Filmy, których akcja dzieje się w Berlinie

 

Z czym kojarzy wam się Berlin? Odpowiedź na to pytanie będzie się zapewne różniła w zależności od wieku osób, którym można je zadać. Najstarszym pokoleniom stolica Niemiec będzie kojarzyła się raczej  jednoznacznie negatywnie, a ludziom pamiętającym PRL – z podziałem miasta na dwie części i późniejszym upadkiem muru. Współcześnie Berlin jest jedną z najciekawszych stolic europejskich, pozostając wyjątkowo artystycznym miastem. Przyciąga młodych turystów awangardową sztuką i bardzo rozwiniętym nocnym, klubowym życiem. Zapraszam na filmową podróż za zachodnią granicę Polski!

Kabaret, 1972

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UClgRkhTL3_hImCAmdLfDE4g

 

Pozycja obowiązkowa! Światowej sławy aktorka Liza Minelli wykonała kawał dobrej roboty, a głosem, którym wyśpiewała partie musicalowe, skutecznie zelektryzowała miliony widzów. Kabaret nie jest jednak produkcją, która swoją klasę i wyjątkowość zawdzięcza jednej genialnej postaci. Oprócz Minelli, widz może obserwować również cały szereg równie dobrych, partnerujących jej aktorów. Jest to film przede wszystkim świetny scenariuszowo, ukazujący rodzący się nazizm, początkowo ledwo dostrzegalny w obliczu ogólnej elitarności, zabawy i lejącego się szampana. Genialne kompozycje muzyczne świadczą zaś o tym, że nie bez powodu film zyskał status kultowego.

 

My, dzieci z dworca Zoo, 1981

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/videociety/videos

 

Oparta na faktach historia bardzo młodej, berlińskiej narkomanki trwale zapisała się w świadomości wielu osób. Nie chodzi tu tylko o berlińczyków, którzy wspomniane w filmie i książce miejsca od lat kojarzą z postacią Christiane. Na opowieści o dzieciach z dworca Zoo wychowane zostały też całe pokolenia młodych Europejczyków. Choć sama nie uznałabym jej za szczególnie dydaktyczną, to mimo wszystko ciekawie patrzy się na losy grupy nastolatków, wchodzących w dorosłość od zupełnie innej strony, niż mogli przewidzieć. A przedstawiony spoza przewodników turystycznych obraz Berlina, miasta pełnego łatwej heroiny i wszechobecnej prostytucji, zostaje na długo w filmowych wspomnieniach.

 

Biegnij, Lola, biegnij, 1998

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UCeYEFtoJaHAosIyMNyKVQIA/videos

 

Dzień świstaka przeżywany przez czerwonowłosą dziewczynę na ulicach Berlina. Bardzo ciekawa fabularnie produkcja na temat tego, jak i czy w ogóle pojedyncze decyzje wpływają na ludzkie życie. Powtarzane po kilka razy sekwencje nie nużą, zwłaszcza gdy widz zacznie szukać zmian zachodzących na drugim planie, a film wciąż pozostaje wartki i dynamiczny. Lola biegnie przez stolicę Niemiec, pokazywaną w żywych, kontrastowych kolorach. Technika szybkiego montażu sprawia, że widzowi naprawdę trudno choć na chwilę oderwać wzrok od ekranu. Wszystko to, opatrzone elektroniczną muzyką, wspaniale oddaje oczekiwany, typowo berliński klimat.

 

Victoria, 2015

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/FilmFestivalVideos/videos

 

Historia Hiszpanki, dla której jedno nocne wyjście do klubu i nowa, obiecująca znajomość kończy się zupełnie nieoczekiwanym uwikłaniem w gangsterskie porachunki przestępczego światka Berlina. Fabuła filmu wraz z nieoczywistymi, niejasnymi wyborami bohaterki sprawia, że łatwo zaangażować się w tę historię emocjonalnie, jednak prawdziwie realistyczne odczucia gwarantuje awangardowy montaż filmu. Dostajemy bowiem jedno filmowe ujęcie. Kamera śledzi Victorię krok w krok, a widz zostaje siłą wciągnięty w pokazywany świat. Na uwagę zasługują również dialogi – ich wyraźna autentyczność wynika z tego, że zdecydowana większość była improwizowana.

 

Good bye Lenin!, 2003

 

 źródło: https://www.youtube.com/user/thecultbox/videos

 

Opowieść o matce, która zapada w śpiączkę, gdy upada mur berliński i jej synu, który postanawia utrzymywać ją w przekonaniu, że komunizm się nie skończył. To brzmi dość absurdalnie, ale film ogrywa jednak ten temat w szalenie interesujący, dramatyczno-komediowy sposób. W połączeniu ze świetnym soundtrackiem i wywoływaną w widzu, ustawicznie słodko-gorzką nostalgią, nie nudzi nawet przez chwilę. Produkcja pozwala na kompleksowy wgląd w psychikę całych pokoleń, zmuszonych do szybkiej i niesamowicie trudnej zmiany funkcjonowania i myślenia. Pokazuje świat, w którym wiatr zmian przerodził się już w huragan. Wyjątkowy film.

 

Niebo nad Berlinem, 1987

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UCblVfGwMiKLT7Ac3XPvqw4Q

 

Dla koneserów, ale nie tylko! Poruszająca, melancholijna historia o dwóch aniołach, które wędrują po powojennym Berlinie i po prostu rozmawiają, dopóki jeden z nich nie zapragnie poczuć się człowiekiem. Nie uświadczymy tu dynamicznego rozwoju wydarzeń, zwrotów akcji czy stale towarzyszącego napięcia. Jest za to dużo filozofii, metafor oraz niejednoznacznych uczuć. Berlin staje się tu bohaterem, miastem trochę upadłym, trochę ranną metropolią, którą za chwilę czeka trudny kawał historii. Jednak nie bez powodu przez lata miejsce to stanowiło i będzie stanowić dom dla tylu niezrozumianych ludzi, nie tylko artystów. Naprawdę piękna produkcja.

 

Życie na podsłuchu, 2006.

 

 źródło: https://www.youtube.com/channel/UCruD_lL-5fmllpKMSL-yCyQ

 

Zdobywca Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2007 roku. Film opowiada historię agenta służb specjalnych z NRD, zajmującego się podsłuchiwaniem jednostek niepasujących do politycznej linii partii. Najeżona dylematami moralnymi opowieść, częściowo rozliczeniowa, trochę mimo wszystko uniwersalna. W końcu przedstawia nie tylko mechanizmy konkretnej władzy, a także to, jak w ogóle działają dyktatury i jak inwigilacja jest niezbędna do prawdziwego sterowania społeczeństwem. Rodem wszystkich opowieści tego typu, jest trochę przewidywalna i moralizatorska, ale jednocześnie bardzo dobra aktorsko, ważna i właściwie oczyszczająca.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska