Ta, która zachęciła do czytania cały świat

 

Każdy chociaż słyszał o kultowej serii prezentującej przygody Harrego Pottera – młodego czarodzieja. Nie każdy jednak zna historię jego autorki – J.K. Rowling, która tylko przez swój upór została jedną z najpopularniejszych pisarek XXI wieku.

Naprawdę nazywa się Joanne Rowling, po drugim mężu Murray. Pseudonim „J.K. Rowling” zasugerował jej wydawca przed wydaniem swojego debiutu. Drugie imię, którego tak naprawdę nie nosi, wybrała po swojej babci – Kathleen. Sugestia podpisania się pseudonimem wynikała stąd, że nie przewidywano wielkiego sukcesu serii, głównie z racji płci autorki. Zanim Harry Potter został wydany, Rowling udała się do kilkunastu wydawnictw, które odrzuciło jej maszynopis. W końcu Bloomsbury zgodziło się dać szansę Harremu (jak wiadomo, nie pożałowali tej decyzji). Pierwsza powieść („Harry Potter i Kamień Filozoficzny”) została ukończona w 1995 roku, a wydana dopiero po dwóch latach. Odniosła niebywały sukces!

 

Trzydziestoletnia nauczycielka angielskiego nie spodziewała się zostać głosem młodego pokolenia. Stworzyła bohatera, którego przygodami żył cały świat i miliony dzieci z zapartym tchem czekały na kolejny tom. Gdyby nie swój upór i wiara w sukces Harrego, Rowling dzisiaj nie byłaby tak znana, a „Harry Potter nie ujrzałby światła dziennego już po pierwszej porażce u niezainteresowanego wydawcy.

 

Według legendy, pomysł na serię zrodził się w głowie autorki podczas czekania na spóźniony pociąg. Wkrótce umarła matka autorki, stąd Harry w opowieści jest sierotą. Sierotą o bogatej historii, którą znają wszyscy w magicznym świecie, choć sam nie miał pojęcia, kim jest. Cała seria odniosła niewyobrażalny sukces komercyjny. Sprzedaż książek, ekranizacje, gry komputerowe, gadżety. Nastała prawdziwa Potteromania, a seria została okrzyknięta jednym z najważniejszych wydarzeń współczesnej popkulktury!

 

Wydawać się może, że w dzisiejszych czasach nie jest tak trudno wydać książkę. Wystarczy mieć pieniądze, naskrobać coś, co się spodoba i puścić to w obieg. Ale wydać taką książkę, która zachęci miliony dzieci do czytania  to jest coś! Dzięki Rowling czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży znacznie wzrosło. Po Harrego Pottera sięgali nawet ich rodzice.

 

Czyż nie warto sięgać po swoje marzenia? Historia J.K. Rowling pokazuje jasno, że gdy nas gdzieś nie chcą, wypraszają nas z drzwi, wchodźmy oknem! I wierzmy w siebie, w swoje dzieła, swoje marzenia, bo tylko tak osiągniemy sukces. Może nie napiszemy serii na miarę Harrego Pottera (chociaż, kto wie!), ale będziemy dumni sami z siebie, że się przełamaliśmy i nie poddaliśmy, kiedy wszyscy tego oczekiwali.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska