Od Wenus po Kendall Jenner, czyli o tym, co piękne

15/05/2020

 

„Piękno niejedno ma imię”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Od wieków definicja piękna nieustannie się zmieniała. Jak to się zaczęło? Czym piękno jest dzisiaj oraz jaki wpływ ma wygląd na decyzje jakie podejmujemy?

Piękno definiowane jest jako kategoria estetyki lub ideał estetyczny. Już od najdawniejszych czasów ludzie chcieli otaczać się tym, co piękne.

 

Mimo że ludzie prehistoryczni nie znali tak dokładnej definicji piękna, jaką my znamy dziś, mieli bardzo wyrafinowane wyczucie piękna. Zwłaszcza jeśli dotyczyć miało kobiecego ciała. W czasach prehistorycznych kanon kobiecego piękna był jeden, doskonale nam znany. Najpopularniejszą przedstawicielką jest Wenus z Willendorfu. Kto z nas choć raz nie natknął się na przedstawiające ją zdjęcie, niech pierwszy rzuci kamieniem.

 

 

Fotografia: www.pinterest.com

 

Figura powstała w okresie paleolitu, przedstawia postać kobiety. Pomimo tego, że nie widzimy jej twarzy, przedstawia wszystko, co było najważniejsze w kobiecie w ówczesnych czasach. Wydatny biust, rozrośnięty brzuch, uda sporych rozmiarów, krótkie nogi. Wszystkie te atrybuty kojarzą się z jednym słowem- płodność. Płodność natomiast bez wątpienia kojarzy się z matką. Taka też była rola ówczesnej kobiety. Miała być matką i rodzić jak najwięcej dzieci. Wszystkie te powody wydają się bardzo racjonalne, tylko dzięki temu, gatunek ma szansę na przetrwanie. Według badaczy jest jeszcze jeden powód, dla którego ideałem piękna były kobiety o tak obfitych kształtach. Warunki bytowania nie zawsze były łatwe i przyjemne. Często brakowało jedzenia, ludność nawiedzały choroby.  Otyłość kojarzona była więc z dostatkiem. Taki kanon piękna utrzymywał się przez wiele lat.

 

Z czasem sposób życia ludzi zaczął się zmieniać. Nastąpiła rewolucja neolityczna, a więc ludzie zmienili swój tryb życia z koczowniczego na osiadły. Tym samym problemy z pozyskiwaniem żywności zaczęły stopniowo się zmniejszać. Cywilizacja coraz bardziej się rozwijała, ludzie nie musieli już w tak dużym stopniu martwić się o przetrwanie.  Razem z ludźmi zaczął zmieniać się kanon piękna.

Różnił się on w zależności od miejsca. W Egipcie na przykład dużą uwagę zwracano na mocny makijaż, którym kobiety podkreślały oczy na czarno, pudrowały twarz i obrysowywały usta. Greczynki z kolei unikały mocnego makijażu. Natomiast w Rzymie bardzo ceniono jasną cerę, którą często specjalnie wybielano.

 

Wtedy ideał piękna był wyraźnie określony. A jak jest dzisiaj?

Współcześnie trudno jest jednoznacznie powiedzieć, do jakiego ideału dążą miliardy kobiet na świecie. Trudny określić czy takowy ideał w ogóle istnieje. Mimo tego są osoby, do których wiele dziewcząt pragnie się upodobnić. Jedną z nich jest słynna Kendall Jenner.

Fotografia: www.pinterest.com

 

Nie sposób zliczyć wszystkich kobiet, które pragną wyglądać jak znana modelka. Trudno jednak określić czy wynika to z niezwykłej urody, czy po prostu z ogromnej światowej popularności. Niemniej, każdego roku wiele kobiet decyduje się na operacje plastyczne, farbuje włosy, zmienia jak najwięcej w swoim ciele, by jak najbardziej przypominać celebrytkę. 

 

Niezależnie od tego czy kobiety dążą do wyglądu modelki prosto z wybiegu, czy nie, jedno jest pewne: każda kobieta chce czuć się dobrze we własnym ciele. Słynne powiedzenie: „Żeby być piękną, musisz cierpieć” jest już dawno nieaktualne. Nie sztuką jest dążyć do nieuchwytnego ideału prosto z pierwszych okładek magazynów. Sztuką natomiast jest kochać siebie taką, jaką się jest.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska