Filmy oparte na faktach, które warto obejrzeć

21/08/2019

 

Choć twórcy filmów wciąż zaskakują nas nowymi propozycjami, to nigdy nie uda im się napisać lepszej historii od tych, które tworzy samo życie. Dlatego też powstaje coraz więcej produkcji opartych na prawdziwych wydarzeniach. Przygotowaliśmy więc dla was 7 propozycji filmów opartych na faktach, które zdecydowanie warto znać.

"Wilk z Wall Street" ( reż. Martin Scorsese)
Film opowiada historię życia brokera, Jordana Belforta, który w błyskawicznym tempie znalazł się na szczycie i jeszcze szybciej z niego spadł. Dzięki tej produkcji możemy z bliska przyjrzeć się decyzjom, jakie podjął, aby osiągnąć swój cel, które potem sprowadziły na niego wyrok. Jego bezkarność i to, w jaki sposób pogrywał sobie z policją wydają się nie prawdopodobne. A jednak! Ta historia naprawdę się wydarzyła.

 

‌"Pianista" ( reż. Roman Polański)
Każdy kto oglądał "Pianistę" musi zgodzić się, z tym że to przejmująca historia i naprawdę trudno wyobrazić sobie, aby jedna osoba przeżyła aż tyle cierpienia. A jednak! Ten film również oparty jest na prawdziwych wydarzeniach jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Akcja filmu oparta jest na życiorysie Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty, któremu cudem udało się uciec przed transportem do obozu zagłady Żydów. Przez długi czas ukrywał się w ruinach miasta, gdzie zyskał nieoczekiwanego sprzymierzeńca.

 

Zobacz także: 3 książki o... II Wojnie Światowej, które warto przeczytać

 

 
‌"Terminal" ( reż. Steven Spielberg)
W celu nakręcenia tego filmu, reżyser Steven Spielberg musiał kupić tę historię od Mehrana Nasseri’ego, który na skutek życiowych turbulencji stał się uchodźcą i przez 18 lat mieszkał na francuskim lotnisku. Co prawda film różni się nieco od prawdziwych wydarzeń, bo główny bohater koczuje na lotnisku w Nowym Jorku, a nie w Paryżu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wciąż ta sama nieprawdopodobna historia.

 

Zobacz także: Filmy, których akcja dzieje się w Nowym Jorku

 

 
‌"Podły, okrutny, zły" ( reż. Joe Berlinger)
Choć film skupia się głównie na przebiegu sprawy sądowej Teda Bundego, mężczyzny oskarżonego o liczne zabójstwa, to nie brakuje w nim również opisów jego czynów, które często aż mroziły krew w żyłach. Uczucie niepokoju jeszcze bardziej pogłębia fakt, że również ta historia wydarzyła się naprawdę, a Ted Bundy do tej pory uznawany jest za jednego z najbardziej krwawych zabójców w USA.

 

Zobacz także: Gwiazdy Disneya, które robią karierę w Hollywood

 

 
"Kłamstwo" ( reż. Mick Jackson)
Istnienie Holokaustu to jedna z tych niepodważalnych prawd historycznych, których nikt nie neguje. A jednak! Film “Kłamstwo” to głównie relacja ze sprawy sądowej, podczas której historyk Deborah Lipstadt musi udowodnić, że Holokaust wydarzył się naprawdę. Wszystko to za sprawą Davida Irvinga, który był przekonany, że masowa zagłada Żydów była tak naprawdę mistyfikacją. Może nam się wydawać, że twórcy filmu trochę zbyt mocno popuścili wodze fantazji. Nic z tego! Ta historia wydarzyła się naprawdę.

 

Zobacz także: Filmy, których akcja dzieje się w Krakowie

 

 
‌"Bogowie" ( reż. Łukasz Palkowski)
To kolejny z filmów oparty na życiorysie znanej osoby. Film “Bogowie” przybliża nam sylwetkę Zbigniewa Religi, wybitnego polskiego kardiochirurga. Akcja filmu skupia się na kolejnych próbach przeprowadzenia transplantacji serca. Mimo wielu porażek mężczyzna nie poddał się i ostatecznie osiągnął swój cel. Film pokazuje nam również jaką cenę musiał zapłacić za swoją determinację Religa.

 

Zobacz także: Polskie seriale historyczne - 7 najlepszych produkcji

 

 
‌"Lista Schindlera" ( reż. Steven Spielberg)
To jeden z tych filmów, które wzruszą cię do łez i o którym długo nie będziesz mógł zapomnieć. Jest to opowieść o Oskarze Schindlerze, niemieckim przedsiębiorcy, który podczas II wojny światowej ryzykował własne życie, aby ratować Żydów. Dzięki jego działaniom życie zachowało 1100 osób, które Schindler zatrudniał w swojej fabryce i za wszelką cenę chronił od śmierci.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska