Czy Dżem się skończył?

14/11/2017

 

Zespół Dżem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowo-bluesowych. Z ich twórczością kojarzona jest jedna postać – Rysiek Riedel. Do najbardziej rozpoznawalnych utworów możemy zaliczyć takie kawałki jak „Czerwony jak cegła”, „Wehikuł czasu” czy „Whisky”. Wszystkie te hity powstały jednak za życia przywołanego wcześniej wokalisty. Czy Dżem nadal jest jedną z najlepszych rockowo-bluesowych kapel na polskiej scenie muzycznej?

Zespół zaczynał swoją przygodę z muzyką w latach 70. ubiegłego wieku, jednak okres ich świetności przypada na lata 80. Historia Dżemu jest naznaczona wieloma tragicznymi wypadkami, które wpływały na skład grupy. Pierwszą osobą, która odeszła, był związany z zespołem Ryszard Skibiński, któremu zostały poświęcone takie utwory jak „Skazany na Bluesa” czy „Mała Aleja Róż”. Ryszard Riedel, wokalista zespołu, zmarł 30 lipca 1994 roku i ten moment wiele osób uważa za koniec kapeli.

Czy rok 1994 był przełomem w historii zespołu? Jest to kwestia sporna. Faktem pozostaje obecność Dżemu na polskiej scenie po dzień dzisiejszy. Zmarłego wokalistę zastąpił Jacek Dewódzki, który współpracował z zespołem aż do początku następnego tysiąclecia. Okres ten cechuje kilka ważnych wydarzeń. Pierwsze z nich to dwa koncerty upamiętniające zmarłego artystę, oba pod tym samym tytułem List do R, drugi został opublikowany przez telewizję. Kolejnym z istotnych wydarzeń jest koncert jako support przed gwiazdą światowego formatu, zespołem The Rolling Stones.

Ostatnim z okresów w historii „Dżemu” jest czas od roku 2001 do teraz, gdy współpracę z zespołem podejmuje nowy wokalista – Maciej Balcar. Największy z przebojów tego okresu to utwór „Do kołyski” wydany na płycie z 2004 roku. Kolejną tragedią, która przydarzyła się zespołowi, była śmierć Pawła Bergera, który zginął w wypadku samochodowym 27 stycznia 2005 roku. Obecnie Dżem prowadzi aktywną działalność koncertową, występowali wiele razy na Przystanku Woodstock. W 2010 roku grupa wystąpiła jako support przed AC/DC w Warszawie. W 2016 roku Dżem wrócił na Rawę Blues Festival, po aż 23 latach nieobecności.

Zespół z Tych ma niewątpliwie historię przepełnioną wieloma tragicznymi momentami. Z pierwotnego składu zespołu został tylko gitarzysta Adam Otręba oraz, z małymi przerwami, jego brat grający na gitarze basowej – Benedykt „Beno” Otręba. Mimo wielu kryzysów i śmierci kilku czołowych członków zespołu, grupa nadal funkcjonuje i jest zapraszana na wiele dużych wydarzeń muzycznych.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska