3 zapomniane francuskie powieści, które warto przeczytać

 

Zanim przejdziemy do meritum artykułu, pozwólcie, że zadam wam pewne pytanie. Z czym kojarzy wam się Francja? Zadając to pytanie moim znajomym, otrzymałam wachlarz bardzo podobnych odpowiedzi. Zwykle odnosiły się one do kwestii związanych z jedzeniem, modą czy architekturą. Dziś jednak przyjrzymy się temu z równie barwnej , perspektywy literackiej. Oto trzy zapomniane francuskie powieści, które warto przeczytać.

I. "Fakultet Snów" Georges Olivier Châteaureynaud

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że choć w swym rodzimym kraju autor dostąpił wielu literackich zaszczytów, to w naszych kręgach pozostaje nieznany. Treść tej powieści pokazuje dobitnie, jak bardzo niesłusznie. Mamy tutaj bowiem portrety trójki bohaterów pochodzących z różnych warstw społecznych. Pośród zawirowań trudnej codzienności każdy z nich tworzy w swej głowie swego rodzaju fantazmat, pomagający im stawić czoła lękom z przeszłości, jak w przypadku Manoira, nieustannie nękanego snem o zniszczonym domu. Oraz Hugo, niespełnionego literacko bibliotekarza, dla którego jedynym zródłem satysfakcji z życia pozostają książki. Jest to swego rodzaju stadium psychoanalityczne o posiadanej przez nas, choć często nieświadomej, umijętoności do kreowania rzeczywistości na miarę takiej, jak chcemy ją postrzegać.

 

II. "Opętanie" Raymond Radiguet

 

Opublikowana w atmosferze skandalu obyczajowego powieść o dwójce młodych ludzi, których gorące uczucie nigdy nie będzie miało szansy doznać całkowitego spełnienia, zwłaszcza gdy na horyzoncie coraz wyrazniej można dostrzec widmo zbliżającej się wojny. W tym miejscu wiele osób mogłoby stwierdzić,że jest to stary i zużyty motyw. Cóż, jest w tym trochę racji, szczególnie patrząc na współczesną literaturę, jednakże w tym przypadku, mamy do czynienia z pewnym sekretnym składnikiem, dzięki któremu każda, nawet najbardziej schematyczna w swej fabule historia, zdoła się obronić. A jest nim język opisu. Trudno uwierzyć,że w chwili tworzenia autor był zaledwie dwudziestoletnim chłopcem, bowiem opisy urzekają z jednej strony emocjonalnością, z drugiej zaś oszczędnością w słowach.

 

„Możność patrzenia na nią, gdy spała, sprawiała mi rozkosz z niczym nieporównywalną. Po paru minutach ta rozkosz wydała mi się nie do zniesienia. Pocałowałem Martę w ramię. Nie obudziła się. Drugi pocałunek, mniej niewinny, podziałał równie gwałtownie jak budzik. Poderwała się i przetarłszy oczy obsypała mnie pocałunkami, jak kogoś, kogo kochamy i odnajdujemy obok siebie, gdy tymczasem śniło nam się, że umarł."

 

III. "Katedra Marii Panny w Paryżu" Victor Hugo

 

Obecność tej pozycji na liście może niektórych nieco zaskoczyć. W końcu kto z nas nie słyszał o jej disneyowskiej adaptacji " Dzwonnik z Notre Dame", wersji musicalowej z Garou w jednej z głównych ról, czy chociażby nie zetknął się z imieniem Quasimodo. A jednak warto wspomnieć o tym,że nie jest to tylko historia o niespełnionej miłości, która koniec końców doprowadza do tragedii. To powieść ponadczasowa, dotykająca aktualnych do dziś zagadnień takich jak równość społeczna, czy zmian wynikających z upływu czasu. Autor ubolewa nad negatywnym wpływem historii na sztukę. Z jednej strony jest to irytacja spowodowana brakiem przeciwdziałania temu, aby ocalić sztukę od naturalnego wyniszczenia. Z drugiej strony ma zaś świadomość istnienia czegoś gorszego tj. prób udoskonalenia tego, co już doskonałe i skończone.

 

W swoim poprzednim artykule miałam już okazję wspomnieć o książkach, które są warte przypomnienia. To zagadnienie jest jednakże naprawdę szerokie, nie sposób objąć tego kilkoma artykułami. Pokazuje to również,że literatura, tak jak i cała popkultura, jest tworem wciąż żywym i stale rozwijającym się. Choć od czasu do czasu warto wrócić do tego, co archaiczne.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska