Wędrówki górskie – jak się przygotować

 

Wiosna to dobry czas, by na nowo rozpocząć aktywne spędzanie wolnego czasu. Będzie to miało korzystny wpływ na nasze zdrowie, a do tego możemy dobrze się bawić. Wędrówki górskie to doskonały pomysł na spędzenie weekendu czy całego tygodnia. Ale jak powinniśmy się przygotować do chodzenia po górach?

Wyjście w góry to nie spacer po pobliskim lesie czy parku, z którego możemy szybko wrócić do domu lub znaleźć w pobliżu dach, pod którym się skryjemy w razie niepogody. Do górskich wędrówek trzeba się odpowiednio przygotować, by żadne nieprzyjemne niespodzianki nie przerwały naszej przygody.

 

Zaplanować trasę

Jednym z podstawowych punktów na naszej liście powinno być zastanowienie się, jaką trasę chcielibyśmy pokonać. Liczy się tu czas. Im wcześniej wyjdziemy, tym więcej go możemy poświęcić na chodzenie po górach. Trzeba pamiętać o tym, by nie zostawać po zmroku na szlakach. W ciemnościach trudniej rozeznać kierunek i łatwiej się zgubić, zwłaszcza gdy ścieżka nie jest wyraźna. Do tego istotna jest trudność trasy i wytrzymałość osób, które z nami idą. Nie możemy porywać się na Mount Everest, gdy ledwo wspinamy się po schodach na piąte piętro. Lepiej będzie wybrać krótszą i łatwiejszą trasę, o której będziemy pewni, że pokonamy ją w ciągu jednego dnia. Nie trzeba mieć doskonałej kondycji, by chodzić po górach. Można ją zdobywać stopniowo właśnie przez to, że będziemy powoli zwiększać trudność wybieranych przez nas tras. I najważniejsze w tym punkcie: nie rozstajemy się z mapą. Bez względu na to czy będzie to wersja papierowa czy elektroniczna. Ma nam towarzyszyć od początku do końca trasy. Wiele razy pomoże nam znaleźć właściwą drogę.

 

 Źródło: pexels.com

 

Ubranie

Zacznijmy od butów. Powinny być nieprzemakalne, mieć twardą podeszwę i sięgać powyżej kostki – będą ją chronić podczas naszych górskich wędrówek. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym stopom. Jeśli są to nowe buty, nie zapomnijmy ich wcześniej rozchodzić, by pierwsza przygoda z górami nie skończyła się odciskami.

Poza butami trzeba też zadbać o resztę odzieży. Ubieramy się na tzw. cebulkę. Dzięki temu łatwiej będzie się dostosować do panującej temperatury. Zawsze warto mieć przy sobie bluzę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy – parasol nie będzie najlepszym rozwiązaniem w górach – dodatkową parę skarpet, a zimniejszą porą również czapkę czy rękawiczki. Należy przy tym pamiętać, że w wyższych partiach gór zawsze jest chłodniej niż na niższych.

 

Sprzęt

Wiele zależy od trasy na jaką się zdecydujemy. Jednak są rzeczy, które przydadzą się podczas każdej podróży w góry.

Najważniejszy jest plecak – dostosujmy jego wielkość do wybranej przez nas drogi. W góry przyda się taki z pasem biodrowym i piersiowym, co zwiększa wygodę w chodzeniu po szlakach. Możemy zabrać ze sobą również kijki trekkingowe, które ułatwią nam schodzenie po stromiźnie.

Przyda się też chusta wielofunkcyjna. Będziemy mogli nią osłonić głowę czy szyję przed słońcem, zimnem lub wiatrem.

Poza tym warto mieć ze sobą takie rzeczy jak latarka (najlepiej czołówka), kompas (przydatny przy słabej widoczności i szlaku, na którym możemy mieć wątpliwości, gdzie dalej pójść), telefon komórkowy (nie zapomnijmy o naładowaniu go przed wyjściem w góry i zapisaniu numeru GOPR-u 601-100-300 i 985), podręczna apteczka (przede wszystkim powinny się w niej znaleźć plastry, bandaż elastyczny, leki przeciwbólowe, folia NRC i środek dezynfekujący) oraz scyzoryk (przydaje się w wielu okolicznościach).

Nie zapomnijmy również o chusteczkach (zwykłych i nawilżających), okularach i kremie (do ochrony przed słońcem), pieniądzach w gotówce oraz dokumentach.

 

 Źródło: pexels.com

 

Prowiant

Najważniejszą rolę odgrywa tu woda, minimum 1,5 litra na osobę na dzień drogi. W góry nie bierzemy żadnych słodkich napoi, które nie zaspokoją pragnienia, a nawet je wzmogą. Można natomiast wziąć termos z ciepłą herbatą czy kawą, co przyda się w chłodniejsze dni.

Jeśli chodzi o jedzenie, to bierzemy kanapki, orzechy oraz czekoladę, które dodadzą nam energii potrzebnej na szlaku.

 

Pogoda

Przed wyruszeniem w drogę warto kontrolować pogodę, która w górach dosyć szybko się zmienia. Jeśli zapowiada się deszczowo, a tym bardziej burzowo, lepiej odpuścić sobie podróż i przełożyć ją o kilka dni. W górach nigdy nie możemy być pewni, czego można się spodziewać, więc lepiej nie ryzykować swojego życia i poczekać na lepszą pogodę.

 

Źródło: pexels.com

 

Ostatnie wskazówki

Warto też pamiętać o tym, by przed wyruszeniem powiadomić kogoś o tym, gdzie i na jak długo zamierzamy się udać. Będzie to przydatne, gdy się zgubimy. Służby ratunkowe będą mogły szybciej nas odnaleźć i udzielić potrzebnej pomocy.

W górach zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek i nie panikujmy. Zwłaszcza w razie niebezpieczeństwa. Jeśli na przykład zacznie się burza, po prostu zawróćmy i oszczędźmy sobie nieprzyjemnej przygody.

 

Powodzenia w zdobywaniu szczytów!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska