Filmy, których akcja dzieje się w Paryżu

 

Ach, Paryż… Miasto wspaniałych dzieł sztuki, wąskich brukowanych uliczek, gdzie dawna architektura łączy się z nowoczesnością. Miasto mody, muzyki, poezji, w kulturze stało się niekwestionowanym miastem miłości. Jest w Paryżu coś, co od lat przyciąga do niego coraz więcej i więcej osób spragnionych tego, żeby obserwować niespokojne wody Sekwany, czy choć przez chwilę popatrzeć w nocy na wieżę Eiffela. A po obejrzeniu tych filmów, na pewno znajdziecie się wśród nich!

Dzwonnik z Notre Dame (1996)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g

 

Nie dawano temu projektowi szansy. Dlaczego Disney wpadł na pomysł przerobienia okrutnej prozy Victora Hugo na bajkę dla dzieci? A jednak „Dzwonnik z Notre Dame” stał się jedną z najpopularniejszych animacji tego studia. Historia sympatycznego Quasimodo w przepiękny sposób łączy opowieść o kulturze średniowiecznej Francji z pytaniem o rolę przeznaczenia, problemem biedy, migracji i wiary czy bardzo sugestywnym ukazaniem pożądania. Nie brak tu również świetnego humoru i cudownej muzyki, które skutecznie rozjaśniają tę bardzo mroczną historię. Chwyta za serce szczególnie silnie w obliczu niedawnych wydarzeń, związanych z pożarem najsłynniejszej katedry Paryża.

 

Moulin Rouge (2001)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/oldhollywoodtrailers/videos

 

Gdy włączyłam ten film po raz pierwszy, spodziewałam się klasycznej muzyki musicalowej i w miarę spokojnej narracji. Kiedy jednak Ewan McGregor zaczął śpiewać na dachu „All you need is love” Beatlesów, wiedziałam, że będzie to coś znacznie lepszego. Opatrzona przepięknymi zdjęciami i niesamowitą grą kontrastowych kolorów, kompletnie zwariowana historia pisarza zakochującego się w zjawiskowej gwieździe klubu nocnego na paryskim Montmartre, to coś, co zostaje w głowie na długo. Warto dać się ponieść magii tej opowieści, tajemniczym i zawiłym intrygom, które świetnie prowadzi gwiazdorska obsada aktorska. Po takiej dawce współczesnej muzyki w wydaniu fin de siècle nie będziecie chcieli, żeby film się skończył.

 

O północy w Paryżu (2011)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/CinemaCityPoland/videos

 

Powiem wprost – moim zdaniem to jeden z najlepszych filmów Allena, nie tylko z jego „pocztówkowej serii”. Bo rzeczywiście, stawiane założenia produkcja spełnia znakomicie – stanowi cudowną panoramę Paryża, nie tylko współczesnego, ale również tego z czasów tętniących życiem, kolorowych lat 20, czasów, gdy Georges Braque wraz z Pablem Picassem tworzyli kubizm, a Ella i F. Scott Fitzgeraldowie brylowali na najlepszych możliwych imprezach. Jednocześnie jest to również film o ważnym problemie życia przeszłością, do którego ludzkość bywa skłonna. I oczywiście, jak na Paryż przystało, to obraz pełen miłości, która, choć niełatwa, na tle brukowanych uliczek i mostów na Sekwanie wydaje się najwspanialsza na świecie.

 

Zakochany Paryż (2006)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/thecultbox/videos

 

Oryginalny tytuł tego filmu brzmi „Paris, je t’aime” i jak zwykle wydaje mi się o wiele bardziej trafny. To nie tyle produkcja o miłości w ogóle, co hołd złożony temu miastu, wyraz bardzo silnego uczucia w stosunku do niego. 18 kilkuminutowych scenek, z których każda została nakręcona przez innego reżysera, pozwala spojrzeć na Paryż i jego mieszkańców na bardzo różne sposoby. Każde z tych krótkich opowiadań prezentuje również inną część miasta i ukazuje nie tylko turystyczne, pocztówkowe obrazki, ale również to, o czym przewodnicy nie wspominają. Cała ta mieszanka stylów, postaci i historii tworzy skończony obraz miasta miłości, z jego problemami, namiętnościami i tajemnicami, których tak łatwo nie zdradzi.

 

Piosenki o miłości (2007)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/OutFilmPl/videos

 

Paryż wyraźnie inspiruje cały szereg twórców musicalowych. Niełatwo powiedzieć dlaczego  być może po prostu miasto miłości sprzyja wizji wyśpiewywania swoich uczuć na całą ulicę. Dla zagubionych bohaterów „Piosenek o miłości” uczucia nie są jednoznaczne i pełne ciepła. Wplątywaniu się w trudne związki i dojmującej melancholii sprzyja ustawiczny deszcz na placu Bastylii, przenoszący się we wszystkie zakamarki miasta, które odwiedzają bohaterowie. Prawdziwą dawkę francuskości w najlepszym wydaniu potęguje wspaniała muzyka, a także świetne aktorstwo – w jednej z głównych ról szczególnie popularny we Francji Louis Garrel, syn kultowego reżysera nowej fali, Philippe’a Garrela.

 

Ratatuj (2007)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g

 

Kolejny film animowany na tej liście to przede wszystkim hołd złożony francuskiej wysublimowanej kuchni. Na pierwszy plan wysuwają się perypetie sympatycznego szczurka, pracującego pod czapką młodego kucharza w ekskluzywnej restauracji, ale na uwagę zasługują również świetnie oddane realia zdobywania doświadczenia i wspinania się po szczeblach kariery zawodowej. Poza restauracją dostajemy tu przepiękne widoki animowanego Paryża, a także zupełnie nietuzinkowy, jak na produkcję dla dzieci, humor sytuacyjny. Dla miłośników szczurków ze złożoną osobowością, a także jedzenia oczami – od tej propozycji bardzo łatwo zgłodnieć.

 

Miłość (2012)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/ENTV/videos

 

Na koniec zostawiłam zdecydowanie najcięższy filmowy kaliber na tej liście. Ten poruszający melodramat Michaela Hanekego to dzieło niejednoznaczne, nasycone metaforami i silną symboliką, ale równocześnie film bardzo dosłownie mówiący o przemijaniu i nieuchronności śmierci. Produkcja zadaje również pytania o zachowanie ludzkiej godności w każdej sytuacji, różnice pokoleniowe, a także o to, jak w obliczu umierania ukochanej osoby zachowuje się jednostka. To film trudny, z rozciągniętymi scenami i sekwencjami, zupełnie nie nadaje się na luźny wieczór ze znajomymi. Ale jest to również film, który, uwierzcie mi, na zawsze zostaje w pamięci.

 

 

I jak, czujecie się zainspirowani do wyjazdu do Paryża? Bądźcie czujni, bo już w przyszłym tygodniu zabierzemy was w filmową podróż do malowniczej stolicy Włoch, Rzymu!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska