Ikony mody – prolog

 

Moda dzisiejszych czasów zachwyca przede wszystkim dlatego, że miesza style obecne w trendach od lat. Zarówno klasyczne jak i bardziej ekstrawaganckie. Każdy projektant ma swoją carte blanche, którą zapełnia czerpiąc inspiracje z otaczającego świata. Dla nich są muzami, dla nas ikonami. Kobiety, których styl naśladuje cały świat mody.

Gdy myślę o ikonie, do głowy od razu przychodzi mi postać Marilyn Monroe. Piękna blondynka stała się znakiem rozpoznawczym swoich czasów i zapisała się wielkimi literami w historii popkultury. Znają ją nie tylko osoby, które żyły w latach 50. XX wieku. Znają ją dzieci PRL-u oraz my – pokolenie Y. Znają ją również dzieci urodzone już w XXI wieku. W sklepach możemy kupić kubki z jej podobizną, kalendarze, plakaty i wiele innych gadżetów. Kobiety do dziś podziwiają stylizacje Marylin, a już na pewno każdy słyszał o jej legendarnej białej sukience, w której wystąpiła na urodzinach Johna F. Kennedy’ego. Monroe stała się symbolem, choć smutne, że większość osób zna ją z plakatów a nie z filmów.

 

Ikona dawniej kojarzyła się ze świętymi. Nikt by nie pomyślał, że może ona mieć związek z czymś innym niż sfera sacrum. Później ikonami zostały nazwane elementy popkultury, które były przełomowe dla ludzkości. I tak ikoną stała się zarówno Marilyn Monroe jak i puszka Coca-Coli. Pojęcie to zaczęło być rozumiane coraz szerzej, aż do powstania komputera. W informatyce ikona jest małym znaczkiem, znajdującym się na pulpicie. W dobie Internetu to również obrazki, przy pomocy których komunikujemy się. Wszystkie te zjawiska sprawiły, że pojęcie ikony można rozumieć na wiele sposobów.

 

W najnowszym cyklu, który Wam proponuję, zajmiemy się jednak ikoną w kontekście mody. Płeć piękna obecnie chce być oryginalna, szuka inspiracji w stylizacjach, fryzurach czy makijażu. Historia obfituje w kobiety, które stały się legendami w świecie mody. Elementy, które wprowadziły w swoich stylizacjach przeszły do kanonu trendów i do dziś są obecne na pokazach światowych projektantów. Kobiety na co dzień chętnie ubierają się w stylu na przykład Audrey Hepburn czy Coco Chanel.

 

Ikony mody to nie tylko znane projektantki czy aktorki, ale również piosenkarki, modelki oraz koronowane głowy. Zazwyczaj były to osoby znane i wpływowe, jak na przykład Jacqueline Kennedy czy księżna Diana. W nowym cyklu nie zabraknie wielkich nazwisk, ale będą również osoby mniej znane, które na stałe wpisały się w światowe trendy.

 

Jeżeli lubisz bawić się modą i przy okazji ciekaw jesteś, skąd wywodzą się poszczególne style, zapraszam Cię do śledzenia tych artykułów. Na łamach DailyVibes artykuły będą pojawiać się co trzy tygodnie wraz z nową bohaterką. Oprócz trendów będzie tu również historia ikony a także przegląd jej kariery. Liczę, że trafię w Twój gust czytelniczy oraz styl. Już dziś przygotuj się na powroty do przeszłości, które będą niczym połączenie smaku ulubionej kawy i zapachu klasycznych perfum.

 

 

Korekta: Justyna.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska