Obroża, krople, tabletki. Jak zabezpieczyć pupila przed kleszczami?

 

Gdy zbliża się wiosna wszystko budzi się do życia. Niestety w tym okresie nasze pupile narażone są na atak kleszczy. Co zatem zrobić, by chronić nasze czworonogi?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią. Atakują nie tylko ludzi ale najczęściej zwierzęta. Ich ugryzienie prowadzi do poważnych chorób, m.in. boreliozy czy babeszjozy, które są śmiertelnym zagrożenie dla czworonogów. Kleszcze aktywne są cały rok, ale ze wzmożoną siłą atakują wczesną wiosną i trwa to do późnej jesieni. Warto zadbać o ochronę swojego zwierzaka i odpowiednio go zabezpieczyć. Jak to zrobić? Na rynku mamy szeroki wybór preparatów, które są bardzo pomocne.

 Zdjęcie: www.pexels.com


1. Obroża przeciw pchłom i kleszczom
Obroża przeciw kleszczom to bardzo dobre rozwiązanie. Na rynku mamy szereg propozycji. Niestety te najtańsze nie uchronią naszych pupili w prawidłowy sposób. Warto zainwestować w dobrą obrożę przeciw kleszczom, która będzie działała nie tylko długo ale i w kontakcie z wodą. Takim przykładem jest obroża Foresto firmy Bayer, która chroni pupila przed atakiem pajęczaków do 8 miesięcy. Obrożę tej firmy kupimy w dwóch wariantach: obroża dla kotów i psów poniżej 8 kg lub obroża dla psów powyżej 8 kg.

 

Zobacz także: Pies versus kot – co ich różni, a za co ich kochamy

2. Krople przeciw pchłom i kleszczom
Oprócz obroży sierść swojego pupila warto zabezpieczyć również kroplami. Krople rozprowadza się na karku oraz miedzy łopatkami. Szybko się wchłaniają ale należy uważać, by czworonóg nie miał kontaktu z wodą, bo osłabia to działanie tego preparatu. Dodatkowo decydując się na krople trzeba pamiętać, by stosować je średnio co miesiąc. Na rynku dostępne są m.in. krople Frontline, Sabunol, Prac-tic, Happs, Bio-Spot On. Cena zależy od wagi. Oprócz kropli istnieją też specjalne spraye. Sprawdzą się jako dodatkowa ochrona (oprócz np. obroży) podczas spaceru w rejony bardziej zalesione. Spraye są również dobrą opcją dla psów małych, dla których inne środki są przeciwwskazane.

3. Tabletki przeciw kleszczom
Alternatywą dla obroży są tabletki. Jest to forma ochrony zewnętrznej takie tabletki podaje się doustnie. Wtedy substancja czynna szybko się wchłania, a następnie rozchodzi po organizmie (za pomocą białek osocza). Zależnie od preparatu substancja ta działa od 4 do 12 tygodni. Na rynku najpopularniejszymi tabletkami przeciw kleszczom są: Bravecto, Simparica. Taka tabletka najczęściej wystepuje w postaci smaczka – można wiec ją bez trudu podać psu dodając, np. do jego  posiłku.
Cena preparatu zależy od masy zwierzaka oraz czasu jego działania.

Każde z tych preparatów dobieramy biorąc pod uwagę wiek, wielkość oraz wagę czworonoga. Wszystkie dostępne są w każdej lecznicy weterynaryjnej. Kiedy nie wiemy co będzie najodpowiedniejsze dla naszego czworonoga warto porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii. Z pewnością wyjaśni działanie każdego z tych specyfików i pomoże dobrać najodpowiedniejszy. Oprócz lecznic obroże, krople, czy tabletki przeciw kleszczom znajdziemy w sklepach zoologicznych stacjonarnych i internetowych. Mimo ich stosowania po każdym spacerze należy dokładnie oglądać sierść pupila. Warto też pamiętać, by co trzy miesiące regularnie odrobaczać czworonoga
.

 

Zobacz także: Pies plus dziecko – rozwiązanie idealne

 Zdjęcie: www.pexels.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska