Filmowa majówka

 

Majówka już za pasem! Jeśli wzięliście sobie kilka dni wolnego między Wielkanocą a początkiem maja, to macie bardzo dużo wolnego czasu do zagospodarowania. To wyjątkowa okazja, żeby nadrobić kilka filmów, na które do tej pory nigdy nie było wolnej chwili.

Kochankowie z księżyca (2012)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/KinoSwiatPL/videos

 

Arcydzieło Wesa Andersona! Kochankowie z księżyca to zdaniem wielu krytyków jeden z najlepszych filmów tego reżysera. I trudno się z nimi nie zgodzić, gdy obserwuje się jak ta prosta, lekka i w gruncie rzeczy naiwna historia w rękach Andersona staje się czymś wzruszającym, ciepłym i zachwycającym. Kochankowie z księżyca to historia dwojga zakochanych nastolatków, którzy w latach 60. XX wieku uciekają z domów, by szwendać się po lasach i spać w namiocie nad rzeką. Dbałość o detale, symetria z której Anderson jest znany, a przede wszystkim niesamowite, przywodzące na myśl lato barwy sprawiają, że trudno oderwać wzrok od ekranu. Ale czy nie tego właśnie oczekujemy od kina?

 

Baby Driver (2017)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/movieclipsTRAILERS/videos

 

Historia młodego, uzależnionego od muzyki kierowcy, zaangażowanego w przestępczy świat, z którym w pewnym momencie próbuje zerwać to coś, czego jeszcze nie widzieliśmy na ekranie. Jednak to nie fabuła tego filmu jest najważniejsza, a sposób w jaki wykorzystane zostały dźwięki. Tu znaczenie ma każdy utwór z soundtracku, ale również wszystkie odgłosy otoczenia, korespondujące z tym, co robi i czuje Baby. To montażowe arcydzieło zostało wzbogacone o taką ilość spektakularnych pościgów i wybuchów, że fani kina akcji nie powinni czuć się zawiedzeni. Momentami fabuła bywa co prawda absurdalna, ale dla takich efektów to po prostu trzeba zobaczyć!

 

Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/channel/UCwAiG5lj7w24SbgPy6eiYvg/videos

 

Netflix nie zawsze robi dobre filmy, szczególnie te dla nastolatków. Jednak ten tytuł zdecydowanie go rehabilituje. Historia nastoletniej Lary Jean i jej miłosnych listów do pięciu chłopców jest jedną z tych, które sprawiają, że robi się cieplej na sercu, choć bardzo byśmy się przed tym bronili. Nie brakuje tutaj naprawdę zabawnych żartów, trudnych czy oczyszczających rozmów, niełatwych relacji rodzinnych i towarzyskich. Film porusza kwestie ważne dla nastoletnich bohaterów, ale robi to w tak rzeczowy i nienachalny sposób, że nawet dorosły widz może go oglądać z nieukrywanym uśmiechem. W sam raz na ciepłe, majowe wieczory.

 

Uciekaj! (2017)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/movieclipsTRAILERS/videos

 

Jeśli lekkie i przyjemne kino nie należy do waszych zainteresowań i nawet w majówkę nie macie zamiaru zrobić wyjątku, ta propozycja jest zdecydowanie dla was. Debiutanckie dzieło Jordana Peele’a to film, którego premiera wywołała niemałą furorę. Gatunkowo określa się go jako horror, ale zdecydowanie bardziej przerażającymi niż warstwy fabularna i wizualna wydają się jego symbolika i przekaz. „Uciekaj!” to szpila, wbita z chirurgiczną precyzją w amerykańskie społeczeństwo, silny odautorski manifest. A jeśli po takim seansie nadal będziecie spragnieni horroru, to najnowsza produkcja Peele’a, „To my”, również powinna przypaść wam do gustu.

 

The florida project (2017)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/A24Films/videos

 

Historia sześcioletniej Moonee i jej młodej, próbującej uporać się z życiem matki może trochę szokować, zwłaszcza wśród społeczeństwa zachodniego, z jego poradami parentingowymi i wychowaniem emocjonalnym w pięknych, miejskich apartamentach. Tu kolorowe i radosne są tylko barwy – żywe, kontrastowe, jak na Florydę przystało. Kryje się za nimi jednak pełna wzlotów i upadków dramatyczna historia o dziecięcym temperamencie, miłości macierzyńskiej i marzeniach. Zdecydowanie warto nadrobić, zwłaszcza, że odgrywająca rolę Moonee (ośmioletnia!) Brooklynn Prince niedawno nakręciła swój pierwszy film krótkometrażowy, tym samym sprawiając, że Hollywood na pewno łatwo o niej nie zapomni.

 

Sekrety morza (2014)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/ITICinema/videos

 

A teraz coś dla fanów animacji! Przepięknie zilustrowana historia o miłości rodzinnej, czerpiąca z folkowych legend i historii celtyckich i irlandzkich. Ta ciepła, spokojna i powolna opowieść sprawdzi się wśród najmłodszych widzów, ale pozwoli również na odpoczynek dorosłego odbiorcy, przesyconego ilością bodźców obecnych w innych produkcjach. Chłodny, morski klimat filmu niesamowicie orzeźwia w gorące i majowe dni, a piękne ilustracje i perfekcyjnie dobrana muzyka sprawiają, że łatwo zanurzyć się w tę pełną przepięknie podanej magii historię. Propozycja dla tych, którzy w dni wolne planują się przede wszystkim relaksować.

 

Avengers: Koniec gry (2019)

 

 Źródło: https://www.youtube.com/user/MARVEL/videos

 

Z kolei przy tym filmie trudno będzie o relaks. Studio Marvel postanowiło zakończyć historię Avengersów (przynajmniej na razie), tym samym zamykając pewien etap. Bilety na pokazy przedpremierowe wykupywane były z prędkością światła i wszystko wskazuje na to, że film sprzeda się znakomicie. Wstępne recenzje są przeważająco pozytywne, zarówno wśród krytyków, jak i odbiorców, a sam film urósł do rangi wydarzenia, którego nie da się przeoczyć. Jeśli jednak nie widzieliście poprzednich filmów Marvela, to być może majówka okaże się idealnym czasem, żeby je nadrobić.

 

 

No, to co? 3… 2… 1… Biegnijcie przed ekrany! :)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska