29 faktów na 29. urodziny Taylor Swift

 

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych artystek młodego pokolenia. Z natury urocza, ale lepiej z nią nie zadzierać. Taylor Swift kończy dziś 29 lat! Z tej okazji poznaj 29 faktów o Amerykance.

1.Taylor Alison Swift urodziła się 13 grudnia 1989 roku w Reading w stanie Pensylwania.

 

2. Jej rodzice nazywają się Andrea i Scott. Taylor ma młodszego o 3 lata brata Austina.

 

3. Przepowiadana jej była kariera maklera giełdowego. Rodzice wybrali dla niej specjalnie neutralne imię, by było jej łatwiej w świecie biznesu, chociaż nadali je na cześć słynnego muzyka Jamesa Taylora.

 

4. Jej babcią była słynna śpiewaczka operowa, Marjorie Finlay. To po niej dziewczynka odziedziczyła ogromny talent i charyzmę.

 

5. Zanim Taylor zaczęła pisać piosenki, tworzyła wiersze, a nawet napisała powieść. Jak dotąd nie została wydana, aczkolwiek Taylor nie wyklucza, że być może któregoś dnia ujrzy ona światło dzienne.

 

6. Potrafi grać na gitarze akustycznej, elektrycznej, banjo, ukulele, bębnach i fortepianie.

 

7. Na pierwszej gitarze (akustycznej) nauczyła się grać w wieku dziesięciu lat.

 

8. Gdy miała 11 lat wygrała swój pierwszy konkurs talentów.

 

9. W 2000 roku zaśpiewała hymn Stanów Zjednoczonych na turnieju tenisowym US Open w Nowym Jorku.

 

10. Taylor Swift miała 14 lat, gdy podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Big Machine i tym samym została najmłodszą tekściarką w historii firmy. Swojej wytwórni jest wierna do dziś.

 

11. Debiutancki singiel młodej piosenkarki zatytułowany „Tim McGraw” został wydany w 2006 roku. Pierwsze wersy utworu powstały na lekcji matematyki.

 

12. Rok później Taylor została nagrodzona statuetką dla najlepszej wokalistki i autorki tekstów, ufundowaną przez Nashville Songwriters Association International. Co więcej, Taylor była najmłodszą nagrodzoną tym wyróżnieniem wokalistką w historii.

 

13. Debiutancki album studyjny wokalistki ukazał się 24 października 2006 roku. Płyta uplasowała się na 19. miejscu Billboard 200. Sprzedano wtedy ok. 67 tys. kopii, co trzeba przyznać, jest imponującym wynikiem.

 

14. Dziś album „Taylor Swift” ma status multiplatyny (!).

 

15. Do tej pory Taylor Swift wydała 6 albumów studyjnych – „Taylor Swift” (2006), „Fearless” (2008), „Speak Now” (2010), „Red” (2012), „1989” (2014) i ostatni „Reputation” (2017).

 

16. Drugi album studyjny „Fearless” przyniósł autorce pierwszą w życiu Nagrodę Grammy.

 

17. Do tej pory Taylor otrzymała 10 nagród Grammy (w tym dwie za album roku czy najlepszy teledysk) i 22 nominacje. Ostatnią z nominacji jest Najlepszy Popowy Album i dotyczy najbliższego rozdania Nagród Grammy w 2019 roku.

 

18. Taylor Swift ma na swoim koncie również 6 Rekordów Guinnessa. Pierwszy pochodzi z 2010 roku, za najszybciej sprzedany album żeński („Speak Now”), a ostatni rekord artystka pobiła w ubiegłym roku i były to Najwyższe roczne zarobki w historii kobiecej gwiazdy pop.

 

19. Taylor ma dwa koty rasy szkocki zwisłouchy – Meredith i Olivię Benson.

 

20. Taylor Swift znalazła się (trzy razy) na liście 100 najpiękniejszych ludzi show-biznesu magazynu „People” – w 2008, 2009 oraz 2010 roku.

 

21. Taylor miała bogate życie miłosne. Wśród celebrytów, którzy zdobyli serce pięknej blondynki, byli: Joe Jonas, Taylor Lautner, John Mayer, Harry Styles czy Calvin Harris. Obecnie piosenkarka spotyka się z brytyjskim aktorem Joe Alwynem.

 

22. Piąta światowa trasa koncertowa wokalistki, to Taylor Swift’s Reputation Stadium Tour, która rozpoczęła się 8 maja 2018 roku w Glendale w Arizonie, a zakończyła się 21 listopada 2018 roku w Tokio w Japonii.

 

23. Wspomniana trasa koncertowa obejmowała 53 kraje.

 

24. Do tej pory Taylor Swift nie wystąpiła w Polsce.

 

25. W 2009 roku na gali MTV Video Music Awards Swift otrzymała nagrodę za najlepszy żeński teledysk  („You Belong with Me”), jednak spotkał ją przykry incydent: podczas wygłaszania podziękowań na scenę wszedł Kanye West, odebrał wokalistce mikrofon i powiedział, że to Beyoncé powinna dostać tę nagrodę. Jego zachowanie potępił nawet ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

 

26. Znaną i lubianą piosenkę „Love Song” wokalistka napisała w ok. 10 minut.

 

27. Taylor 3 razy nie zdała prawa jazdy.

 

28. Dziesiątego listopada 2014 ukazał się singiel „Blank Space”, który w rekordowym czasie osiągnął miliard wyświetleń na youtubie i swego czasu był 3. najczęściej oglądanym teledyskiem w historii.

 

29. Taylor jest zapaloną historyczką – całą historię swojego kraju zna na pamięć!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska