Jak zadbać o bezpieczeństwo kota? – załóż siatkę na balkon i kratki na okna

04/02/2019

 

Nawet jeśli twój kot nie chce wychodzić, prędzej czy później znajdzie się na zewnątrz. Zwierzę na pewno wykorzysta okazję i spróbuje wydostać się przez otwarty balkon lub uchylone okno. Musisz być zatem przezorny i jak najszybciej zadbać o kocie bezpieczeństwo, zabezpieczając te części twojego mieszkania, przez które zwierzak może uciec. Dowiedz się jak to zrobić.

Choć mówi się, że kot zawsze spada na cztery łapy, mało ma to wspólnego z rzeczywistością. Narażając swojego czworonoga na upadek, ryzykujemy tym, że zwierzak połamie sobie kości i dozna urazu wewnętrznego. W najgorszym wypadku może też zginąć.

 

Pamiętaj, iż koty, szczególnie te młode, są istotami bardzo ciekawymi świata, przez co lubią odkrywać nowe zakamarki w domu. Dlatego już dziś powinieneś zadbać o skuteczne zabezpieczenie twojego tarasu, balkonu i okien. W tym celu należy użyć siatki ochronnej.

 

Na rynku zoologicznym można znaleźć wiele rodzajów osłon, które nie dość, że założone wyglądają estetycznie, to są również mocne. Dlaczego siatki muszą być aż tak wytrzymałe? Wszystko po to by nie pękły pod wpływem ciężaru kociego ciała. Ważne jest też, aby twój czworonóg nie zdołał ich przegryźć i zadrapać swoimi ostrymi zębami i pazurami. Co więcej, kupując taką przesłonę trzeba również zwrócić uwagę na jej wytrzymałość pod kątem zmiennych warunków atmosferycznych i odporność na promienie UV, którym będzie często poddawana.

 

Aktualnie w sklepach dostępne są siatki do samodzielnego montażu, ale można też skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się zawodowo jej montowaniem. Do wyboru są osłony o rozmaitej wielkości, o różnej grubości żyłki oraz o małej lub dużej gęstości oczek.

 

Na początek dobrym rozwiązaniem będzie sieć rybacka inaczej zwana siatką polietylenową. To tanie i trwałe rozwiązanie, jednak jeśli twój kot lubi częste wspinaczki, zastanów się nad mocniejszym zabezpieczeniem. Wówczas wybierz siatkę dla bardziej aktywnych kotów, wzmacnianą metalowym drutem lub w całości wykonaną z metalu, która jednak znacznie przewyższa ceną pozostałe przesłony.

Fotografie: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Kocie ruchy, czyli co mówi twój kot

 

Obecnie każdy jest w stanie zainstalować osłonę dla zwierząt w warunkach domowych. Ułatwiają to dołączone do niej zaczepy lub drążki rozporowe i dopasowane do nich zaciski poręczowe. Alternatywnym, ale wciąż dobrym pomysłem będzie też zamówienie specjalnego drewnianego stelażu, na który naciąga się siatkę.

 

Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu okien, szczególnie tych uchylonych lub otwartych. Ciekawski kot podczas próby wyjścia na zewnątrz może zaklinować się w wąskiej okiennej szczelinie. Kiedy uwięziony czworonóg zaczyna się ruszać, przesuwa się w dół ramy i wówczas może dojść do złamania kręgosłupa, tylnych kończyn, paraliżu, a nawet jego śmierci.

 

Aby całkiem zapobiec takim wypadkom, należy kupić specjalne kratki, które będą zasłaniać przestrzeń w uchylonym oknie. Drugą opcją jest zamontowanie ogranicznika. Dzięki temu przyrządowi możesz zmniejszyć kąt otwarcia tak, że zwierzak nie zdoła wpaść w pułapkę.

Fotografie: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Chcesz sprawić sobie kota? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

 

Koszt siatki zabezpieczającej jest różny. Wszystko zależy od materiału, z jakiego jest wykonana, wielkości twojego balkonu lub tarasu oraz sposobu montażu osłony. Samodzielne zamontowanie takiego zabezpieczenia wyniesie nas od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, czyli o wiele mniej niż pomoc profesjonalisty, który za taką usługę może wziąć nawet około 1000 zł. Za to cena siatek na okna jest o wiele niższa i wynosi już nawet kilka złotych. Pamiętaj jednak, że na zdrowiu i bezpieczeństwu zwierzaka nie ma co oszczędzać.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska