Jaki poziom cukru jest w normie u (nie)diabetyków?

04/01/2019

 

Glukoza niejednokrotnie kojarzy nam się z cukrzycą, czyli chorobą metaboliczną, na którą cierpi coraz większy odsetek ludzi. Szacuje się, że co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną chorobę cukrzycową. Mimo to, nawet zdrowy dorosły człowiek powinien badać poziom swojego cukru przynajmniej raz w roku. Jednak skąd wiadomo, jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Sprawdźcie!

Nie tylko osoby borykające się ze swoją nadwagą czy otyłością cierpią na cukrzycę. Nie zawsze jest to również związane z genami. Dla części diabetyków wszystko zaczyna się „niewinnie”. Są szczupli, sprawni, rozsądnie się odżywiają, ale mają problemy w pracy, a ta – niestety – generuje dodatkowy stres. W międzyczasie okazuje się, że hormony szwankują, więc należy wdrożyć leczenie. Wreszcie specjalista sugeruje, żeby dla „świętego spokoju” zrobić krzywą cukrową. Przy odbiorze wyników nie do końca zdajemy sobie sprawę, czy podane na kartce wartości są w odpowiednie bądź nie.


Oto krótka ściągawka:

Prawidłowy poziom glukozy we krwi żylnej na czczo wynosi od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L), nieprawidłowy – od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L), a jeśli wartość ta wynosi powyżej 125 mg/dL, to oznacza to, że mamy problem z cukrzycą. A co z wynikami glikemii w 120. minucie badania? Jeśli po dwóch godzinach poziom cukru wynosi poniżej 140 mg/dL, to tak zwana tolerancja glukozy jest w normie. Jeśli mieści się w przedziale od 140 do 199, to mamy do czynienia z nieprawidłową tolerancją. Powyżej 200 możemy mówić o cukrzycy.

Fotografia: pexels.com

 

Pierwszy szok – mam cukrzycę! Niestety, stres oraz problemy hormonalne mogą mocno „odbić się” na organizmie. Trzeba otrząsnąć się ze złych emocji i zacząć działać. Próbować niwelować stres, włączyć do codziennego życia aktywność fizyczną, uregulować problemy ze zdrowiem. Jeśli wszystko inne zostanie doprowadzone do względnego ładu, to i poziom cukru będzie optymalny.

Fotografia: pixabay.com

 

Jednak zostając diabetykiem-nowicjuszem, możemy jeszcze nie orientować się w tym, jak badać poziom cukru oraz jakie powinny być jego normy w czasie samobadania. Na glukometrze widzimy jakieś wartości, coś tam miga i się świeci, ale pełni wątpliwości zastanawiamy się, czy to na pewno jest tak, jak być powinno. Cóż, w tym przypadku prawidłowa przypadku wartość glikemii na czczo i po posiłku zależy od typu cukrzycy, na jaki chorujemy. Ponadto należy również wziąć pod uwagę fakt, jak długo na nią cierpimy. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jeśli od niedawna mamy problemy z cukrzycą typu 2 lub mamy stwierdzoną cukrzycę typu 1, to prawidłowa wartość cukru na czczo i przed posiłkiem wynosi od 70 do 110. Wszystkie wartości poniżej bądź powyżej są niewłaściwe. Podobnie jest z tak zwaną „długotrwałą” cukrzycą typu 2. Różnica między typami cukrzycy ukazuje się w wartościach glikemii dwie godziny po posiłku. Dla cukrzycy „krótkotrwałej” typu 2 oraz typu 1 prawidłowy wynik cukru we krwi wynosi poniżej 140, zaś w drugim przypadku – poniżej 160.

 

Zobacz także: Cukrzyca typu 1 – z czym to się je?

 

Fotografia: pixabay.com

 

Co należy robić, by osiągać takie rezultaty? Sięgać po produkty mało przetworzone, z pełnego ziarna, mocno ograniczyć lub wykluczyć słodycze, jadać posiłki o określonych porach dnia. Oprócz tego regularnie uprawiać sport i o ile tak zalecił lekarz – przyjmować leki oraz dokonywać samokontroli. Niektórzy twierdzą, że cukrzycę należy szanować. Wtedy i ona odwdzięczy się tym samym.

 

Zobacz także: Dieta cukrzycowa – prawdy i mity o tym, co mogą jeść diabetycy

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska