Borelioza: objawy, leczenie, rumień po kleszczu, jak usunąć kleszcza

 

Bez względu na porę roku narażeni jesteśmy na atak kleszczy. Te z pozoru małe pajęczaki przenoszą groźną dla ludzi i zwierząt chorobę – boreliozę. Jak to się dzieje, że taki mały kleszcz niesie ze sobą duży i poważny problem?

Krew jest dla kleszczy niezbędnym do przeżycia pokarmem, dlatego pajęczaki polują przy każdej możliwej okazji. Na ich atak narażeni jesteśmy przez cały rok. Mają wzmożoną aktywność szczególnie w okresie od połowy marca do końca listopada przy temperaturze 7-10°C (a nawet i większej). Ich środowiskiem nie jest wyłącznie las, ale parki i inne wilgotne obszary, w których znajduje się roślinność, nawet te miejskie. Bzdurą jest też mit, że kleszcze atakują nas z bardzo wysokich drzew. Te pajęczaki czyhają na liściach i źdźbłach trawy na wysokości maksymalnie 1,5 metra. Ataku kleszcza nie czujemy, ponieważ ich ślina zawiera substancje przeciwbólowe. Niestety zawarte są w niej też wirusy i bakterie, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu.

 

 

Borelioza - objawy
Borelioza, choroba z Lyme, czy krętkowica kleszczowa to przewlekła choroba zakaźna, która wywołana jest ukąszeniem kleszcza. To bardzo poważne schorzenie, któremu w początkowej fazie towarzyszy rumień wędrujący (o kształcie okręgu czy owalu), przebarwienia lub objawy podobne do tych przy grypie. Kojarzona jest raczej z chorobą zwierzęcą, choć dotyka też ludzi. Borelioza to choroba, która jest obecnie nagłaśnianym zjawiskiem i przed którą nie da się zabezpieczyć żadnym lekarstwem oraz trudno jest ją wykryć. Często ta przypadłość daje oznaki innych chorób, przez co w wielu przypadkach mylnie stawiana jest diagnoza.

Do jej objawów zalicza się też m.in.:
– zmęczenie, które nie jest spowodowane brakiem odpowiedniej ilości odpoczynku;
– bóle karku;
– wypadające nawet „garściami” włosy;
– napadowe otępienie;
– czasami obniżona temperatura, chociaż przy rozwoju boreliozy temperatura ciała jest prawidłowa;
– zaburzenia wzroku i słuchu;
– przebarwienia, rumień, zaczerwienienia, czy inne objawy skórne;
– dreszcze;
– bóle głowy, stawów, gardła;
– problemy z koncentracją czy pamięcią;
– drżenie mięśni;
– niedowład wiotki.

 

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze najczęściej można znaleźć za uszami, w pachwinach, w zgięciach łokci i pod kolanami. Należy wtedy pamiętać, aby dobrze usunąć go z miejsca, w które nas zaatakował. Poprawnym sposobem jest ten z użyciem pęsety. Należy umieścić ją bardzo blisko skóry (do której przyczepiony jest kleszcz), a następnie jednym ruchem wyciągnąć kleszcza równolegle do osi wkłucia. Gdy zrobimy to prawidłowo, kleszcz będzie ruszał swoimi odnóżami, a na skórze nie zostanie jego aparat gębowy. Oprócz boreliozy, chorobą odkleszczową jest też m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, którego objawami są m.in. nudności, biegunka i stany gorączkowe, w późniejszych stadiach też utraty przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowych.

 


Trzeba pamiętać, aby bardzo dobrze oglądać swoje ciało po każdym spacerze i nie bagatelizować żadnego z objawów. Do walki z boreliozą przyznały się też osoby publiczne m.in. Barbara Kurdej-Szatan, Wojciech Jagielski, Kasia Kowalska, Barbara Pasek.

 

korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska