Pałac pamięci, czyli mnemotechnika, którą warto znać

 

Każdego dnia dostajemy sporo informacji, które powinniśmy zapamiętać, by móc do nich sięgnąć w razie potrzeby. Jednak myśli bywają ulotne i nowe wiadomości, choć łatwo wpadają, równie łatwo wypadają z naszej pamięci. Dlatego przydałoby się coś, co pomogłoby nam nie gubić wiedzy.

Poeta Symonides

Cyceron w swoim dziele De oratore opowiedział taką historię:

Pewien grecki dostojnik, Skopas, zorganizował ucztę, na którą zaprosił między innymi słynnego poetę Symonidesa. Wcześniej poprosił artystę o napisanie poematu pochwalnego na swoją cześć. Poeta oczywiście wywiązał się z zadania i przybył ze swoim dziełem. Odczytał je na wydanej uczcie. Symonides był znany jako osoba religijna, dlatego w treść poematu wplótł również wzmianki na temat bogów, co nie do końca spodobało się Skopasowi. Z tego powodu wypłacił autorowi jedynie połowę obiecanego wynagrodzenia.

Wtedy to przybył posłaniec z pilną wiadomością dla poety. Symonides opuścił salę. Zaraz po jego wyjściu strop budynku zawalił się, grzebiąc pod sobą Skopa, jego pychę i dumę oraz pozostałych biesiadników.

Wśród zmasakrowanych ciał nie dało się rozróżnić poszczególnych osób. Mimo to poeta podjął się tego zadania i bez problemu przypomniał sobie, gdzie siedział każdy z zaproszonych gości oraz sam gospodarz. To nasunęło mu na myśl nową metodę zapamiętywania, o której dziś opowiemy.

 

 Źródło: pexels.com

 

Historia pałacu pamięci

Zanim papier stał się powszechnie dostępny, ludzie nie znali innych metod nauki niż zapamiętywanie. Dlatego mieli większą motywację do tego, by trenować swój umysł i korzystać z mnemotechnik.

Dziś nie przejmujemy się czymś takim jak zapamiętywanie. Nawet na sprawdziany niektórzy uczniowie wolą przygotować sobie „pomoc naukową”, zamiast przysiąść nad materiałem i go przyswoić.

Jednak kiedyś nie było takich możliwości i ludzie polegali głównie na swojej pamięci. Przepisy lecznicze, prawa, dzieła literackie – to wszystko wymagało zapamiętania z pomocą powszechne wtedy stosowanych mnemotechnik. Nawet tacy ludzie jak ojciec Kościoła św. Tomasz z Akwinu, jezuita Metteo Ricci czy astronom Giordano Bruno korzystali z tych metod.

 

Pałac w kulturze

Jednak nie tylko realne osoby wykorzystywały mnemotechniki. W ostatnim czasie stały się one również popularne w kulturze. Znany z książek i filmów Sherlock Holmes stworzył własny pałac, o którym mowa jest w serialu produkcji BBC. Podobnie jest zresztą z jego bratem, Mycroftem, oraz jednym ze zbrodniarzy. Dzięki temu zapamiętują wiele informacji i są w stanie do nich dotrzeć w krótkim czasie.

Również słynny kanibal i zbrodniarz Hannibal Lecter zaprojektował w swoim umyśle pałac. Wykorzystywał go nie tylko do gromadzenia faktów. Jego własny umysł stał się dla niego azylem przed światem zewnętrznym.

 

 Źródło: pexels.com

 

Budowa mentalnego pałacu

Skoro wiemy trochę o mnemotechnice zwanej pałacem pamięci, warto byłoby się nauczyć, jak z niej korzystać. Tak jak w przypadku innych technik i w tej przydadzą się regularne ćwiczenia, by nasz pałac nie zawalił się jak dom Skopasa.

Pozornie może wydawać się, że jedynie wielcy geniusze są w stanie posiadać własny mentalny budynek pełen zakamarków z wiedzą. Nic bardziej mylnego. Technika jest prosta, lecz wymaga poświęconego czasu na oswojenie się z nią.

Od czego zacząć? Od wybrania przestrzeni, którą chciałbyś wykorzystać na swój mentalny pałac. Mimo nazwy wcale nie musi być to ani budynek, ani też realne miejsce. Wystarczy, że znasz je na tyle dobrze, by odtworzyć je w swojej wyobraźni. Tak więc usiądź wygodnie i wybierz się na mentalny spacer po wybranym przez siebie miejscu.

Kolejnym krokiem jest wybranie tzw. haków. Będą to miejsca, w których umieścisz informacje. W parku mogłyby to być: wyróżniające się drzewo, tablica pamiątkowa czy huśtawki. Ważne jest, by wybrane elementy były trwałe i nie zmieniały swojego położenia, bo może to wpłynąć na zapamiętywane informacje.

Ostatnim etapem jest umieszczenie wiedzy na hakach. Przyda się odrobina wyobraźni i kojarzenia faktów. Dla lepszego zobrazowania przestawię przykładowy pałac.

 

Pałac w pokoju

Na początek warto wykorzystać dobrze znaną sobie przestrzeń, dlatego skorzystamy z pokoju. Stajemy w progu i wybieramy się na małą przechadzkę. Idziemy wzdłuż OKNA, skręcamy przy BIURKU, potem mijamy SZAFĘ, jakiś OBRAZ wiszący na ścianie, jest też ŁÓŻKO, STOLIK, a nad nim wisi PÓŁKA z książkami. I docieramy znów do drzwi.

 

Wersalikami wyróżniłam kilka przedmiotów, które posłużą nam za wcześniej wspomniane haki. Teraz przydałaby się jakaś informacja do zakodowania. Załóżmy, że będzie nią lista zakupów:

- sok pomarańczowy

- długopis

- czosnek

- notes

- marchew

- wieszak

- wędlina

Źródło: pexels.com

 

Czas na kodowanie

Zacznijmy od OKNA i pierwszego na liście soku pomarańczowego. Możesz wyobrazić sobie spływający po szybie pomarańczowy płyn, który przysłania całkowicie widok, więc nie możesz zobaczyć, co dzieje się na zewnątrz. Następnie podchodzisz do BIURKA, przy którym pracuje długopis wielkości człowieka. Może coś zapisywać, czytać książkę, cokolwiek. Idziesz dalej, a z SZAFY wyskakuje czosnek ubrany w długą pelerynę i udający wampira. Mijasz go i dostrzegasz OBRAZ, który można wertować jak notes, a na każdej stronie znajduje się inny rysunek. W ŁÓŻKU wypoczywa po męczącym dniu pracy marchew, na STOLIKU wieszaki tworzą skomplikowaną konstrukcję, aż do PÓŁKI, na której stoją w równym rządku, niczym książki, różne rodzaje wędlin.

Jak widzisz, wrzucenie informacji do pałacu nie było aż tak trudne. Jednak co w przypadku zagadnień na zajęcia? Tutaj musisz wykazać się wyobraźnią i wykorzystywać znane Ci mnemotechniki. Np. na PÓŁCE może stać mama dająca córce bułkę nasmarowaną masłem wiejskim (Mama Dała Córce Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim – litery oznaczające kolejne przypadki).

Warto pamiętać, że w zapamiętywaniu pomagają związane z przedmiotami emocje, wykorzystanie absurdu czy tworzenie krótkich historii, które możemy umieścić w wybranym miejscu. Nie bójcie się eksperymentować i znajdować własne sposoby na wrzucanie informacji!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska