Wywalczyła nieśmiertelność dla Kennedych – „Jackie”

 

Piękna, wrażliwa, niesamowicie inteligentna. Była wizytówką swojego męża, a zarazem całych Stanów Zjednoczonych. Stała się ikoną lat sześćdziesiątych.

„Jackie” to historia z życia Jackie Kennedy bezpośrednio po zabójstwie jej męża. Jesteśmy świadkami wywiadu, którego udzieliła magazynowi „Life”. Od początku do końca przeżywamy wraz z bohaterką wszystkie emocje. Choć życie nauczyło ją opanowania w wielu sytuacjach, zdradzają ją łzy w oczach, drżące ręce i papieros odpalany od drugiego.

 

Doskonały pod względem technicznym film wprowadza widza w świat Kennedych. Pojawiają się retrospekcje, w które wplecione są materiały archiwalne. Jest to połączenie filmu biograficznego z dokumentem. Każdy element jest dopracowany, choć czasem brakuje chronologii, widz nie gubi się w czasie ani miejscu akcji. Nie znajdziemy tu opowieści o życiu Jackie Kennedy. Dowiemy się raczej tego, co kierowało nią po śmierci męża, jak sobie z nią poradziła i w jaki sposób zadbała o pamięć o nim. Co ciekawe, w przeciwieństwie do filmu „Frost/Nixon”, w którym jesteśmy świadkami wywiadu z ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, Richardem Nixonem, podczas którego dziennikarz był na równi ze swoim rozmówcą, tu Jackie Kennedy dominuje. Już na samym początku była pierwsza dama podkreśla, że będzie autoryzowała wywiad, żeby postawić swoją rodzinę w dobrym świetle.

 

Pierwsze skrzypce w filmie to oczywiście Natalie Portman. Aktorka, nominowana za tę rolę do Oscara, po prostu była Jackie. Wyglądała jak ona, mówiła jak ona, zachowywała się jak ona. Podczas przejść do materiałów dokumentalnych nie sposób było odróżnić, że to nieprawdziwa Jackie. Mimika, gestykulacja, sposób mówienia, a do tego ubiór, makijaż, fryzura… Każdy z tych elementów dodawał jej prawdziwości. Choć tutaj dużą rolę odegrali twórcy, którzy pracowali nad tą postacią, ale też odpowiednio dobrali aktorów.

 

Kadry w filmie podkreślały emocje bohaterów. Zbliżenia na twarze podczas wywiadu, płynne przejścia do materiałów archiwalnych… Aż jestem zdziwiona, że film nie jest nominowany do Oscarów za montaż i zdjęcia. Ma szansę na statuetkę za kostiumy, co jest oczywiste ze względu na dbałość w filmie o szczegóły wizualne. Jackie Kennedy miała swój indywidualny styl, który wszedł do kanonu mody i do dziś akcentowany jest w trendach. Zostało to również podkreślone w produkcji.

 

„Jackie” powalczy również w kategorii „Najlepsza muzyka oryginalna”. Stworzona przez Mica Leviego ścieżka dźwiękowa podkreśla napięcie, pobudza w widzu emocje. Z całą pewnością ma szansę, żeby powalczyć w tej kategorii, choć konkurencja jest ogromna.

 

Prezydenci są i przemijają. Mogliśmy nie słyszeć o Johnsonie czy Harrisonie, nie wspominając już o pierwszych damach. Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i jego żonę znają wszyscy. Dzięki tej produkcji wiemy jak ogromny wkład w zapamiętanie swojej rodziny włożyła Jackie. Wiele osób zarzucało jej obłudę i teatralność, ale jeszcze więcej po prostu ją pokochało. Jej wrażliwość, miłość do męża i dzieci oraz styl. Dziś nikt nie pamięta co zrobił lub nie zrobił Jack Kennedy. Każdy za to podkreśla, że był dobrym prezydentem.

 

 

Para prezydencka również w Białym Domu zostawiła swój ślad. Jackie, która miała wyrafinowany gust i doskonały styl, dokonała wszelkich starań, żeby jej rodzina czuła się tam jak u siebie. Wiele razy odwoływała się do Lincolna i jego żony. Również po śmierci Jacka, kiedy chciała zorganizować mu godny pogrzeb. Biały Dom za ich czasów otrzymał miano „współczesnego Camelotu” (por. zamek Króla Artura), którego historia była bliska Kennedym.

 

Jackie Kennedy to ikona. Wraz z Johnem tworzą legendę Stanów Zjednoczonych. Znani na całym świecie, zapamiętani jako piękni, doskonali w każdym calu. Pamięć o nich jest nieśmiertelna, co udało się wypracować przede wszystkim Jackie na przełomie wielu lat.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska