Jak pomóc potrzebującym przed świętami?

 

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji i wzmożonej empatii. Wielu z nas chce pomóc osobom potrzebującym, ale nie wie jak. Podpowiadamy gdzie, i w jaki sposób, możesz to zrobić!

W idealnym świecie wszyscy są szczęśliwi, nie mają trosk i zmartwień, a bieda ich nie dotyka. Niestety rzeczywistość jest brutalna i ciągle docierają do nas sygnały o skrajnym ubóstwie i potrzebujących. W okresie przedświątecznym każdy z nas może pomóc i odrobinę zmienić świat na lepszy tak, by i u osób dotkniętych biedą zagościł uśmiech na twarzy.

1. Szlachetna paczka – to najbardziej znany projekt społeczny w Polsce. Każdy z nas może pomóc wybranej przez siebie rodzinie, robiąc jej świąteczną paczkę. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i działać. Klikając w wybraną rodzinę, pokrótce czytasz jej historię oraz widzisz listę rzeczy, które są jej potrzebne. Dzięki temu twoja pomoc jest prawdziwym prezentem, który ma realne spełnienie dla potrzebujących. Szlachetna paczka działa od 2001 roku. Możesz pomóc nie tylko dzieciom i ich najbliższym, ale i osobom starszym, które czują się nikomu niepotrzebne i zapomniane. Szlachetna paczka najprężniej działa w okresie przedświątecznym, ale możesz ją wspierać cały rok. Dodatkowo przeczytaj też Raport o Biedzie (przygotowany przez Szlachetną Paczkę).

 

2. Caritas – to katolicka organizacja charytatywna, która działa na całym świecie przez cały rok. Jednak to w okresie przedświątecznym ta pomoc jest bardziej słyszalna i dostrzegana. Jak możesz pomóc? Caritas prowadzi m.in. zbiórki żywności w sklepach spożywczych i supermarketach. Na pewno widzisz wolontariuszy w charakterystycznych koszulkach, z wózkiem, którzy stoją przy wejściu lub wyjściu. Nie musisz się wysilać i wysyłać zakupionych produktów. Wystarczy, że podczas swoich zakupów kupisz dodatkowo kilka produktów o długim terminie ważności (jak makarony, kasze, cukier itp.) i odłożysz do tego specjalnego wózka. Dodatkowo kościoły rozprowadzają świece, które na dobre tworzą polską tradycję świąteczną. Kupując taką świecę na stół, wspierasz Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dzięki temu potrzebujące dzieci m.in. mogą skorzystać z wakacji, zjeść ciepły posiłek, czy po prostu się uczyć.

  

3. Schroniska dla bezdomnych zwierząt – możesz pomóc też porzucanym zwierzętom, które w okresie zimowym jeszcze bardziej narażone są na skrajne wycieńczenie. Sprzątając w domu, nie wyrzucaj starej pościeli, posłań czy koców. Takie rzeczy mogą uratować zwierzęta w schronisku przed mrozem. Zbierz je i skontaktuj się z najbliższym schroniskiem w twoim regionie. Dodatkowo możesz ze znajomymi zrobić zbiórkę takich rzeczy lub pieniędzy i wesprzeć potrzebujące zwierzęta. Pamiętaj, że one również czekają na twoją pomoc.

Zdjęcie: AnaSo Fotografia artystyczna 

 

4. Pomoc bezdomnym – zdziwisz się, ale tak prozaiczna rzecz jak herbata czy podarowany posiłek dla osób bezdomnych naprawdę niesie pomoc. Najbardziej jednak cieszy zwykła rozmowa, chęć wysłuchania i spojrzenie na człowieka jak człowiek. Żyjemy w czasach znieczulicy i manipulacji, często ciężko jest nam takim osobom pomóc i zweryfikować ich prawdziwość. Obejrzyj odcinek „7 metrów pod ziemią” i poznaj historię bezdomnego – może dzięki temu spojrzysz na świat inaczej. Dodatkowo listę organizacji, które pomagają bezdomnym znajdziesz w naszym oddzielnym artykule.   

Zdjęcie: pexels.com

 

5. Zostań wolontariuszem – tak również pomagasz! Rokrocznie organizacje w okresie przedświątecznym potrzebują wolontariuszy. Dzięki temu, że jesteś wolontariuszem, nakręcasz do działania całą organizację, bo pośrednio pomagasz potrzebującym. Wolontariusz w schronisku dla bezdomnych zwierząt również prężnie działa w tym okresie i poświęca czas porzuconym psom, kotom itp. Korzystasz, bo robisz coś dobrego i dzielisz się tym dobrem z innymi. Co więcej, dajesz wzorowy przykład swoim znajomym i bliskim.

 

6. Lokalna pomoc – być może w twoim mieście działają mniejsze punkty z informacją o potrzebujących? Warto dowiedzieć się i zwyczajnie pomóc. A może twoi bliscy są w potrzebie? Czasami wystarczy podarować im ubrania w dobrym stanie, które dla ciebie są już zbyteczne. Jeśli znasz w swojej najbliższej okolicy rodziny dotknięte biedą, również możesz zorganizować zbiórkę rzeczy czy żywności, odwiedzić te osoby, porozmawiać z nimi i wręczyć im zebrane rzeczy. Jeśli masz sąsiada w starszym wieku, pomóż mu zrobić zakupy, przyjdź na herbatę i po prostu porozmawiaj.

Zdjęcie: pexels.com

 

7. Bądź życzliwy – uśmiech, powiedzenie „dzień dobry” i życzenie „miłego dnia” nic cię nie kosztują. W okresie przedświątecznym w ciągłej bieganinie zapominamy o prostych rzeczach, które nie wymagają od nas wkładów finansowych. Życzliwość w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. A to taka prosta sprawa. Odświeżenie starych znajomości, rozmowa z bliskimi, to tego ludzie potrzebują najbardziej. Nie drogich prezentów, a wysłuchania, zrozumienia, bycia obok, dzielenia swoich trosk i zmartwień z drugą osobą. Bądź życzliwy nie tylko w święta!

Zdjęcie: pexels.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska