Filmy, których akcja dzieje się w Nowym Jorku

 

Ach, ten Nowy Jork… Niemalże mityczne miejsce, w którym spełniają się wszystkie marzenia, tak przynajmniej mówią. Konkretny cel podróży artystów, fotografów, filmowców, dziennikarzy i zapaleńców modowych. Z biegiem lat miasto przyciąga kolejne pokolenia swoimi wieżowcami, Central Parkiem i sławnymi schodami przeciwpożarowymi przy kamienicach z czerwonej cegły. Naprawdę nie sposób zliczyć filmów i seriali, w których NY się pojawia, chociażby w tle. Dlatego tym razem 7 filmów, które dla was przygotowałam, jest wyjątkowo subiektywnym wyborem tych, które moim zdaniem obrazują to miasto najpiękniej.

Śniadanie u Tiffany’ego, 1961

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g

 

Oczywiście! Kto z nas nie widział nigdy zdjęcia zjawiskowej Audrey Hepburn w czarnych rękawiczkach i naszyjniku z pereł, trzymającej w dłoni długą cygaretkę? Historia Holly żyjącej na koszt adoratorów właścicielki bezimiennego kota, śpiewającej w oknie „Moon River”, trwale zapisała się w historii filmu. I nic w tym dziwnego, bo ta prosta i być może naiwna historia ma w sobie coś wyjątkowo czarującego i magicznego. A scena początkowa, w której główna bohaterka stoi przed witryną sklepu Tiffany’ego w kreacji Givenchy to wyjątkowy filmowy majstersztyk, zapadający w pamięć nie tylko zdeklarowanym fanom mody.

 

Hair, 1979

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UCn3OipiGO6kbj6El6-A268Q

 

Z 5 Alei i jej witryn z biżuterią przenosimy się do Central Parku, który w latach 60. XX wieku staje się ulubionym miejscem hippisów. Urokowi tej grupki i pacyfistycznego stylu życia ulegają nie tylko widzowie zekranizowanego przez Miloša Formana broadwayowskiego musicalu, ale także sam główny bohater, który przyjechał do Nowego Jorku, aby wstąpić do armii. Film świetnie operuje pięknie zrealizowanymi muzycznymi sekwencjami, które jednak nie odwracają uwagi od antywojennego wydźwięku produkcji. Ten film to wielki kawał amerykańskiej kultury, który naprawdę warto zobaczyć.

 

Kiedy Harry poznał Sally, 1989

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/UsSkyPic/videos

 

Jest wiele komedii romantycznych, dla których tło stanowi Nowy Jork z jego niegasnącymi światłami i potęgowaniem uczucia samotności w tłumie ludzi. Ale to właśnie tę uważam za najważniejszą dla pokazania tego wielobarwnego, wyjątkowego miasta. Kiedy Harry poznawał Sally, jeszcze nie wiedział, że z tego będzie miłość. Ona też nie wiedziała, skutecznie burząc wyświechtaną koncepcję zakochania od pierwszego wejrzenia. Ich drogi mijają się, przecinają, schodzą i rozchodzą, a my towarzyszymy im w tej wieloletniej podróży po wielkim mieście. Klasyka filmów romantycznych, która dalej bawi i wzrusza.

 

Wielki Gatsby, 2013

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/HDzwiastunyPL/videos

 

Nowy Jork podczas magicznych lat 20. XX wieku! Przepięknie zilustrowany świat z kultowej powieści F. Scotta Fitzgeralda to prawdziwa uczta dla oczu, zawdzięczana kolorowym strojom, pięknym wnętrzom i intensywnym, urządzanym z przepychem imprezom. Historia miłości tajemniczego milionera Gatsby’ego do pięknej Daisy Buchanan dzięki temu filmowi zyskała naprawdę świetną interpretację, a wykorzystanie współczesnej muzyki zdecydowanie wyszło mu na dobre. Wyjątkowy film dla wszystkich fanów roztańczonych lat 20., hucznych imprez czy po prostu ciekawych, klasycznych historii.

 

Diabeł ubiera się u Prady, 2006

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UCrbI3x9Q8DXY8UIqXGn5r-Q

 

Kolejny, kultowy już film, ulubiona historia wszystkich entuzjastów mody. Bo to właśnie w tym filmie widz może tak mocno wejść w świat magazynów modowych i haute couture. Wraz z  początkującą dziennikarką, Andreą, pracującą jako asystentka redaktor naczelnej prestiżowego magazynu „Runway” przemierzamy ulice Nowego Jorku. Stajemy się także świadkami jej trudnych wyborów pomiędzy tym, co naprawdę ważne, a co można zepchnąć na drugi plan. Niezależnie od tego po jakiej stronie wewnętrznego konfliktu Andrei staniemy, warto choć na chwilę wniknąć w ten świat prosto z kolorowych magazynów.

 

Amerykańska opowieść, 1986

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/oldhollywoodtrailers/videos

 

Ta bajka nie mogła się tu nie pojawić. Historia małej myszki, która w poszukiwaniu lepszego życia emigruje do Nowego Jorku, po drodze niestety oddzielając się od rodziców, wzrusza zarówno przepięknymi utworami muzycznymi, jak i wyjątkowo skonstruowaną fabułą. Ameryka jawi się mysiej społeczności jako kraina mityczna, miejsce wielkiego szczęścia, w którym nie ma kotów, gotowych upolować je w najmniej oczekiwanej chwili. Oszczędzę sobie tu interpretację i przekładanie historii europejskich myszek na zachowania ludzi, ale gwarantuję, że puenta animacji jest wyraźna i zupełnie po ludzku bolesna, a „Amerykańska opowieść” zdecydowanie powinna być bardziej ogólnie znana.

 

Manhattan, 1979

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/oldhollywoodtrailers/videos

 

Klasyka gatunku i chyba najpiękniejsza laurka wystawiona Wielkiemu Jabłku. Widz dostaje tu dosłownie wszystko, co można o tym mieście opowiedzieć w nienachalny, allenowski sposób. Tak naprawdę nie liczą się tutaj historia zakochania w dziewczynie najlepszego przyjaciela, miłosne rozterki i inteligenckie rozmowy. To przede wszystkim opowieść o mieście wyjątkowo dla twórcy ważnym, przedstawiona oczami przedstawicieli elit intelektualnych lat 70. Czarno-biały obraz tylko potęguje wrażenie obcowania z czymś wyjątkowo nieziemskim i niełatwym do zaklasyfikowania. Tak jak sam Nowy Jork.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska