Imiona dla chłopców i dziewczynek. Jakie wybrać?

23/05/2018

 

Przyszli rodzice na różne sposoby szukają inspiracji do tego, by wybrać imię dla dziecka. Bardzo często proszą o porady rodzinę lub ulegają akurat panującej modzie na dane imiona. Niektórzy kierują się tradycją, inni stawiają na oryginalność.

Przydatny okaże się słownik imion

Fotografia: pixabay.com


Słownik imion to pierwszy i najprostszy sposób na poszukiwanie imienia dla dziecka. Oprócz wielkiej bazy imion, znajdują się tam szerokie objaśnienia, np. co dane imię oznacza, jakie sławne osoby je nosiły itd. Wielką zaletą takich słowników jest różnorodność. Znajdziemy tu imiona zarówno starodawne, tradycyjne, jak i te najbardziej wyszukane i nietypowe. W internetowych słownikach można ustawić wiele funkcji, dzięki którym poszukiwania będą jeszcze prostsze. Możemy ustawić liczbę liter, pochodzenie imienia, a nawet cechy charakteru, jakie chcielibyśmy, aby miało nasze dziecko. Wiele osób wierzy, że od tego, jakie mamy imię, zależy nasz charakter i cechy osobowości.

Kalendarz – dawny sposób na poszukiwanie imienia

Fotografia: pixabay.com


W czasach, gdy jeszcze nie było słowników imion lub były trudno dostępne, nasze mamy i babcie sięgały po kalendarze. Przy każdej dacie jest wypisanych kilka imion, które tego dnia mają swoje święto. Tutaj również znajdziemy „mieszaninę” imion. Błędne jest myślenie, że w kalendarzu znajdziemy tylko imiona tradycyjne i staromodne. Kalendarz może się okazać pomocny rodzicom, którzy są sentymentalni. Być może przy dacie ich pierwszej randki czy rocznicy ślubu znajdą to jedno upragnione imię.


Zobacz także: Lepiej nie nazywaj tak dziecka
 

Nadawanie imienia po kimś szczególnym

Fotografia:pixabay.com


Bardzo często spotykamy osoby, które noszą imię np. po zmarłej babci czy dziadku. Wielu rodziców chcąc oddać pewnego rodzaju hołd swoim bliskim, nadają swojemu dziecku ich imię. To bardzo piękny i wzruszający gest. Dziecko czuje się wyjątkowe, ponieważ nosi imię po kimś szczególnym i ważnym dla jego rodziców. Nie zawsze nadaje się imiona po osobach, które znaliśmy. Wiele osób decyduje się na nadanie imienia po kimś ważnym dla historii świata. Dla przykładu, imię Diana często nadawane było po tragicznie zmarłej księżnej Dianie, a imię Józef po Józefie Piłsudskim.

 


Moda na imię – co rok inna

Fotografia:pixabay.com


Niemal w każdym sezonie nastaje moda na pewne imiona. Czasami trwa ona nawet kilka lat. Tak jest obecnie w przypadku imienia Julia  od wielu lat jest to jedno z najczęściej nadawanych imion w Polsce. Kierowanie się modą przy wyborze imienia dla dziecka nie do końca jest właściwe. Trzeba brać pod uwagę, że później w szkole wiele dzieci będzie nosiło takie samo imię, z czego następnie może wyniknąć wiele nieporozumień. Imię, które jest często spotykane, traci swoją wyjątkowość i staje się bardzo powszechne. A chyba każdy z nas chce, by imię, które nosimy, wiązało się z jakąś historią i było wyjątkowe.

 

Zobacz także: Od Katarzyny, przez Nicole, po Hannę – Jak zmieniała się moda na imiona
 

Imienia można szukać na cmentarzu

Fotografia:pixabay.com


Chodź brzmi to strasznie, zdarza się, że rodzice szukają imienia dla ich nienarodzonego dziecka na nagrobkach cmentarnych. To właśnie tam można znaleźć stare, dawno zapomniane a zarazem piękne imiona dla dzieci. Ten sposób na pewno przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie tradycję i chcącym znaleźć imię staromodne, ale nie oklepane. Cmentarze to jedna wielka porcja historii. Są tam groby nawet sprzed wieluset lat, dlatego możemy tak „odkryć” imię, którego dawno już nikt nie słyszał.

Skojarzenia – nie zwracajcie na nie uwagi

 Fotografia:pixabay.com


Przekleństwem wielu rodziców są złe skojarzenia i przykre wspomnienia, jakie wiążą się z danym imieniem. Chociaż ono samo bardzo im się podoba, nie chcą nadać go dziecku, bo przypomina im wrednego sąsiada, dawną miłość, wymagającego nauczyciela czy fałszywego przyjaciela. Takie myślenie jest bardzo niekorzystne. W momencie, gdy urodzi się dziecko i nadacie mu właśnie takie „znienawidzone” imię, nie będzie ono kojarzyło się wam z nikim innym, poza waszą pociechą. W jednej chwili zapomnicie o wcześniejszych uprzedzeniach i skojarzeniach. Nie warto rezygnować z pięknych imion, tylko dlatego, że nosi je również osoba, której bardzo nie lubimy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska