem losów Aurory z nowej strony. Główną bohaterką filmu uczyniono Diabolinę - potężną wróżkę i protektorkę Kniei, miejsca graniczącego z ziemiami ludzi. Silna czarownica o nadziemskich umiejętnościach zdobyła serce dorastającej królewskiej córki Aurory. Twórcy filmu przedstawili ich przeplatające się losy, dzięki czemu stara historia została odświeżona. Widzowie uznali, że film posiada swój początek i koniec, dlatego też dalsze kontynuowanie filmu byłoby bezsensowne. Pojawienie się wiadomości o sequelu „Czarownicy” zdziwiło niejednego fana pierwszej części. Reżyserzy postanowili poszerzyć niektóre wątki oraz postawić główny nacisk na dalsze losy Diaboliny.

 

 

Tym razem akcja filmu rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach z „Czarownicy”. Więź pomiędzy czarownicą a następczynią tronu zostanie wystawiona na próbę. Kobiety będą musiały pokonać silnych przeciwników w walce o ocalenie wrzosowisk oraz żyjących na nich magicznych stworzeń. W roli Diaboliny ponownie ujrzymy niezrównaną gwiazdę Hollywood – Angeline Jolie, która przeobraziła się w demoniczną i żądną sprawiedliwości czarownicę. Partneruje jej Elle Fanning, wcielającą się w subtelną i delikatną królewską córkę. Dramatyczna baśń filmowa jest pełna magii, piękna głównej bohaterki Diaboliny oraz krwawych dążeń pewnej osoby… Kolejna część może okazać się świetnym wyjaśnieniem pochodzenia czarownicy. Uważnemu widzowi polskiego zwiastunu filmu nie umknie też, że Diabolina pozna pewne stworzenie, które wytłumaczy pochodzenie tytułowej czarownicy. Krótkotrwały konflikt z Aurorą doprowadzi do zacieśnienia więzi głównych bohaterek.

 

Coraz zimniej, coraz wolniej, coraz ciekawiej… Tak zapowiada się październik. Wskakujcie pod ciepłe kołderki z kubkiem ulubionego napoju i wyruszcie na niesamowitą podróż filmową. Większość nowości może niezwykle szybko pojawić się w dystrybucji telewizyjnej, dzięki czemu będziecie mogli spędzić przed ekranem miły wieczór z bliskimi.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska