3 przykłady gier psychologicznych w które grają ludzie na co dzień

 

Niepoprawnym byłoby twierdzić, że w codziennych relacjach międzyludzkich nie mamy do czynienia z różnego rodzaju manipulacjami, czy też pospolitymi gierkami. Można powiedzieć, iż całość opiera się na mechanizmach, które znamy ze szkolnego podwórka. Znając zasady danej gry i wiedząc jakie niesie skutki, jesteśmy w stanie odmówić wzięcia udziału w niej i tym samym polepszyć nasze relacje z innymi. 

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco irracjonalne, może nawet śmieszne. Przecież nie jest niczym skomplikowanym zauważyć, że ktoś sobie ewidentnie z nami pogrywa, prawda? Amerykański psychiatra Eric Berne w swojej książce „W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich” podkreśla, iż działanie poszczególnych gier często odbywa się bez udziału naszej świadomości. Dziś przyjrzymy się trzem z nich.

 

I. " Gdyby nie ty..."

 

Nie tak dawno, siedząc w autobusie, miałam okazję usłyszeć pewną historię. Dotyczyła ona kobiety, która posiadała wielkie ambicje związane z aktorstwem. Marzyła o tym, by podróżować po świecie i występować na deskach najznamienitszych teatrów. Pewnego dnia poprzez wspólnych znajomych poznała interesującego mężczyznę, który wkrótce też stał się jej mężem. Jako że z natury był on człowiekiem spokojnym, nieskłonnym do wszelkiego rodzaju spontanicznych eskapad, kobieta zgodziła się zamieszkać z nim w maleńkiej wiosce położonej pośród zieleni lasów. Lata mijały coraz szybciej i szybciej, a w niej z każdym dniem rosła coraz większa gorycz, czemu często dawała wyraz w kłótniach zaczynających się od wspomnianego „gdyby nie ty, dziś byłabym…".

 

Ta krótka opowiastka ma na celu zobrazowanie mechanizmu, na którym opiera się wspomniana wcześniej gra. Polega on na tym, że o wszystko, czego nie udało nam się dokonać w życiu, obwiniamy osobę z naszego otoczenia, tym samym sprawiając, że nasze poczucie własnej wartości wzrasta. W końcu poświęciliśmy dla niej tak wiele! W przypadku przywołanej historii wybór partnera mógł być spowodowany paniczną obawą przed występem na scenie, bycia osądzaną, Jest to więc swego rodzaju mechanizm samo-utrudniania, a przy tym usprawiedliwiania własnych działań.

 

II. „Mam cię, sukinsynu!”

 

Wyobraź sobie, że zapraszasz znajomego do odremontowanego mieszkania. Ten wchodzi do środka, ledwo prześlizguje wzrokiem po aranżacji pomieszczeń, po czym kieruje się do łazienki, by koniec końców oznajmić Ci z uśmiechem, że jest coś nie tak z hydrauliką.

 
Przywołana powyżej gra należy do najbardziej powszechnych i niezwykle wyniszczających. Objawia się zwykle tym, że druga strona wręcz wyczekuje naszego potknięcia. Dzięki temu chce wyładować na nas swoje, często długo kumulowane frustracje, które narosły w wyniku nieporozumień czy tłumionych żalów. Czasem do powstania takiej reakcji wystarczy pozostawienie kilku papierków na stole w domu osoby, dla której istotne są czystość i porządek.

 

III. „Sąd”

 

Aby zrozumieć sposób działania tej gry, wystarczy przywołać kilka spotkań w gronie rodziny bądź znajomych. W jej przypadku udział określonego audytorium jest niezbędny. Manipulacja polega na tym, że pomiędzy partnerami dochodzi do kłótni przypominającej scysję prawnika z prokuratorem. Zgromadzona publiczność spełnia tu rolę sędziego, mającego osądzić kto ma rację. Typowymi wyrażeniami, jakie możemy usłyszeć w takiej sytuacji jest skierowane do kogoś pytanie „Zobacz, czy ona przypadkiem nie przesadza?” lub „No i widzisz jaka ona jest!”. Od danej osoby oczekuje się włączenia w konflikt i stanięcia po czyjejś stronie. Teoretycznie wygrywa ta osoba, której racja zostanie przyznana przez publiczność, lecz w praktyce przegrywają wszyscy. Angażowanie osób trzecich w prywatne sprawy nigdy nie jest dobrym pomysłem

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska