Świat kuchni... od kuchni

 

Kiedy idziemy do restauracji, zwracamy uwagę na wystrój, uprzejmość obsługi, smak i wygląd potrawy. Nie zaglądamy w głąb, nie zastanawiamy się nad tym, kto stoi za tym pysznym daniem. Nareszcie powstała książka, która pokazuje ten świat „od kuchni”.

„Gastonautka” Róży Wigeland to nie powieść fabularna z miłosnym wątkiem i szczęśliwym zakończeniem. To opowieść pełna wylanego potu i łez, sukcesów i porażek, a przede wszystkim – zapachu dobrego jedzenia. Tytułową gastronautką jest silna, pewna siebie kobieta, która jako mała dziewczynka zauroczyła się kawiarnianym klimatem i już na zawsze postanowiła związać się ze światem gastronomii. Nie zawsze jest łatwo, a wręcz rzadko jest lekko i przyjemnie. Godzin spędzanych przy gorących garach czy z nieprzyjemną klientką nad uchem nic nie wynagrodzi, jedynie sporadyczny uśmiech klienta czy poklepanie po ramieniu przez menagera. Ale to jest tak, jak z miłością rodzicielską – tego trudu nic nie zwróci, ale cicha satysfakcja pozostaje na zawsze.

 

Czytając tę książkę, świat restauracji od kuchni może wydawać się nie do zniesienia, może zniechęcić na zawsze, bądź przeciwnie – jeszcze bardziej zauroczyć. Bohaterka (i autorka) ani przez chwilę nie narzeka na ciężar swojej pracy. Opowiada o tym, jak jest trudno, ale nie ma nawet czasu pomyśleć, że jest jej źle, bo tutaj trzeba pomieszać, tam nałożyć…

Powieść jest niezwykle dynamiczna, jakby pisana na serwetce między serwowaniem kolejnych dań. Dzieli się na trzy części (Polskę, Irlandię i Anglię), a tym samym trzy różne profesje – menagera, kucharza i kelnerkę. Brakowało mi trochę płynności między poszczególnymi częściami i powodów, dla których Róża emigrowała, ale z drugiej strony – przecież nie o jej życie prywatne chodzi, a o pracę. Dzięki autorce zaglądamy w głąb świata, który dla niepracujących w gastronomii może wydawać się nierealny, ale „Gastronautka” to cały obraz jednego z najwspanialszych zawodów świata.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska