Filmowy Dzień Matki – filmy o relacjach matka-córka

 

Dzień Matki jest jednym z najpopularniejszych świąt, które z pewnością każdy z nas obchodzi. Święto poświęcone naszym mamom, wyraża szacunek oraz podziękowanie dla ich trudu, czasu i poświęcenia. W tym dniu warto spędzić czas z naszą ukochaną mamą, która jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu!

1. Mamuśka – film o tym, jaką być mamą

 

W głównych rolach występują dwie aktorki o niesamowitym wdzięku i dorobku artystycznym – Susan Sarandon oraz Julia Roberts. Amerykański film obyczajowy opowiada historię porzuconej żony i nowej kochanki jej męża. Między kobietami narasta konflikt, ponieważ walczą o względy dzieci. Susan Sarandon wcielająca się w Jackie Harrison, skrywa jednak wielką tajemnicę, która odmieni życie jej ukochanych bliskich. Bohaterka jest nieufna, zapobiegliwa i konsekwentna, jednak jej zmiana powoli jest dostrzegalna przez nią samą i całe otoczenie. Dzięki temu akceptuje rzeczywistość, która zmienia się pod wpływem podejmowanych przez nią decyzji.

 

2. Syreny – film o tym, jak dostrzec problemy swoich dorastających pociech

 

Zobacz także: 6 prezentów dla Mamy na ostatnią chwilę

 

„Syreny” w reżyserii Richarda Benjamina, koniecznie należy obejrzeć! W rolę towarzyskiej i roztargnionej matki wcieliła się piosenkarka i aktorka Cher, obok której wystąpiły - Winiona Ryder i Christina Ricci. Fabuła filmu przedstawia relację matki do swoich córek. Głowa rodziny - pani Rachel Flax postanawia przeprowadzić się razem z córkami na Wschodnie Wybrzeże. Na miejscu poznaje właściciela sklepu obuwniczego, który od razu wpada jej w oko. Pod wpływem chwilowych sercowych uniesień, kobieta nie dostrzega narastających problemów córek, które zmagają się z własnymi emocjami oraz nowym środowiskiem. W końcu dochodzi do tragedii, która wpływa na ich relacje rodzinne.

 

3. Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham – film o pielęgnowaniu i naprawianiu relacji

 

Film dokumentalny „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” przedstawia historię dwóch kobiet - matki i córki, które są ze sobą połączone trudnym i skomplikowanym uczuciem. Film Łozińskiego pokazuje intymną sytuację, która ma miejsce w gabinecie psychoterapeuty. Wspólna sesja matki i jej dwudziestopięcioletniej córki staje się punktem wyjścia do przedstawienia miłości rodziców do dzieci i dzieci do rodziców. Kluczowe dla bohaterek dokumentu jest spotkanie z trzecią bezstronną osobą – profesorem i terapeutą Bogdanem de Barbaro, który słucha i komentuje wypowiedzi kobiet.

 

4. Dzień matki – film o tym, jak powinniśmy kochać swoje mamy

 

Zobacz także: Dzień Matki – jak wygląda w innych krajach? Poznaj historię tego święta

 

Film wyprodukowano w 2016 roku i od razu podbił serca widzów! „Dzień matki” jest słodko-gorzką historią o kilku kobietach i kilku mężczyznach. Jedną z nich jest Jesse, w którą wciela się jedna z królowych amerykańskich komedii - Kate Hudson. Bohaterka zaniedbała kontakty rodzinne ze swoją matką. Gdy przyjeżdżają do niej bez zapowiedzi rodzice, jest zaskoczona i w pewien sposób wściekła. Bohaterka nie może poradzić sobie z tą sytuacją. Inną bohaterką filmu jest Sandy, która walczy z stereotypami pozostawionej oraz zdradzonej matki i żony. Trzecim bohaterem jest mężczyzna!  Bradley – samotny ojciec, uczy się roli ojca i matki w jednym. Ostatnią bohaterką jest popularna aktorka Miranda, której brakuje pełni w życiu. Los sprawia, że wszyscy bohaterowie poznają się. Jak potoczą się ich losy?

 

5. Tully – film o tym, jak mama nie powinna zwariować

 

Komediodramat miał swoją premierę podczas Sundance Film Festival - największego corocznego festiwalu filmów niezależnych w Stanach Zjednoczonych. Odtwórczynią głównej roli Marlo została południowoafrykańska aktorka - Charlize Theron. Film przedstawia historię Marlo – matki trójki dzieci, która nie jest w stanie poradzić sobie z wszystkimi domowymi obowiązkami. Jej mąż Drew, w którego rolę wciela się Ron Livingston, również jest sfrustrowany swoim życiem. Brat Marlo – Craig, postanawia pomóc zmęczonej rodzinie. W domu pojawia się tytułowa Tully, która jest młodą, sympatyczną i niezwykle uroczą dziewczyną. Bohaterka odmienia życie znudzonego małżeństwa, aby Marlo i Drew mogli cieszyć się z każdej chwili.

 

6. Zakręcony piątek – film o tym, jak zaakceptować decyzje swoich dzieci

 

Kolejna amerykańska komedia przedstawiająca losy dwóch bohaterek – Tessy i Anny Coleman. Odtwórczyniami głównych ról są niepokorna Lindsay Lohan i wyjątkowa Jamie Lee Curtis. Przepracowana i konserwatywna matka oraz jej zbuntowana i dorastająca córka nie mogą dojść do consensusu. Pewnego dnia na wskutek sił nadprzyrodzonych, zamieniają się ciałami. W ten sposób mogą poznać siebie nawzajem oraz spojrzeć na rzeczywistość z nieco innej perspektywy. Wnioski do których dochodzą, zmieniają ich podejście do życia i umożliwiają pogodzenie się z nadchodzącymi zmianami w ich rodzinie. Duet bohaterek uzupełnia jeszcze brat Anny, który jest bardzo pomysłowym dzieckiem. Nie w sposób nadążyć za jego przebojowymi działaniami. Choć to typowy film komediowy, który powiela wielokrotnie wykorzystywany temat, to udział znanych i utalentowanych aktorek tchnął świeżość w cały film.

 

7. Złe mamuśki – film o wyzwolonych mamach, które poszukują szczęścia

 

„Złe mamuśki” doczekały się kontynuacji filmu „Złe mamuśki 2: Jak przetrwać święta” w 2017 roku. To jeden z najbardziej humorystycznych filmów, opowiadających historie zmęczonych mam, które pragną zostać dostrzeżone. Film przedstawia historię perfekcyjnej pani domu Amy Mitchell, w którą wciela się Mila Kunis. Bohaterka jest zmęczona rzeczywistością i monotonią obowiązków, które codziennie musi wykonywać. Jej wyzwolone przyjaciółki, pozwalają jej na nowo spojrzeć na świat. Dorosła córka swojej matki zaniedbała swoje marzenia oraz własne cele i pragnienia. Główna bohaterka nie jest świadoma z swojego położenia. Jej leniwy mąż jest egoistą, który nie dostrzega problemów żony. W końcu bohaterka postanawia odmienić swoje dotychczasowe życie. Porzuca domowe obowiązki i wyrusza w niezwykłą przygodę. Dzięki temu może zerwać z utartym wizerunkiem mam, które idealnie dbają o każdy szczegół w domu. Film prezentuje kilka bohaterek, które zdominowane przez swoich mężów, nie potrafią decydować o swojej przyszłości. Tracą swoją godność, poczucie istnienia i pewność bycia wyjątkową kobietą dla swojego mężczyzny.

 

8. Matka mojej matki – film o tym, że twoją mamą może zostać każda kobieta

 

W 1996 roku powstał jeden z bardziej interesujących polskich filmów obyczajowych ojczystej kinematografii. Co ciekawe w rolach głównych wystąpiła aktorka Krystyna Janda oraz jej córka, również aktorka Maria Seweryn, wcielająca się w rolę poszukującej prawdy o samej sobie Alicji. Duet uzupełniła także aktorka Joanna Żółkowska, która zagrała przybraną matkę Alicji. Dziewczyna jest młodą, energiczną osobą, która przygotowuje się do matury w liceum muzycznym. Matka Alicji - Barbara jest lekarzem weterynarii, która decyduje, że po maturze córki wyjedzie wraz z nią do Stanów Zjednoczonych. Za granicą  mieszka bowiem ojciec Alicji. Porządek życia Alicji burzy wiadomość o tym, że dziewczyna była adoptowana. Zdenerwowana i rozgoryczona córka jest wściekła na swoją przybraną matkę. Za pomocą biura ewidencji, odnajduje adres prawdziwej matki – Ewy. Kobieta mieszka w podejrzanym miejscu. Alicja jest podzielona pomiędzy dwoma matkami – Barbarą i Ewą. Dziewczyna odkrywa swoją prawdziwą osobowość. Egzaminy maturalne stają się niczym, wobec tego, jaką przeszkodę będzie musiała pokonać na swojej drodze.

 

9. Juno – film o tym w jaki sposób (nie) poradzić sobie z nastoletnią ciążą

 

Film jest dziełem, które uzyskało Oscara za oryginalny scenariusz Diablo Cody – amerykańskiej scenarzystki, pisarki i dziennikarki. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Ellen Page, która jest ostatnio znana ze swojego występu w serialu „The Umbrella Academy”. Obok niej wystąpiła Jennifer Garner oraz Jason Bateman. Juno jest typową mieszkanką amerykańskiego miasteczka. Niestety pod wpływem emocji, zachodzi w ciążę z kolegą ze szkoły. Na samym początku myśli o aborcji, jednak wkrótce zmienia swoje zdanie. Jej matka nie może uwierzyć w ciążę swojej córki, a przez to nie może sobie poradzić z tą informacją. Wraz z koleżanką Leah, podejmuje próby odszukania właściwych rodziców zastępczych dla swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. Na łamach gazety dziewczyny odszukują małżeństwo. Para nie może doczekać się potomka, mimo usilnych prób. Dziewczyna nawiązuje z nimi kontakt. Wkrótce życie tych trojga osób zmieni się. Biologiczny ojciec dziecka będzie starał się, aby Juno wychowywała z nim ich wspólne dziecko.

 

10. Bez mojej zgody – film o tym, dlaczego warto walczyć o siebie i pozostać sobą

 

To jeden z tych filmów, które na zawsze pozostaną w waszej pamięci. Film zdobył nagrodę Teen Choice w kategorii dramat w 2009 roku. Został oparty na bestsellerowej książce Jodi Picoult „Bez mojej zgody”, który ukazuje miłość rodzinną w nowym świetle. Główni bohaterzy to Sara i Brian Fitzgerald, którzy dowiadują się o tym, że ich córka Kate jest chora na białaczkę. Rodzina jest w szoku. Małżeństwo podejmuje decyzję o leczeniu poważnie chorej córki wszelkimi możliwymi metodami. Na świat przychodzi ich kolejna córka Anna, która ma się stać „lekarstwem” dla swojej schorowanej siostry. Pewnego dnia jedenastoletnia dziewczynka mówi „nie” swoim rodzicom i postanawia walczyć o swoje życie. Matka dziewczynki w szczególności jest załamana decyzją swojej nastoletniej córki. Relacje rodzinne ulegają znacznemu pogorszeniu. Ciało Kate powoli umiera, choć Anna stara się ją wspierać wraz z rodzicami i bratem.

 

Czy nie uważacie, że każdy z tych filmów jest wyjątkowy? Każdy z nich opowiada zupełnie inną historię i przedstawia różnorodnych bohaterów, którzy kochają, walczą i pragną o szczęście swoje i swoich bliskich. W Dzień Matki poświęćcie trochę czasu dla swoich mam i obejrzycie jeden z tych filmów. Z pewnością nie będzie to zmarnowany czas!

 

Zobacz także: Mamo, dobrze, że jesteś

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska