Babia Góra – informacje turystyczne

 

Babia Góra cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób może pochwalić się dotarciem na sam szczyt, skąd rozciąga się wspaniały i daleki widok. Wyprawa na nią jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika gór. Królowa Beskidów na pewno przywita ich z otwartymi ramionami.

Babia Góra

Znajduje się w Beskidach Zachodnich, a dokładnie w Beskidzie Żywieckim. Ten masyw górski o wysokości 1725 m n.p.m. ma swój najwyższy punkt w Diablaku. Poza Tatrami Babia Góra jest najwyższym szczytem w Polsce i zalicza się ją do Korony Gór Polski.

Na szczycie można znaleźć tablicę pamiątkową poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II, rzeźbę Matki Bożej Królowej Babiej Góry oraz obelisk postawiony na pamiątkę wejścia na szczyt austriackiego arcyksięcia Józefa Habsburga.

Każdy, kto uwielbia góry, musi przynajmniej raz w życiu odwiedzić Królową Beskidów. Dla odpowiednio przygotowanych osób nawet wejście na szczyt zimą nie będzie stanowiło problemu. Ze względu na ogromną popularność masywu warto wybrać się tam w dzień powszedni, gdy są mniejsze tłumy.

O Babiej Górze powstało wiele legend, które starają się wytłumaczyć jej pochodzenie.

 

Zobacz także: Babia Góra – legendy i opowieści

 

Topografia i rzeźba

Masyw rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęczy Krowiarki, gdzie według legend pewna dziewczyna czekała na swojego ukochanego, który niestety nie wrócił do niej żywy. Znajduje się tu wiele przełęczy, grzbietów i wierzchołków, w tym wspomniany wcześniej Diablak. Na północy płyną dwa potoki – Jałowiecki Potok oraz Jaworzynka. Na północ od wierzchołka opada strome skalno-trawiaste zbocze, na południe – łagodniejsze z kosodrzewiną.

Podczas dobrej pogody i dobrej widoczności można z masywu ujrzeć Tatry czy Podhale.

 

 Źródło: pexels.com

 

Historia

Dawniej na łagodnych zboczach Babiej Góry porośniętych lasami wypasano owce, a na bezleśnych terenach – woły. Do tego celu wycięto wiele kosodrzewiny. Jednak po powstaniu parku narodowego zakazano wypasania zwierząt, więc teren na nowo obrósł drzewami.

W 1995 roku powstało Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, do którego należą gminy zarówno polskie, jak i słowackie. Za cel wzięły sobie zachowanie ludowej kultury, folkloru i tradycji oraz rozwój turystyki na terenie Babiej Góry.

 

Szlaki

Wyróżniamy wiele szlaków, którymi można dostać się na Babią Górę. Wśród głównych możemy wymienić:

 

  • Czerwony (część Głównego Szlaku Beskidzkiego):

Markowe Szczawiny → przełęcz Brona → Babia Góra → Sokolica → przełęcz Lipnicka

 

Przełęcz Jałowiecka → Mała Babia Góra → Przełęcz Brona → Babia Góra → Stańcowa Polana → Kiczory

 

Markowe Szczawiny → Perć Akademików → Babia Góra → Chata Slaná voda (Słowacja)

 

Orawska Półgora → Chata Slaná voda → Mała Babia Góra

 

Zobacz także: Wędrówki górskie – jak się przygotować

 

 Źródło: pexels.com

 

Schroniska

Gdy wybieramy się w góry, warto zadbać o miejsce, gdzie będziemy mogli odpocząć. Czasami pogoda może nas zmusić do zatrzymania się w schronisku i przeczekania deszczu z silnym wiatrem czy burzy. Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie po drodze możemy się zrobić postój.

Takim miejscem jest schronisko PTTK w Markowych Szczawinach. Znajduje się tam 40 pokoi, jadalnia z kuchnią, a także miejsca na wysuszenie odzieży, jeśli dopadł nas po drodze deszcz. Jest też dostosowane do osób niepełnosprawnych.

 

Zagrożenie

Jeśli odpowiednio się przygotujemy i wyjdziemy w góry w pogodny dzień, możemy być niemal pewni, że wrócimy do domu w jednym kawałku. Masyw bywa kapryśny (nie bez powodu jest nazywany Kapryśnicą czy Matką Niepogód), dlatego zawsze trzeba być ostrożnym, gdy zamierzamy się wybrać na Babią Górę. Wielu turystów już błądziło na szlakach we mgle lub miało wypadek (śmiertelny). Latem trzeba uważać przede wszystkim na burze, a zimą na śnieżne huragany. Nie wolno zapominać też o zagrożeniu lawinowym.

 

 Źródło: pexels.com

 

Babia Góra nagradza wytrwałych wędrowców, którzy nie poddali się przeciwnościom przyrody i zmiennej pogodzie. Daje im wspaniałe widoki i piękne wschody słońca, które każdy miłośnik gór powinien zobaczyć na własne oczy.

 

Zobacz także: 3 książki o... górach, które warto przeczytać

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska