Toksyczny związek – jak rozpoznać jego symptomy?

12/09/2018

 

Kiedy poczucie bezpieczeństwa zastępuje wrogość, a radość strach. Kiedy troskę wypiera arogancja oraz egoizm, a sekrety i kłamstwa zaufanie. Czy coraz częściej w twojej głowie pojawia się myśl, że czujesz się lepiej, gdy twojego partnera nie ma w pobliżu? Jeżeli tak, to przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, co świadczy o tym, że związek jest toksyczny.

Gdy jesteś zakochana wszystko wydaje się takie wspaniałe – w szczególności zaś partner, którego traktujesz jak chodzącego ideała. Kiedy jednak opadną pierwsze emocje, to czasami okazuje się, że ten doskonały wybranek posiada wady. Zupełnie normalna sprawa. Pal go sześć, gdy chodzi o porozrzucane skarpetki lub inny drobiazg, który jesteśmy w stanie zaakceptować i przymknąć na niego oko. Jeśli jednak zobaczysz pierwsze oznaki toksycznego związku, nie udawaj, że niczego nie widzisz. Przestań wmawiać sobie, że twoja miłość w magiczny sposób zmieni partnera. Nie jesteś żadną wróżką ani czarodziejką.

 

Zobacz także: Oto po czym poznasz, że to NIE jest ten jedyny

 

Zanim związałaś się ze swoją drugą połówką, byłaś osobą bardzo aktywną. Studiowałaś i pracowałaś jednocześnie. Oprócz tego wolontariat oraz zajęcia dodatkowe na siłowni. W wolnych chwilach robiłaś zdjęcia, czytałaś książki, wychodziłaś z przyjaciółmi do kina. Od czasu do czasu rozmawiałaś ze swoją kuzynką na Skypie. Chociaż dzieliły was kilometry, byłyście sobie bliskie. Tymczasem od kiedy jesteś w związku, masz wrażenie, że wszystko się przed tobą zamknęło. Po zajęciach wracasz szybko do domu, bo tego sobie życzy twój obiekt westchnień. Przyjaciele oraz kuzynka stali się nagle nieważni, ciągle słyszysz, że przecież masz jego. A wolontariat nie daje materialnych korzyści, więc po co na niego tracić czas. I co ty za książki czytasz?! Jakieś totalne głupoty.

 

Jeśli masz wrażenie, że partner coraz częściej pozbawia cię swobody, wolności, niezależności a przede wszystkim radości z tego, co robiłaś do tej pory, niech w twojej głowie zawyje porządny alarm. Takie zachowania będą coraz częstsze, aż wreszcie partner w zupełności pozbawi cię własnego życia. Co istotne, zazwyczaj idzie to w parze z nadmierną zazdrością. Jego doradcami są kompleksy i strach. Cóż… to niesie za sobą kolejne konsekwencje – nie będzie cię wspierał ani dopingował – tylko ściągał w dół. Nie posiada prawa jazdy albo żadnych dodatkowych umiejętności? Ty też nie musisz. Przecież jest dobrze tak, jak jest. Lepiej tego nie zmieniać. Kto to widział, żeby baba pchała się za kierownicę?! No właśnie. Takie lub podobne komentarze słyszysz równie często, bądź co gorsza – od zawsze? To kolejny niepokojący symptom, że coś jest nie tak. Partner drwi z ciebie na każdym kroku, umniejszając twoją wartość? Wyzywa i patrzy na ciebie z góry, uważając się za kogoś lepszego? Wyśmiewa się z ciebie przy innych, wytyka wady, jednocześnie stawiając siebie za wzór cnót wszelakich? Potraktuj to jako poważne ostrzeżenie. W ten sposób on leczy swoje nadszarpnięte ego. Nie daj sobie wmówić, że jesteś gorsza – bo nie jesteś.

 Fotografia: pexels.com

 

Jego bronią jest także emocjonalny szantaż. Bywa oziębły i oschły, zamiast uśmiechu czy całusa podarował ci jedynie emocjonalną huśtawkę? Nie traktuje cię poważnie. Co rusz rozstaje się z tobą, a potem błagalnie prosi o powrót lub nie wywiązuje się z danej obietnicy? Znów się nie pojawił na umówionym spotkaniu? Uważaj. Takie zachowanie nie wróży szczęśliwej przyszłości twojemu związkowi. A wracając do spotkania... Czy zawsze robisz to, czego on chce? Kiedy idziecie na randkę, wybieracie zawsze te miejsca, które jemu odpowiadają? Znów musisz zrezygnować z umówionej wizyty u kosmetyczki, bo on nie ma czasu, żeby spotkać się później? Lepiej się zastanów, czy chcesz z kimś takim wiązać swoją przyszłość. Czasem dobrze jest odpuścić i się rozstać, niż żyć w ciągłym bólu, upokorzeniu i lęku. Bo przecież miłość nie powinna być udręką, tylko dawać szczęście. Jasne, że życie to nie bajka ani droga usłana różami. To wspólna praca, kompromisy, trudności, czasem cierpienie. Ale na pewno nie w takim wydaniu.

 

Ach, jeszcze jedna sprawa: opisane przeze mnie zachowania i podane przykłady, rzecz jasna, nie tyczą się wyłącznie mężczyzn. Toksyczne zachowania nie mają płci.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w podjęciu decyzji. Moja ostatnie spostrzeżenie – nie krzywdź się. Nie warto.

 

Zobacz także: Dlaczego bycie singlem jest lepsze?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska