Filmy, których akcja dzieje się w Londynie

 

Postapokaliptyczną wizję Londynu wyśpiewywał w 1979 roku zespół The Clash, a piosenka London Calling stała się niekwestionowanym hitem i pierwszym skojarzeniem z tym miastem dla wielu osób. Stolica Wielkiej Brytanii ma swój specyficzny, niepowtarzalny klimat, zupełnie inny od większości miast europejskich, ale równie inspirujący. W jaki sposób próbują uchwycić go filmowcy? Zapraszam na zestawienie 7 ciekawych filmów z Londynem w tle!

Notting Hill, 1999

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/movieclips/videos

 

 

Pozycja kultowa dla każdej fanki i każdego fana komedii romantycznych! Trochę nieprawdopodobna, trochę przejaskrawiona, ale pełna ciepła i brytyjskiego humoru historia miłości właściciela księgarni i znanej filmowej gwiazdy to pozycja idealna na spokojny wieczór na kanapie. Wszystko dzieje się w londyńskim Notting Hill, dzielnicy indywidualistów i szalonych artystów, co świetnie widać na przykładzie pojawiających się co jakiś czas ­­­­drugoplanowych postaci. W rolach głównych świetnie dobrana para aktorska: Julia Roberts oraz Hugh Grant, prawdziwa ikona brytyjskich rom-comów!

 

To właśnie miłość, 2003

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g

 

 

A skoro już o Hugh Grancie mowa, to rolę młodego, świeżo upieczonego premiera Wielkiej Brytanii gra tak, że trudno powstrzymać się od zachwytu i uśmiechu! To właśnie miłość jest filmem obowiązkowym na gwiazdkę nie tylko w brytyjskich, ale również w polskich domach na skalę porównywalną chyba tylko do Kevina samego w domu czy Holiday. W tej cudownej, dostarczającej tyle samo radości co wzruszeń produkcji kilka różnych historii łączy się ze sobą, a każda jest w stanie zaczarować widza. Na jednym ekranie pojawia się cała plejada szeroko znanych i lubianych aktorów: wspomniany już Grant, Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Colin Firth czy Rowan Atkinson. Takiej mieszanki wybuchowej nie można przegapić!

 

Jak zostać królem, 2010

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/KinoSwiatPL/videos

 

 

Cóż, pewne brytyjskie nazwiska przewijają się w znacznej części wyspiarskiej kinematografii. Tym razem na ekranie ponownie zobaczymy Colina Firtha, który doskonale wcielił się w rolę nowego króla Jerzego VI, zmuszonego do przejęcia obowiązków po niespodziewanej abdykacji Edwarda VIII. Jest rok 1939, władca na horyzoncie widzi wyraźnie widmo wojny, nie może jednak przemówić do tłumu, bo jego problemem jest… jąkanie się. W tle wydarzeń widz może oglądać piękny, deszczowy, przedwojenny Londyn. Jak zostać królem to pełna ciepła i humoru opowieść o życiu i problemach sfer najwyższych, które przecież tak bardzo nie różnią się od kłopotów reszty społeczeństwa. I pewnie właśnie dlatego została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy film.

 

Hooligans, 2005

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/ZahranicniTrailery3/videos

 

 

A teraz coś z zupełnie innej beczki (jak powiedzieliby zresztą komicy z najbardziej znanej brytyjskiej grupy, Monty Python)! Hooligans to film o Londynie, jakiego nie chcielibyśmy oglądać. To Londyn widziany z perspektywy grup bojówek kibiców piłkarskich, Londyn pełen brutalnych aktów przemocy, rządzący się swoimi prawami, niebezpieczny i taki, którego najlepiej unikać, a jednocześnie bardzo łatwo wsiąknąć w jego środowisko. Nieoczywiste rozwiązania castingowe, takie jak obsadzenie w głównej roli znanego głównie z trylogii Władca Pierścieni Elijah Wooda, zdecydowanie wychodzą filmowi na dobre, a sama produkcja pozostawia widza z niełatwym do rozwiązania mętlikiem w głowie.

 

Czas na miłość, 2013

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/HeliosPolska/videos

 

 

Richard Curtis, reżyser dwóch pierwszych filmów z tego zestawienia ma rękę do tworzenia późniejszych hitów filmowych! Czas na miłość to pełna uroku, romantyczna opowieść o chłopaku, który w dniu swoich 21 urodzin odkrywa, że może podróżować w czasie i niekwestionowane zalety, ale również dramatyczne konsekwencje tej umiejętności. Magiczna, ciepła opowieść, ale zupełnie odbiegająca od typowych romantycznych schematów, rozegrana pomiędzy uliczkami centrum Londynu a malowniczym domkiem przy plaży. Esencja brytyjskości w najlepszym możliwym wydaniu. W rolach głównych Domhnall Gleeson i Rachel McAdams.

 

Trainspotting, 1996

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/oldhollywoodtrailers/videos

 

 

Takiego Londynu nie zobaczymy w przewodnikach turystycznych. Trainspotting to, kultowa już, historia o heroiniście z Edynburga, który przenosi się do Londynu, żeby zerwać z nałogiem. Nic jednak nie okazuje się tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ten film to nie jest jednak tylko opowieść o narkotykach. To historia o moralności, lojalności, wyborach życiowych, które momentami okazują się wyjątkowo niełatwe. To także opowieść o paraliżującej, wszechobecnej kulturze sukcesu, w którą nie wszyscy mają ochotę się wpisać. Trudny, destabilizujący dramat społeczny, dla którego warto jednak poświęcić komfortowy wieczór.

 

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street, 2007

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g

 

 

Tim Burton w najlepszym wydaniu! Sweeney Todd to znana na cały świat adaptacja musicalowej opowieści o morderczym fryzjerze, który w ciemnych zaułkach XIX-wiecznego Londynu mści się na jego mieszkańcach za wyrządzone dawniej krzywdy. Ta produkcja z elementami thrilleru, klasycznego horroru i filmów gore zabiera widza w podróż po tak chętnie portretowanych przez kulturę wiktoriańskich czasach Kuby Rozpruwacza i rewolucji przemysłowej. A nawet jeśli klimat grozy to nie do końca wasz konik, to dzięki niesamowitym kompozycjom muzycznym i przepięknym ujęciom naprawdę nie będziecie się na tym filmie nudzić!

 

To co? Londyn już was woła? Zapinajcie pasy, bo następnym razem czeka nas podróż aż za ocean!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska