Góry Stołowe – informacje turystyczne

 

Góry Stołowe to miejsce rzadko odwiedzane przez turystów. O wiele częściej wybierają oni Tatry czy Beskidy. Jednak tutaj też można poznać ciekawe legendy, przejść się nieznanymi szlakami i doświadczyć nowych przygód. W Górach Stołowych nie można narzekać na nudę. Trzeba tylko uważać, by nie zgubić się w skalnym labiryncie i nie nadepnąć na żmiję z pękiem kluczy.

Góry Stołowe

Jest to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, należące do nielicznych gór płytowych w Europie. Są zbudowane z ułożonych poziomo płyt piaskowych, którym zawdzięczają swoją nazwę. Część zachodnia Gór Stołowych znajduje się na terenie Czech, a reszta położona jest po stronie polskiej, gdzie w 1993 r. założono Park Narodowy Gór Stołowych.

 

O historii słów kilka

Już od starożytności przy Górach Stołowych powstawały szlaki handlowe, strzeżone przez zamki i warownie, jak Zamek Homole, Radków, Nachod i Ratno. Wzdłuż traktów natomiast wyrastały kolejne osady.

 

Z historią Gór Stołowych wiąże się ściśle historia ziem kłodzkich. To tutaj pod koniec średniowiecza odbywały się najazdy husytów, podczas których zniszczono Radków, ale oszczędzono ludność słowiańską. Następnie za sprawą króla czeskiego Jerzego z Podiebradów ogłoszono je samodzielnym hrabstwem. Rozwijało się tam tkactwo, sukiennictwo i papiernictwo, a także powstały obiekty zdrojowe. Później nastąpił czas wojen, po których odbudowano ziemie kłodzkie.

 

Rozwój turystyki w Górach Stołowych przypada na XIX w., kiedy to wybudowano nowe trakty komunikacyjne. Podczas wojny nie prowadzono tam działań zbrojnych, a po kapitulacji III Rzeszy zostały włączone do Polski.

 

Zobacz także: Legendy z Gór Stołowych. Jedyne takie miejsce w Polsce

 

Źródło: pexels.com

 

Flora

Dawniej występowały tutaj lasy mieszane i liściaste, które zostały wycięte i zastąpione przez monokulturę świerkową. Mimo to od lat próbuje się przebudować go, sadząc buki, jodły i jawory, co – paradoksalnie – zasłania rzadko spotykane formy skalne, które wyróżniają Góry Stołowe. Występuje tu również pełnik europejski, symbol ziemi kłodzkiej. Nazywany jest również różą kłodzką, bo jego kwiat wyglądem przypomina właśnie małą różę. Pełnik, jak wiele innych roślin występujących w Górach Stołowych, znajduje się pod ścisłą ochroną.

 

Fauna

Jako że są to obszary głównie leśne, można znaleźć tu zwierzęta odpowiednie dla takich terenów, np. dziki, sarny, jelenie lub rudzika, mysikrólika czy sikorkę sosnówkę. Rzadziej zobaczymy tu bociana czarnego, kobuza albo jarząbka.

 

Dla wielbicieli ślimaków może to być okazja do spotkania ze ślimakiem karpackim czy świdrzykiem stępionym, jednym z najmniejszych gatunków w Polsce. Przy potokach możemy ujrzeć salamandrę plamistą, a na skałach powita nas żmija zygzakowata. Nie brak tu również ogromnej rzeszy pająków.

 

 Źródło: pexels.com

 

Zobacz także: Babia Góra – informacje turystyczne

 

Atrakcje turystyczne

Mimo że Góry Stołowe są płaskie, to można tu zdobyć wiele szczytów. Najwyższym jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a innymi znanymi po stronie polskiej są: Skalniak (915 m n.p.m.), Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.) oraz Narożnik (851 m n.p.m.).

 

W Górach Stołowych można też zwiedzić rezerwaty, takie jak Błędne Skały, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały i wiele innych. Każdy z nich powita nas pięknymi krajobrazami, niezwykłymi formami skalnymi czy miejscami, które mało kto widział na własne oczy.

 

Ponadto warto tu zobaczyć Śląską Jezorolimę, czyli Wambierzyce, Kaplicę Czaszek w Czermnej, Fort Karola, czy Skansen w Pstrążnej. Inne, ciekawe miejsca to również Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

 

Szlaki dla każdego

Szlaki w Górach Stołowych nie są trudne do pokonania. Większość z nich to zaledwie parę godzin spaceru, więc nie potrzeba tu wspaniałej kondycji.

 

Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza: Błędne skały → Karłów → Skalne Grzyby → Wambierzyce

Kudowa-Zdrój → Błędne Skały → Pasterka → Karłów → Skały Puchacza → Batorów

Radków → Pasterka → Przełęcz między Szczelińcami → Karłów → Lisia Przełęcz → Białe Skały → Skalne Grzyby → Batorówek

Karłów → Lisia Przełęcz → Skały Puchacza → Duszniki-Zdrój

 

Góry Stołowe to też wspaniałe miejsce do wspinaczki. Trzeba pamiętać o tym, że obowiązuje tu zakaz wspinania się na wolno stojące skałki na szczycie masywu Szczelińca. Można za to wybrać się na dolne ściany masywu, które są obłożone limitem 150 przejść rocznie.

Dla wielbicieli wspinaczki jest możliwość zakosztowania przygody w rejonach: Filary Skalne, Radkowskie Skały, Narożnik, Kopa Śmierci, Stary Biwak. Trzeba jednak wykupić specjalne zezwolenie w Parku Narodowym, mieć przynajmniej stopień taternika kandydata i wpisać się do księgi wyjść, która znajduje się w chatce Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego.

Ważne jest jeszcze to, że nie wolno używać metalowego sprzętu asekuracyjnego i wspinać po mokrych skałach. Wynika to z faktu, że piaskowiec, z którego składa się góra, jest kruchy i pod wpływem wilgoci spada jego wytrzymałość mechaniczna.

 

Zobacz także: Łysa Góra — informacje turystyczne

 

 Źródło: pexels.com

 

Narciarze biegowi również znajdą w Górach Stołowych miejsce dla siebie:

 

Karłów → Łąki Pasterskie → Pasterka → Karłów

Karłów → Praski Trakt → Zbój → Karłów

Batorówek → Kręgielny Trakt → skrzyżowanie przy Wielkim Torfowisku Batorowskim → Praski Trakt → Krzywa Droga → Batorówek

 

Dla rowerzystów zostały także utworzone specjalne szlaki, zarówno po stronie polskiej, czeskiej, jak i międzynarodowe. Z najważniejszych można wymienić Międzynarodową Trasę „Góry Stołowe”, która ma łącznie 126 km i przebiega przez teren obu krajów, podobnie jak Międzynarodowa Trasa „Ściany” o długości 56 km. Istnieje też Trasa im. T. G. Masaryka, stworzona na cześć przedwojennego prezydenta Czechosłowacji, który bywał w Górach Stołowych. Z kolei Trasa Rytně – Karłów łączy te dwie miejscowości i częściowo pokrywa się z poprzednią trasą.

 

Góry Stołowe to miejsce, które warto odwiedzić jeszcze w te wakacje. Można przejść się wieloma ciekawymi trasami, zobaczyć legendarne miejsca i być może samemu stworzyć nową historię. Każdy, kto tylko odważy się wejść w ten tajemniczy świat, nie będzie zawiedziony.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska