Chroń zwierzęta latem

 

Czekasz na ciepłe, upalne dni? Już planujesz niezapomniany urlop czy wakacje? One niekoniecznie! Każdego roku latem porzucana jest niewyobrażalna liczba zwierząt. Tylko wtedy do schronisk trafia tak dużo psów i kotów. Dlaczego w wakacje pozbywamy się naszych pupili?

Co rusz docierają do nas przykre informacje o pozbywaniu się zwierząt w okresie wakacyjnym. Odpoczynek, chwila relaksu, długo wyczekiwane wakacje to jest to, na co ludzie czekają cały rok. Szkoda tylko, że świadomość ludzi i logika podejmowanych przez nich działań pozostawia wiele do życzenia. Przywiązywane do drzewa, porzucane w torbach, zostawiane w lesie czy przydrożnych drogach – tak kończą zwierzęta podczas wakacyjnych wyjazdów swoich opiekunów. Lato to idealna pora dla Ciebie, ale najgorsza dla twojego pupila. Prawdziwy właściciel to odpowiedzialny właściciel i w myśl Małego Księcia „Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”, powinieneś w pełni dbać o swojego domowego pupila. Lato jest dla niego szczególnie trudnym czasem z kilku przyczyn:

 

1. Wakacje
Są możliwe bez pozbywania się swojego zwierzaka. Gdy wyjeżdżasz na zasłużone wolne, zadbaj o to, aby twój pies miał bezpieczne miejsce. Jeśli nie możesz zabrać go ze sobą zostaw pupila u rodziny, znajomych czy w hotelu dla zwierząt. Mamy XXI wiek, istnieje wiele miejsc, gdzie obecność zwierząt jest mile widziana. Planując wypoczynek, planuj go rozsądnie – pamiętając o wszystkich domownikach. Pamiętaj też, aby na spacerach i podczas wyjazdów ze zwierzęciem zawsze mieć przy sobie aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz jego książeczkę zdrowia.

W żadnym wypadku nie porzucaj zwierzaka dlatego, że Ci się znudził, nie masz z nim co zrobić, jest stary, brzydki, chory, czy nieposłuszny. Łamiesz wówczas prawo i przyczyniasz się do tego, że schroniska nie pustoszeją, tylko rozrastają się jeszcze bardziej. To ty podjąłeś decyzję o wzięciu pupila do siebie, dlatego to ty ponosisz konsekwencje zachowań swojego zwierzaka.

 

2. Upał:

Czy wiesz, że zarówno psy, jak i koty nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, dlatego bardzo szybko się przegrzewają? Skutkiem tego u psów jest dyszenie i pocenie się opuszek łap. Najciężej mają też zwierzęta otyłe, w podeszłym wieku oraz spodziewające się potomstwa. Bardziej narażone na problemy z termoregulacją  są też rasy psów, które maja krótkie pyski (np. pekińczyk, shih tzu, buldog). Okropnym, wręcz karygodnym, czynem jest pozostawienie pupila na jedynie, albo na aż, 20 minut w aucie, gdy na dworze temperatura sięga 20°C. W rozgrzanym samochodzie jest wtedy nawet 80°C. Skutkiem takiego pozostawienia może być osłabienie, a nawet śmierć zwierzaka.

W tym przypadku każdy ma obowiązek zareagować, ratując zwierzę z pojazdu (art 26 par 1/2 , Ustawy kodeks karny Dz.U.1997 nr 88 poz. 553) wybijając np. szybę. W konsekwencji na miejscu zjawi się policja i lekarz weterynarii, ale całkowity koszt poniesie właściciel zwierzaka i pojazdu, który w tym przypadku dopuścił się naruszenia prawa (art. 6 ust 2 pkt. 17 , Ustawy ochrony praw zwierząt . Dz.U.1997 nr 111 poz. 724).

Zadbaj o to, aby twój pupil zawsze miał zimną i świeżą wodę w misce. Ponadto na dłuższe spacery zabieraj psiaka bardzo wcześnie rano bądź późnym wieczorem. Nie wymuszaj na pupilu zabawy w słońcu, pamiętaj, że to, co odczuwasz ty jako człowiek, nie zawsze równa się temu, czego chce twój pies czy kot.

 

3. Szczepienia:

To przeciwko wściekliźnie jest jednym z najważniejszych szczepień i jest obowiązkowe dla każdego właściciela psa. Warto zapoznać się z zachowaniem i mową ciała psa tak, aby uniknąć niebezpieczeństwa i dodatkowo podzielić się tą wiedzą z najbliższymi. Ponadto pamiętaj także o co trzymiesięcznym odrobaczaniu swojego pupila.
Ważną kwestią związaną z latem są też kleszcze. Te niebezpieczne pajęczaki atakują najdelikatniejsze miejsca (grzbiet, głowę, szyję). Ugryzienia skutkują stanem zapalnym skóry.  Najniebezpieczniejszą i wręcz śmiertelną chorobą odkleszczową jest jednak babeszjoza. Agnieszka Gołębiowska, lekarz weterynarii podaje, że "Objawy tej choroby są niespecyficzne i zaliczamy tu: apatię, brak apetytu, gorączkę, bladość, a w dalszej fazie choroby zażółcenie błon śluzowych oraz herbacianą barwę moczu. Nieleczona babeszjoza jest śmiertelna, a samo leczenie znacznie obciąża wątrobę i nerki, dlatego tak ważne jest systematyczne prowadzenie profilaktyki przeciwkleszczowej". Kleszcze są bardzo groźne również dla ludzi, choroby, które przenoszą, np. borelioza, są szczególnie niebezpieczne.

Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób chronić swojego pupila, dlatego zapobiegaj i kup swojemu psu/kotu specjalną obrożę lub krople odkleszczowe. Po każdym spacerze dokładnie oglądaj swojego zwierzaka, a gdy zobaczysz kleszcza usuń go pęsetą. Jeśli masz problem z usunięciem kleszcza lub zobaczysz niepokojące objawy u swojego pupila udaj się niezwłocznie do lekarza weterynarii.

 

4. Zakupy:
Nie zabieraj psa na zakupy. Jest to męczące i dla ciebie, i dla niego, a upalne dni jeszcze bardziej sprzyjają zmęczeniu twojego czworonoga. Nie przywiązuj też psa pod sklepem, gdyż narażasz go na ogromny stres (atak przez człowieka, inne zwierze lub kradzież,  łamiesz też wtedy prawo art. 6 ust 2 Ustawy ochrony praw zwierząt . Dz.U.1997 nr 111 poz. 724).

 

5. Inne zwierzęta:
Czymś niedopuszczalnym jest zaczepianie obcych zwierząt. Gdy napotkasz obce, dzikie zwierzę, w żadnym wypadku nie podchodź do niego, nie zabieraj do domu, ale w miarę możliwości  zrób zdjęcie i natychmiast powiadom odpowiednie służby (policja, straż miejska/leśna, nadleśnictwo, wydział ochrony środowiska w urzędzie miasta/gminy) i przekaż im jak najwięcej szczegółów o miejscu spotkania i wyglądzie zwierzęcia.


Opieką powinny być też objęte wszystkie zwierzęta, które posiadasz, OTOZ Animals podaje: „Przypominamy, każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. (Art. 9. 1. Ustawa o ochronie zwierząt) – każdy bez wyjątku, nieważne czy jest opiekunem psa pasterskiego, myśliwskiego, gończego, molosowatego... każde zwierzę jest zdolne do odczuwania cierpienia”.

 

Pamiętaj, by dbać o tych, którzy głosu nie mają. Istnieje wiele nieodpowiedzialnych ludzi ale również tych, którym nie jest obojętny los zwierząt. Reaguj gdy widzisz krzywdę i nieodpowiednie zachowanie „pseudowłaścicieli”.

 

 

 

korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska