Filmy, których akcja dzieje się w Tokio

 

 Tokio! Wielka metropolia, niezmiennie fascynująca stolica Kraju Kwitnącej Wiśni. Ze swoją zdumiewającą ilością około 35 milionów mieszkańców stało się najbardziej zaludnionym miastem świata, wyprzedzając nawet indyjskie Delhi! Bywa nazywane „wschodnią stolicą”, a co roku przyciąga coraz to większe tłumy turystów. Słynie z nowych technologii, zjawiskowego Pałacu Cesarskiego, a ulice miasta są uważane za najbezpieczniejsze na świecie. Zapraszam na filmową podróż po stolicy Japonii!

Zatańcz ze mną, 1996

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UC3cs9UJtR6GXwoGcMHhSFYA/videos

 

Komedia romantyczna produkcji japońskiej, która zrobiła w tym kraju ogromne wrażenie na całej rzeszy widzów! „Zatańcz ze mną” to pełna ciepła i humoru historia sfrustrowanego, zmęczonego życiem księgowego, który w pewnym momencie decyduje się na próbę przełamania życiowej rutyny: zauroczony pewną kobietą rozpoczyna naukę w szkole tańca. Szybko nawiązuje tam znajomości, których kiedyś by się nawet nie spodziewał. Z inspiracji uroczym filmem wyniknęło stworzenie w 2004 jego amerykańskiej wersji pod tym samym tytułem z Richardem Gere w roli głównej. Dobry nastrój po obejrzeniu gwarantowany!

 

O dziewczynie skaczącej przez czas, 2006

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/MadmanOnline/videos

 

Ta przepiękna animacja opowiada historię młodej mieszkanki Tokio, która w momencie zagrożenia życia orientuje się, że zyskała umiejętność skoków w czasie. Makoto wykorzystuje swój dar tak, jak zrobiłaby to każda nastolatka – żeby nie spóźnić się do szkoły albo żeby poprawić swoje relacje z różnymi osobami. Okazuje się jednak, że jej podróże w czasie mają swoje konsekwencje także dla innych ludzi, a wyjątkowa umiejętność pociąga za sobą dużą odpowiedzialność. Za film odpowiedzialne jest studio Madhouse, znane z takich tytułów jak „Wilcze dzieci” czy „Death Note”. O nastolatkach, nie tylko dla nastolatków.

 

Godzilla, 1954

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/tripleh18618/videos

 

Tak, tak, to właśnie dzięki temu filmowi potwór zwany godzillą szturmem wdarł się do szerokiego kanonu popkulturowych monstrów. Pierwsza, japońska wersja, choć czarno-biała i na współczesne standardy bardzo ograniczona w kwestii efektów specjalnych, dalej znajduje zainteresowanie i uznanie widzów na całym świecie. Japońska wersja filmu pozwala także oczywiście na znaną interpretację, według której godzilla stanowi smutną i przerażającą alegorię bomby atomowej. Choć piękna, wschodnia metropolia ulega tutaj destrukcji, to z taką klasyką filmową naprawdę warto się zmierzyć.

 

Szybcy i wściekli: Tokio Drift, 2006

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/fastandfuriousmovie/videos

 

Trzeci film z franczyzy Fast & Furious przywiódł za sobą szereg zmian – na miejsce znanych i lubianych bohaterów pojawili się nowi, a akcja przeniosła się do stolicy Japonii. Historia oczywiście ani trochę nie jest oryginalna czy wybitnie inteligentna i powiela dobrze znane filmowe klisze, ale fabuła nigdy nie miała grać w tych filmach pierwszych skrzypiec. Twórcy stawiają raczej na efekty, świetne samochody i wykonywane nimi manewry. I to produkcji się naprawdę udało. A przemierzane przez postaci nocne Tokio, świecące blaskiem tysięcy neonów, wygląda naprawdę zjawiskowo.

 

Między słowami, 2003

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/oldhollywoodtrailers/videos

 

To chyba pierwszy film, który przychodzi do głowy, kiedy myśli się o filmach rozgrywających się w japońskiej stolicy. Nagrodzony wieloma nagrodami film Sofii Coppoli, w którym dwoje ludzi z zupełnie różnych światów próbuje odnaleźć miejsce w życiu i własną tożsamość na ulicach Tokio, niezmiennie zachwyca coraz nowszych widzów. Jest coś niezwykłego w oglądaniu tej dwójki Amerykanów w bardzo obcym kulturowo mieście, które z jednej strony pozwala na kompletną anonimowość, z drugiej jak żadne inne potęguje uczucie samotności. W rolach głównych znakomici Bill Murray i Scarlett Johansson.

 

Pożegnania, 2008

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/filmowepremiery/videos

 

Film opowiada historię mężczyzny, który w wyniku rozwiązania orkiestry, gdzie przez wiele lat grał na wiolonczeli, musi poszukać nowej pracy. Jego nowym zajęciem staje się przygotowywanie zmarłych do pogrzebu. Tematyka produkcji kręci się wokół zagadnień życia, śmierci i tabu, a dzięki temu, że pojawiają się również elementy humorystyczne, pomaga się oswoić z tym, co dla wielu osób trudne. Samego Tokio tutaj mało – jest symbolem starego życia bohatera, czymś, co trzeba mieć odwagę zostawić za sobą. Jest za to sporo informacji na temat tradycyjnej kultury Japonii i funkcjonowania jej społeczeństwa. Oscar na najlepszego filmu nieanglojęzycznego zdecydowanie zasłużony!

 

Bonus:

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/wybuchajacebeczki/videos

 

Filmów Krzysztofa Gonciarza chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany youtuber mieszka na co dzień właśnie w Tokio i każdego dnia odkrywa je coraz bardziej, uwieczniając widok na kamerze. To dzięki jego filmom możemy obserwować stolicę Japonii taką, jaka jest – żywą, pełną sprzeczności, kontrastów, codziennie inną, a jednak taką samą. I zawsze niezaprzeczalnie piękną.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska