Jak wzmocnić więź z psem

 

Pies i człowiek od lat wypracowują trwałą więź, dzięki której komunikaty z obu stron stają się czytelne. Co tę relację buduje i jak ją można poprawić?

Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wspólnie spędzany z nim czas sprawia, że codzienność może być odkrywana na nowo. Komunikacja i czytelne zasady to podstawy zbudowania prawidłowej psio-ludzkiej relacji. O tym, czym jest więź i dlaczego jest ważna mówi Katarzyna Biskup, behawiorystka prowadząca bloga i kanałPiesologia”: Psy i ludzie są ze sobą silnie związani od co najmniej kilkunastu tysięcy lat. Relacje pomiędzy tymi dwoma gatunkami znacząco się zmieniały na przestrzeni czasu. Początkowo psy traktowane były czysto użytkowo. Pomagały człowiekowi podczas polowań, broniły domostw, później pomagały wypasać zwierzęta. Do niedawna bardzo popularna była teoria dominacji, która nakazywała podporządkować sobie zwierzę. Obecnie traktujemy psa raczej jako przyjaciela, czy wręcz członka rodziny. Budujemy z nim relację opartą na komunikacji, zaufaniu i wzajemnym szacunku”.

 

Nauka przez zabawę
Zwykłe rzucanie piłeczki i niekończące się przynoszenie jej nam przez psa to nie jest dobry pomysł na rozsądną zabawę. Aby zainteresować czworonoga i przede wszystkim wzmocnić więź człowieka z psem, należy pozwolić psu myśleć. Idealnym sposobem na to są zabawy, które angażują np. psi węch, który jest najsilniej rozwiniętym zmysłem u tych zwierząt. Takie urozmaicenie na pewno pomoże w budowaniu lepszej relacji. Przykładem takiej zabawy może być np. mata węchowa, która skutecznie zajmie i pozwoli psu szukać ukrytych smakołyków. Ponadto plastikowe kubeczki czy pudełko, w którym wytniemy dziury i schowamy przekąski to też dobry pomysł na zaangażowanie psa w naukę poprzez zabawę. Ponadto wspólne ćwiczenie sztuczek, powtarzanie starych i nauka nowych komend, a także zabawa szarpakiem w przeciąganie również wzmocni naszą więź. Nagradzanie psa nie zawsze musi być kojarzone ze smakołykami. Wielu czworonożnych uwielbia też pochwały. Trzeba pamiętać o tym, że pozytywnymi metodami wypracujemy z psem więcej niż wzbudzając w nim strach. Często denerwujemy się na to, że nasz czworonożny przyjaciel nie potrafi pojąć sztuczki, którą właśnie chcemy z nim przyswoić. Nic dziwnego, jeśli gestykulujemy i powtarzamy kilka słów na raz. Oprócz skupienia uwagi psa, potrzebujemy wyciszenia i opanowania właściciela. Pies musi dostawać jasne sygnały i słowa, które będzie w stanie opanować. Dzięki temu komunikacja z psem będzie łatwiejsza nie tyle dla nas, co dla naszych pupili.

 


Wspólne spacery
Efektywne spędzanie czasu z psem to nie tylko zabawa w domu. Poznawanie nowych przestrzeni i wspólne spacery są również doskonałym pomysłem na wzmacnianie więzi. Nie chodzi tu o przechadzkę wokół domu na siku. Chodząc codziennie w te same miejsca, nic nie wnosisz w życie swojego psa, dla niego wówczas to powiększenie swojej przestrzeni, którą bardzo dobrze zna. W wielu przypadkach, tak jak i w tym, liczy się nie ilość a jakość, zatem wspólny spacer powinien być atrakcyjny dla twojego czworonoga. Zachęcając psa do wysiłku nie tyle fizycznego, co umysłowego na wspólnych wyprawach, również wzmocnisz waszą więź. Przede wszystkim na wolnej, bezpiecznej przestrzeni, na której twój pies będzie mógł biegać bez smyczy. Pozwól psu być psem, czyli węszyć a nawet kopać dołki. Ale, aby wasza relacja była trwalsza, przypominaj psu o sobie. Chowaj się za drzewo, zmieniaj kierunek spaceru, tak aby twój czworonożny miał na uwadze twoją osobę. Na spacerach dobrze jest też uczyć psa z pozoru nowych rzeczy, takich jak omijanie napotkanych obiektów czy ich przeskakiwanie. Ważne jest, aby wykonywane z psem ćwiczenia sprawiały ci frajdę, dzięki temu interakcja między wami będzie ciekawsza. 

 

Odpoczynek, spokój i pieszczoty
Zachowania, których nie akceptujemy u psa od małego powinny być ignorowane, a te pożądane wzmacniane przez nas, tak aby pies wiedział na co może sobie pozwolić. Mieszkając pod wspólnym dachem doskonale wiemy, jakich reakcji z naszej strony nie lubi nasz pies. Dlatego bardzo ważne jest to, aby w relacji pies-człowiek szanować siebie i swoje strefy komfortu. Dla psa wszelka aktywność jest zawsze czymś atrakcyjnym, ale czworonożny również ceni sobie chwile spokoju i relaksu. Nie wymagaj w krótkim czasie wielu rzeczy na raz, odpuść i pozwól odpocząć swojemu pupilowi. Spędzaj czas z psem, również głaszcząc i drapiąc go. Taki kontakt w relacji człowieka z psem jest niezwykle ważny. Poza tym obserwuj, poznawaj i ucz się od swojego pupila, a na pewno wzmocni to waszą więź.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska