James Cameron – Co musisz wiedzieć o znanym reżyserze?

 

Jeden z najpopularniejszych reżyserów na świecie. Na swoim koncie ma kilka ponadczasowych hitów kinowych, które zna każdy. James Cameron kończy dziś 65 lat, warto więc przybliżyć trochę jego sylwetkę.

Cameron studiował fizykę i literaturę angielską na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym. To właśnie tam stawiał pierwsze, „dziecięce” kroki w reżyserii.

 

Pierwszym wyreżyserowanym filmem przez Camerona był „Xenogenesis” (1978). Trwał 12 minut, był z gatunku science-fiction i wystąpiło w nim dwóch aktorów.

 

Pierwszym większym sukcesem reżysera był „Terminator” (1984). Cameron nie tylko wyreżyserował film, ale wraz z Gale Anne Hurd (która w 1985 została jego żoną) napisał scenariusz. Film o cyborgu, który przybywa z przyszłości, by zabić matkę dowódcy ruchu oporu, zyskał miano kultowego, a Cameron stał się rozpoznawalny i szanowany. Spływało do niego coraz więcej propozycji współpracy. Cameron nakręcił też kontynuację „Terminatora” – „Terminator 2: dzień sądu” (1991). Za pierwszą część twórcy otrzymali tylko 3 Saturny, ale za drugą przypadło im więcej nagród, w tym 4 Oscary.

 

Przed sukcesem drugiej części „Terminatora”, Cameron popisał się jeszcze fantastyczną drugą częścią „Obcego” – „Obcy – decydujące starcie”. W tym przypadku również zajął się i reżyserią, i scenariuszem (tym razem samodzielnie).

 

Kolejne filmy nie odniosły większych sukcesów. Aż do 1997 roku. Wtedy to na ekrany kin wszedł „Titanic”. Tego filmu nie trzeba nikomu przedstawiać, a liczb sukcesów, wydatków i zarobków na filmie nie da się ogarnąć. Za reżyserię dramatu Cameron otrzymał swojego pierwszego i jedynego Oscara. Przy okazji warto też wspomnieć, że James bardzo dobrze rysuje i w scenie, w której rysowany jest obraz młodej Kate Winslet, to właśnie Cameron wykonywał rysunek.

 

Zobacz także: Myśleliście, że o Titanicu wiedzieliście wszystko? Błąd!

 

Ostatnim ogromnym sukcesem reżysera jest „Avatar” (2009), który już wkrótce doczeka się kontynuacji. Razem z filmem „Titanic” są najdroższymi filmami w historii kina. „Avatar” był również najbardziej dochodowym filmem w historii (zdetronizował go dopiero „Avengers: Koniec gry”).

 

Poza filmowymi zainteresowaniami, Cameron pasjonuje się oceanologią. Podjął się drugiego w historii zejścia na dno Rowu Mariańskiego i był pierwszym człowiekiem, który przebywał tam sam i to przez 5 godzin.

 

Cameron pracuje dla NASA.

 

Jest weganinem i bardzo dba o środowisko. Na jego cześć nazwano nawet gatunek żaby – Pristimantis jamescameroni.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska