Gazociąg Turecki Potok wreszcie otwarty!

15/01/2020

 

Prezydenci Turcji i Rosji zainaugurowali 8 stycznia gazociąg Turecki Potok biegnący z Rosji do Turcji przez Morze Czarne. W uroczystości wzięli też udział prezydent Serbii i premier Bułgarii.

Inwestycja została zaplanowana już w 2014 roku, kiedy władze Turcji i Rosji podpisały list intencyjny o budowie gazociągu zawarty między rosyjską firmą Gazprom a turecką Botas Petroleum Pipeline Corporation. Początkowo przepustowość trasy miała obejmować 63 mld metrów sześciennych surowca rocznie, jednak później Gazprom wycofał się z tej wielkości, redukując ją do 32 mld metrów sześciennych rocznie.

 

Nie obyłoby się bez problemów już na starcie, bowiem w 2015 roku, kiedy wybuchł kryzys na linii Ankara-Moskwa prace nad inwestycją zostały wstrzymane. Powodem konfliktu było zestrzelenie rosyjskiego samolotu wojskowego przez siły tureckie w Syrii. Ponownie do budowy gazociągu władze Rosji i Turcji wróciły na spotkaniu w Petersburgu w 2016 roku. Prezydenci porozumieli się w tej kwestii, a prace nad budową odcinka w Rosji rozpoczęły się już w połowie 2017 roku. Konstrukcją gazociągu na dnie morskim zajęła się szwajcarska firma Allseas, która odpowiada również za pracę przy Nord Stream 2. Dane techniczne gazociągu obejmują głębokość jego ułożenia na dnie morskim do 2200 metrów, a jego długość w tym miejscu to ponad 900 km.

 

Odnośnie do projektu Tureckiego Potoku, widnieją w nim informacje dotyczące przesyłu gazu wynoszącego 15,75 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Początek gazociągu mieści się w na terytorium Rosji niedaleko miasta Anapa w Kraju Krasnodarskim i biegnie dalej po dnie Morza Czarnego, docierając do tureckiego wybrzeża na północny zachód od Stambułu w rejonie miejscowości Kiyikoy. Odcinek gazociągu biegnący po terytorium Turcji na lądzie ma 180 km. Turecki Potok obejmuje dwie nitki. Pierwsza z nich biegnie do Luleburgaz, punktu o charakterze zdawczym. Z kolei, druga, będąca nitką tranzytową dociera do terenu w rejonie miejscowości Ipsala, leżącej blisko granicy turecko-greckiej.

 

Zapełnienie gazem obu nitek gazociągu miał miejsce w połowie listopada 2019 roku, a na koniec tegoż miesiąca strona turecka połączyła Turecki Potok z gazociągiem Bałkański Potok, biegnącym przez terytorium Bługarii. Takie posunięcie zapewniło przesył do Grecji i Północnej Macedonii z wykorzystaniem techniki rewersu. Planowane są następne nitki gazociągu, bowiem na ten rok zakłada się rozpoczęcie budowy nitki w Bługarii, dająca początek przesyłowi do Serbii i na Węgry. Serbia na koniec grudnia ubiegłego roku oddała odcinek biegnący od granicy z Bułgarią do Węgier. Z kolei, umożliwiająca przesył gazu na Węgry tłocznia ma powstać w tym roku. Zdaniem ekspertów druga nitka Potoku Tureckiego będzie mogła przesłać około 6 mld metrów sześciennych surowca, co wskazuje na wykorzystanie jej do 40%.

 

Inwestycja w basenie Morza Czarnego ma spowodować ograniczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy, jednak bez rezygnacji z tego obszaru. Kraje objęte nowym gazociągiem będą w przyszłości dostawać z niego gaz, nie zaś jak ma to miejsce dzisiaj przez Ukrainę.    

 

Wielkie wydarzenie gospodarcze o wymiarze międzynarodowym daje nadzieję na stabilizację sytuacji między Rosją a Turcją, tym samym może być zwiastunem poprawy tej relacji, jednak biorąc pod uwagę aspekt finansowy, nie wygląda ona zbyt dobrze. Obecnie rynek gazu jest przesycony, co też źle wpływa na jego ceny. Trend jednak może się zmienić, a Turecki Potok zyskać sławę, a państwa korzyści z niego. Patrząc na koszt budowy, który wyniósł 7 mld euro, widać, że jest to wielka inwestycja na miarę naszych czasów.  

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska