Filmy, których akcja dzieje się w Warszawie

 

To już ostatni artykuł z serii o filmach, „których akcja dzieje się w…”. Tego miasta nie mogło tutaj jednak zabraknąć! Wszyscy mieszkańcy Polski mają pewnie zupełnie różne wspomnienia i emocje związane z Warszawą. W bardzo dużej części zmuszona do bycia odbudowaną, współcześnie stała się najbardziej europejskim z polskich miast. Stolica kraju od wielu lat jest ulubioną bohaterką wszelkich dziedzin sztuki: od malarstwa, przez literaturę i muzykę po film właśnie. I nic na szczęście nie wskazuje, by miało się to łatwo zmienić.

Dzień świra, 2002

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/CDPPL/videos

 

Bezsprzeczna klasyka i najbardziej polski z polskich filmów! Cytaty z tej produkcji na stałe weszły do języka Polaków i stały się tak znane, że używamy ich często, nie zdając sobie nawet sprawy z ich pochodzenia. Z codziennością Adasia Miauczyńskiego wiele osób może się w jakiś sposób utożsamić. Jest to historia wyjątkowo zabawna, ale przede wszystkim niesłychanie tragiczna. Warszawa, w której przez pierwsze lata po transformacji pokładano ogromne nadzieje, staje się tutaj kapitalistycznym centrum, kompletnie więżącym jednostki. Główny bohater jest niewątpliwą ofiarą systemu, ale również własnego, nieprzystosowanego „ja”, które z każdym dniem ciąży na nim coraz mocniej. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie widzieliście, to jest to produkcja, którą naprawdę warto nadrobić.

 

Jutro idziemy do kina, 2007

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/itvp/videos

 

Wycinek z życia świeżo upieczonych maturzystów, znajdujących się u progu dorosłości, którym marzenia o przyszłości przerywa wybuch II Wojny Światowej. Tematyka tego okresu historii poruszana jest w polskiej kinematografii bardzo często, ale „Jutro idziemy do kina” to chyba najbardziej bezpretensjonalny film z nich wszystkich. Nie ma tu zbytniego patosu czy gloryfikacji minionych wydarzeń, jest za to grupka młodych osób, zmuszona do prób układania sobie życia w takich, a nie innych czasach. Na uwagę zasługują również naprawdę dobre ujęcia, przedstawiające międzywojenną Warszawę – niestety już tylko wyobrażoną.

 

Body/Ciało, 2015

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/KinoSwiatPL/videos

 

Małgorzata Szumowska jest reżyserką kontrowersyjną. Wiele się mówi o jej umiejętnościach wywlekania wszystkich polskich problemów i jednostronności ich interpretowania. Tym razem autorka nie rezygnuje z tego zabiegu, owe elementy umieszcza jednak na tle barwnej i wielowymiarowej historii. W „Body/Ciele” śledzimy splatające się losy trzech postaci, dostajemy bardzo intymny wgląd w szereg traum i prób ich przezwyciężenia. Jednocześnie poza oczywistym dramatyzmem, film nie ucieka w monotonny patos, rozbijając go wątkami pełnymi humoru. Ciekawa i świetnie zrealizowana próba postawienia diagnozy społecznej, a wszystko w mieście, które wciąż próbuje znaleźć pomysł na siebie.

 

Ile waży koń trojański?, 2008

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/MonolithFilmsPlus/videos

 

O polskich komediach mówi się albo negatywnie, albo wcale. Film Machulskiego o mocno zastanawiającym tytule nie jest może najlepszą produkcją na świecie, ale zalicza się zdecydowanie do tych, które mogą ten gatunek w Polsce obronić. To pełna ciepła i humoru historia Zosi, która przenosi się w czasie o 13 lat wcześniej i dostaje szansę naprawienia popełnionych błędów. Nie jest to jednak takie łatwe, biorąc pod uwagę, że wszyscy dookoła biorą ją za wariatkę. Film pozwala również spojrzeć współczesnym okiem na absurdy życia w Warszawie u schyłku epoki PRL, która wyjątkowo irytuje przyzwyczajoną już do innego życia bohaterkę. Niezwykle utalentowana plejada aktorów gwarantuje świetny seans!

 

Plac Zbawiciela, 2006

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/dkfoverground/videos

 

A tutaj już historia zdecydowanie cięższego kalibru. Plac Zbawiciela porusza cały szereg społecznych problemów, portretując właściwie tylko jedną rodzinę, zmuszoną do mieszkania pod jednym dachem. To właśnie tam, w mieszkaniu na warszawskim Placu Zbawiciela uśpione konflikty powracają, a wszelkie urazy wychodzą na jaw. Produkcja Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze w świetny sposób ukazuje mnóstwo mechanizmów manipulacyjnych i działań przemocowych. Obrazuje w ten sposób zachowania, do których może posunąć się człowiek wobec drugiego człowieka. To historia o rzeczach nieistotnych, urastających do rangi ogromnej tragedii. Nie wiemy o niej nic, a przecież może dziać się codziennie, tuż obok, na Placu Zbawiciela.

 

Nie lubię poniedziałku, 1971

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UCda7OD52hr-aT9BW9iQhkkQ/videos

 

To jeden z tych szczerze uwielbianych i kultowych dzieł polskiej kinematografii, wyśmiewających czasy i absurdy epoki PRL. Przy czym właśnie „Nie lubię poniedziałku” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego chyba najpiękniej spośród pozostałych produkcji ukazuje rzeczywistość Warszawy czasów minionych. Za swojego protagonistę film obiera Włocha, przyjezdnego przedsiębiorcę. Wraz z nim poruszamy się ulicami stolicy, wśród starych samochodów i nowopowstałych bloków z wielkiej płyty. Świetna podróż sentymentalna i niesamowicie zabawna komedia pomyłek, w sam raz na odczarowanie naszej współczesnej rzeczywistości.

 

Ślepnąc od świateł, 2018-

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/HBOPOLSKA/videos

 

Tym razem serial, ale taki, który prezentuje zdecydowanie najlepszy portret współczesnej Warszawy jaki widziałam. „Ślepnąc od świateł” to produkcja na podstawie prozy Jakuba Żulczyka. Opowiada o paru dniach z życia warszawskiego dilera narkotyków, który codziennie ma do czynienia z bardzo różnymi klientami, stanowiącymi niejako przekrój społeczeństwa stolicy. Serial ukazuje warszawskie kluby, mieszkania, samochody i restauracje, kwestionuje pojęcie moralności i kreuje niejednoznaczne, wielowymiarowe postacie. Jest momentami mocno fantastyczny, kiedy indziej realistyczny do bólu. A czołówka, w której Warszawa apokaliptycznie zalewana jest wodą, to coś, co mogłoby stanowić osobne dzieło sztuki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska