Filmy, których akcja dzieje się w Barcelonie

 

Barcelona to miasto, które wygląda jak wyrwane z disneyowskiej animacji. Przyczyniają się do tego secesyjne dzieła sztuki autorstwa Gaudiego, ze zjawiskową Sagrada Familią na czele, malownicze kawiarniane tarasy i intensywne kolory. Nie bez powodu jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast turystycznych. Jest również inspiracją dla wielu wybitnych artystów. Zapraszam na filmową podróż po stolicy Katalonii!

Vicky Cristina Barcelona (2008)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/VikiTrailers/videos

 

Jeszcze jedna produkcja z „pocztówkowej” serii Woody’ego Allena! Vicky Cristina Barcelona opowiada historię dwóch Amerykanek, które Barcelona wciąga w wir swoich sekretów, wąskich uliczek i nietuzinkowych mieszkańców. Niesamowicie sensualna, pełna interesujących postaci opowieść umiejętnie czaruje widza dzięki m.in. nieznośnie pozostającej w głowie piosence Barcellona autorstwa grupy Giulia y los Tellarini. Kolorowa komedia romantyczna z plejadą znanych nazwisk w sam raz na duszne, letnie wieczory.

 

Wszystko o mojej matce (1999)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/GutekFilm/videos

 

Barcelona jakiej nie znamy z pocztówek i przewodników turystycznych! To jeden z najbardziej znanych filmów Pedra Almodovara, niezwykle oryginalnego i utalentowanego hiszpańskiego reżysera. Stolica Katalonii zostaje pokazana widzowi z perspektywy szeregu postaci o niejednoznacznych tożsamościach seksualnych i płciowych. Widz ma okazję zobaczyć Barcelonę szaloną, kolorową i kampową, ale jednocześnie pełną smutku, trudnych wyborów i życiowych tragedii. Przepiękna, nietuzinkowa opowieść w niezwykle almodovarowskim stylu.

 

Zawód: Reporter (1975)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/ryy79/videos

 

Tym razem coś starszego, ale równie intrygującego, prosto od legendarnego reżysera Michelangelo Antonioniego! Tu Barcelona staje się tłem dla dramatu psychologicznego o zmianie tożsamości, stawiającego ważne i trudne pytania o naturę ludzką czy podmiotowość, które pozostają bez odpowiedzi. Niesamowicie długie sceny bez żadnych cięć potęgują duszną i ciężką atmosferę, a Jack Nicholson genialnie sprawdza się w roli głównego bohatera, niezależnie jaką tożsamość w danej chwili przybiera. Dla wielbicieli metafizycznych, pełnych symboliki filmów i klasyki kina.

 

Biutiful (2010)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/biutifulthemovie/videos

 

Alejandro González Iñárritu przedstawia film o Barcelonie, która zupełnie nie mieści się w stereotypowych wyobrażeniach. Historia o ludzkich tragediach, niełatwych decyzjach i trudnej sztuce próby przeżycia w świecie późnego kapitalizmu. Niezwykle kameralny i przeraźliwie smutny obraz codziennego życia z piętnem śmiertelnej choroby zachwyca autentycznością i świetną grą aktorską Javiera Bardema, który przecież zaledwie dwa lata wcześniej w Vicky Cristinie Barcelonie wcielał się w zupełnie innego mieszkańca stolicy Katalonii.

 

Smak życia (2002)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/mrlynch2005/videos

 

Ten film rozgrywa się co prawda w Barcelonie, ale stanowi niezwykłą esencję europejskości podaną w formie przyjemnego komediodramatu. Mieszkanie wynajmowane przez 7 współlokatorów różnych narodowości, staje się miniaturową reprezentacją współczesnego, zglobalizowanego świata, a mieszające się kultury skutecznie inspirują do częstszego podróżowania. Podobno film najlepiej zrozumieją osoby, które miały okazję brać kiedyś udział w wymianie studenckiej, ale dla całej reszty będą to równie przyjemne dwie godziny obcowania wśród zupełnie różnych osób, przemierzających barcelońskie uliczki.

 

Czekając na Barcelonę (2018)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/channel/UCCKAboQADYkF2CBIFwte_RQ/videos

 

Co zaskakujące, najnowszy film w tym zestawieniu jest produkcją fińską. Ukazuje zupełnie inną niż na pocztówkach stronę Barcelony. Piękne miasto Gaudiego w dokumencie Juho-Pekka Tanskanena staje się miejscem nieprzyjaznym, którego codziennie doświadcza Mou, nielegalny, bezdomny imigrant, niemający pozwolenia na pobyt po 15 latach przebywania w okolicy Las Ramblas. Pokazuje widzowi ulice Barcelony widzianej jego oczami, codzienność człowieka żyjącego z dnia na dzień w zupełnie nieludzkich warunkach, niemających nic wspólnego z pozorną bajkowością miasta.

 

Bonus:

 

Barcelona GO! (2014)

 

 Źródło: https://vimeo.com/robwhitworth

 

Dwuminutowy spacer po Barcelonie autorstwa Roba Whitwortha to niesamowite przeżycie, wyprodukowane metodą filmu poklatkowego hyperlapse. Naprawdę warto zobaczyć!

 

 

Za oknem pogoda jak w Barcelonie, ale po tych filmach i tak zapragniecie odwiedzić to piękne miastoi! A już w następnej części wspólnie ruszymy do Londynu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska