Jak dbać o tatuaż? Czego unikać przed i po zrobieniu tatuażu?

 

Kiedyś były związane z plemiennymi obrzędami, potem kojarzyły się z kryminalistami. Dzisiaj nie są już niczym dziwnym i zdobią ciała coraz więcej osób. Jeśli myślałeś już o tatuażu, zobacz, jak się do niego przygotować, jak o niego dbać i czego nie robić po zrobieniu.

Przed zrobieniem tatuażu zadaj sobie jedno pytanie sto razy – czy na pewno go chcesz? Dużo ludzi robi go zbyt pochopnie i potem albo go przerabiają, albo usuwają, co nie jest takie proste (a przede wszystkim jest bardziej bolesne niż samo zrobienie). Dlatego dobrze przemyśl swoją decyzję i rozsądnie wybierz wzór. Jakich wzorów najczęściej żałują ludzie? Imion parterek/partnerów, ich podobizn, chińskich znaków, wzorów, które są „modne”. Potraktuj tatuaż jako coś, co naprawdę ma dla ciebie znaczenie, a nie trend, „bo koleżanka zrobiła”, „bo chcę coś zmienić w swoim życiu”.

 

Jak wybrać studio tatuażu?

Najlepiej z polecenia. Jeżeli znasz kogoś, kto robił w danym miejscu, wypytaj o jakość, ceny, podejście do klienta czy sprzęt. Facebookowe profile nie pokażą ci prawdy, bo oczywiste jest, że każdy reklamuje się z najlepszej strony. Ale opinie klientów na forach mogą być przydatne. Możesz też umówić się na wizytę do studia i przypatrzyć się pracy tatuatora.

 

Bardzo ważna jest higiena. Igły muszą być sterylne i jednorazowe, tak samo chirurgiczne rękawiczki. Zwróć również uwagę na to, czy pojemnik na tusz jest jednorazowy, bo w nich też mogą przenosić się bakterie. Już ogólny wygląd salonu może powiedzieć ci czy warto zostać, czy zmykać gdzie pieprz rośnie.

 

Na dobrego tatuatora trzeba (i warto) poczekać. Na tych wybitnie uzdolnionych czeka się po parę miesięcy, a nawet rok lub więcej. Jeśli chcesz termin „na już”, lepiej odpuść, bo możesz żałować wyboru…

 

Jeszcze jedna ważna rzecz. Nie żałuj pieniędzy na tatuaż. Jeśli już się na niego zdecydowałeś i na pewno chcesz nim ozdobić swoje ciało, zorientuj się, ile może kosztować i nie bierz pod uwagę salonów, w których cena będzie podejrzanie niska. Często cena może cię zmrozić (oczywiście przy dużych wzorach), ale warto zainwestować.

 

Czy tatuaż boli?

To zależy. Każdy ma inny próg bólu, w każdym miejscu inaczej go czuć. Najbardziej wrażliwe miejsca na tatuaż to: żebra, mostek, głowa, twarz, szyja, stopy czy dłonie. Ale tak jak pisałam, każdy inaczej odczuwa ból.

 

Czego nie robić przed zrobieniem tatuażu?

Jeżeli robisz kolorowy tatuaż, dobrze by było, gdyby skóra nie była opalona. Wtedy kolory będą wyraźniejsze i będziesz mieć pewność, że nie zmienią się tak diametralnie. Pij dużo wody – dzięki temu twoja skóra będzie w dobrej kondycji. Wyśpij się i zjedz porządny, ciepły posiłek dla lepszego samopoczucia. Unikaj leków przeciwbólowych, bo rozrzedzają krew. I przede wszystkim – nie pij alkoholu przed! Nie znieczulisz się dzięki temu, a tylko pogorszysz proces gojenia i samego robienia. Alkohol też rozrzedza krew. W zależności od miejsca wykonywania tatuażu, ok. 3 dni przed wydepiluj włosy z danego miejsca.

 

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?

Po sesji tatuator oczyści Twój tatuaż z resztek tuszu, nałoży maść lub krem gojący i zawinie w folię spożywczą. Po 3 godzinach zdejmij opatrunek i przemyj tatuaż letnią wodą z mydłem (najlepiej szarym), żelem do twarzy (ale bez peelingu!) lub specjalnym hipoalergicznym mydłem do tatuażu. Po każdym przemyciu delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem papierowym. Nie trzyj szorstkim ręcznikiem! Na tatuaż nałóż cienką warstwę kremu lub maści na szybsze gojenie ran (osobiście polecam Alantan) lub specjalny krem do tatuaży i zawiń w folię. Chodzenie w folii zaleca się przez 2-3 dni, najlepiej na noc czy do pracy – po prostu tam, gdzie możesz się pobrudzić albo maść/krem może się szybko zetrzeć. Ten zabieg powtarzaj ok. 4 razy dziennie.

 

Nie zdrapuj żadnych strupów! Zapewnij tatuażowi ciągłe nawilżenie, a jak się wysuszy – posmaruj znowu. Niczego nie zdrapuj, bo może to się skończyć zdrapaniem tuszu, a tego raczej nie chcesz.

 

Po zrobieniu „dziary” zapomnij na 4 tygodnie o opalaniu i kąpaniu w miejscach publicznych (basenie, jeziorze, morzu itp.). Słońce źle wpływa na wchłanianie tuszu w skórę, przez co tatuaż może wyblaknąć. Natomiast w publicznych zbiornikach wodnych jest za dużo bakterii.

 

Jesteś dawcą krwi i martwisz się, że już nie będziesz mógł tego robić? Nic bardziej mylnego. Od zrobienia tatuażu do oddania krwi musi minąć min. 6 miesięcy. Po tym czasie możesz spokojnie ratować komuś życie swoją krwią.

 

Mam nadzieję, że pomogłam ci podjąć decyzję o samym zrobieniu tatuażu oraz dbać o niego w możliwie najlepszy sposób. Pochwal się swoim tatuażem w komentarzu! :)

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska