Jesień w ogrodzie – to musisz zrobić o tej porze roku

 

Cykl pracy w ogrodzie jest ściśle powiązany ze zmieniającą się pogodą i porami roku. Jesień to czas wyciszania ogrodu i przygotowywania go do zimowej przerwy. To również okres pięknego kwitnienia wrzosów i planowania tego, co będzie działo się w ogrodzie wiosną. Pracy jest sporo i warto ją dobrze rozplanować.

Jesień kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi oraz zbiorami owoców i warzyw, z których powstają później przetwory. To również doskonały czas na prace porządkowe w naszych ogrodach. Wiele roślin kończy okres kwitnienia i należy je odpowiednio zabezpieczyć na zimę, aby w kolejnym roku również mogły cieszyć nasze oczy. Zaniechanie jesiennych obowiązków w ogrodzie może grozić jego zaniedbaniem, a nawet niszczeniem niektórych gatunków.

 

Zobacz także: Domowy zielnik: jakie zioła uprawiać w domu i jak o nie dbać?

 

Grabienie liści

 

To chyba jedna z podstawowych jesiennych prac, z którą zmagała się większość z nas. Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa i krzewy liściaste a wiatr przywieje liście z sąsiednich posesji, czeka nas sporo pracy. Jednak nie możemy odpuścić sobie tego zajęcia, inaczej długo zalegające liście zaczną gnić i mogą doprowadzić do pleśnienia trawy, niszcząc tym samym nasz trawnik, o który tak dbaliśmy w ciągu lata. Dlatego grabie w dłoń i do dzieła! Nie martwcie się, grabienie liści z dziećmi  może sprawić naprawdę sporo frajdy. Jeśli, chodzi o przycinanie trawy to, robimy to zdecydowanie rzadziej niż w lecie, a ostatnie skoszenie nie powinno pozostawiać trawy zbyt krótkiej.

 

  Fotografia: pixabay.com
 

Pielęgnacja gatunków jesiennych

 

Nie wszystkie rośliny kończą swój okres kwitnienia na początku jesieni. Niektóre z nich właśnie o tej porze roku są najpiękniejsze i przekwitają dopiero późną jesienią. Należą do nich oczywiście wrzosy, astry, dalie, chryzantemy czy cynie. Dlatego też nie należy skupiać się tylko na porządkach, ale musimy pamiętać o zapewnianiu odpowiednich warunków tym roślinom, czyli między innymi o regularnym podlewaniu i usuwaniu suchych części.

 

 Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Najmodniejsze dekoracje tej jesieni. Proste triki DIY

 

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

 

Rośliny wieloletnie zmagają się z różnymi warunkami atmosferycznymi, również z mrozem i śniegiem, dlatego musimy im w tym nieco pomóc. Przede wszystkim, w listopadzie powinniśmy niektóre z nich, np. delikatne róże okryć włókniną. Dobrze jest też przygotować wokół nich wyściółkę, która zabezpieczy je przed silnym mrozem. Możemy obsypać je trocinami lub korą drzew, a także obłożyć kompostownikiem, który dodatkowo je nawozi. W przypadku krzewów musimy pamiętać o ich związaniu, ponieważ ciężki śnieg może spowodować połamanie gałązek lub ich nadmierne pochylenie. Jeśli w naszym ogrodzie rosną mieczyki czy lilie, musimy pamiętać o wykopaniu ich cebulek, osuszeniu i przechowywaniu w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 6 ⁰C.

 

Przygotowanie wiosennych kompozycji

 

Wrzesień i październik to idealny moment na zaplanowanie tego, co wiosną wyrośnie w naszych ogrodach. Chodzi oczywiście o kwiaty cebulkowe, które sadzimy właśnie o tej porze roku. Należą do nich przebiśniegi, krokusy, narcyzy, żonkile, tulipany czy szafirki. Pamiętajmy, żeby wybierać duże i zdrowe cebulki bez śladów gnicia czy innych uszkodzeń. Nie mogą one też mieć wyrośniętych już liści, ponieważ cebulki należy sadzić w okresie spoczynku tych roślin. Możemy je wsadzić w małych doniczkach przystosowanych do rozsadzania roślin. Zabezpieczy to nasze cebulki przed atakiem gryzoni, które mogłyby je zniszczyć i zaprzepaścić nasze szanse na piękny wiosenny ogród. Jeśli na macie działki i nie możecie posadzić cebulek w gruncie, nic straconego. Możecie również w donicach balkonowych przygotować kompozycje, które zakwitną wiosną. Cebulki sadzimy na głębokość równą trzykrotności ich wielkości.

 

  Fotografia: pixabay.com
 

Użyźnianie gleby

 

O tym punkcie już nieco wspomnieliśmy przy zabezpieczaniu roślin. W jesieni rośliny wieloletnie na naszej rabatce powinno się nawozić nawozem naturalnym lub w przypadku braku dostępu do takiego, sztucznym. Powinniśmy też nieco przekopać ziemię i unikać wygładzania jej. Lepiej pozostawić bryły, które z czasem pod wpływem wody same się rozejdą. Istnieje jeszcze jeden sposób na użyźnianie gleby – tak zwany poplon. Wykorzystuje się go późnym latem i początkiem jesieni, kiedy jest jeszcze na tyle ciepło, żeby roślinki mogły wyrosnąć. Siejemy wiec takie gatunki jak np. gorczyca, rzepak czy gryka, a gdy, osiągną wysokość ok 20 cm, przekopujemy je, aby rozłożyły się pod ziemią i poprawiły jej jakość. Trzeba jednak uważać, by nie dopuścić do wyrośnięcia zbyt dużych roślin.

 

Zobacz także: Zdrowie na talerzu. Dlaczego warto mieć swój własny ogródek?

 

Przesadzenia

 

Jeśli planujecie jakieś nasadzenia lub przesadzenia krzewów zarówno liściastych, jak i iglastych, to jesień jest do tego doskonałą okazją. Dzięki temu rośliny posadzone wczesną jesienią omijają letnie upały, a jednocześnie mają wystarczająco czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Jesienią również łatwiej o opady, dlatego nowe rośliny będą miały stałe nawodnienie. Na jesienne nasadzenia nadają się krzewy z tzw. gołym korzeniem, gdyż czas na ich ukorzenienie jest wydłużony i już w kolejnym roku możemy cieszyć się pięknie rozwijającą ich górną częścią. Jeśli chodzi o krzewy, musimy pamiętać także o przycinaniu ich suchych części.

 

  Fotografia: pixabay.com
 

Porządki wśród roślin doniczkowych i jednorocznych

 

Nie tylko rośliny gruntowe powinny być zabezpieczone przed mrozem. Musimy także zadbać o te doniczkowe usytuowane na naszych balkonach i tarasach. Należy je schować do pomieszczeń, w których będą mogły przezimować. W okresie spoczynku powinniśmy też ograniczyć ich podlewanie i wstrzymać się z nawożeniem. W przypadku roślin jednorocznych również tych gruntowych musimy usunąć ich pozostałości. Jak widać, pracy jest całkiem sporo, ale wiosną ogród odpłaci nam się za nasz trud.

 

  Fotografia: pixabay.com
 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska