Niespodziewany zwycięzca Emmy 2017

23/09/2017

Już wiemy, które seriale w 2017 roku zyskały największą sławę i uznanie w oczach krytyków. Serialowe „Oskary” rozdane. W tym roku nie obyło się bez niespodzianek.

Rok 2017 jest wybitnym czasem dla seriali. Chyba jeszcze nigdy nie powstało aż tyle dobrych produkcji. Walka między HBO, Netflix czy Showmax była naprawdę zaciekła. Każdy z tych producentów miał w swoim asortymencie wręcz gigantyczne tytuły. Do zwycięzców typowano trzy produkcje HBO – „Figurantka”, „Wielkie kłamstewka” oraz „Westworld”. To były tak zwane „pewniaki”, to właśnie któryś z tych seriali miał wygrać. Pod uwagę brano jeszcze tegoroczny dorobek Netflixa i produkcje takie jak: „Stranger Things”, „House of Cards” czy „The Crown”. W końcu to też bardzo dobre seriale, które mogły śmiało konkurować z hitami HBO. Jednak stało się zupełnie inaczej. Główną nagrodę i największe uznanie widzów zyskał serial platformy Showmax, czyli „Opowieści podręcznej”. Chociaż nie był brany pod uwagę, to trzeba przyznać, że najbardziej zasłużył na zwycięstwo.

„Opowieści podręcznej” to serial, który idealnie wpasowuje się w obecne realia. W czasach gdzie dużo mówi się o prawach kobiet, gdzie wzrasta świadomość, że są miejsca na świecie, w których kobiety są traktowane dużo gorzej niż „podręczne” w serialu, nie mogło być inaczej. Ta produkcja ze względu na swoją tematykę była skazana na sukces od samego początku. Już po pierwszych dwóch odcinkach było wiadomo, że powstanie kolejny sezon. Oglądalność rosła w szalonym tempie. Patrząc na ten serial mamy mieszane uczucia, z jednej strony wydaje nam się, że sceny, jakie nam przedstawiono są kompletnie nierealne, jednak po dłuższej chwili uświadamiamy sobie, że coś takiego naprawdę jest możliwe. Kobiety są niewolnikami, w całości należą do władzy rządzącej, mają jeden cel, od którego zależy ich życie, muszą rodzić dzieci bezpłodnym parom z wyższych klas społecznych. Nieustannie są poddawane „praniu mózgu” tak, by myślały, że to, co robią jest dobre i konieczne oraz by nie miały odwagi się przeciwstawić. Wszystko to zrobione jest w ramach religii i nakazu Boga. Do stworzenia serialu wybrano najbardziej kontrowersyjne cytaty z Biblii, tworząc tym samym jej własną interpretację. To trochę tak, jak robią to islamscy terroryści. Wybierają zdania, które najbardziej się im podobają i tłumaczą nimi swoje działania. Ten serial powstał na tej samej zasadzie. W „Opowieści podręcznej” wszystko co dzieje się z kobietami znajduje swoje odniesienie w Biblii, są im pokazywane cytaty i wmawiają im, że to, co się z nimi dzieje jest wolą, a nawet nakazem Boga. Cała akcja jest przedstawiona z punktu widzenia jednej z „podręcznych”. Freda jest narratorem i kreuje tą opowieść. Ona wprowadza widzów do świata, w którym przyszło jej żyć i obnaża jego najgorsze tajemnice. Jako jedna z nielicznych zachowała zdrowy rozsądek, jest w pełni świadoma tego, co się wokół niej dzieje. Ten serial wzbudził ogromne kontrowersje, głównie ze względu takiego ujęcia Biblii, oraz na mocne sceny. Pewnie dlatego nie był też typowany do wygranej Emmy 2017. Uznano, że jest zbyt kontrowersyjny i zbyt wulgarny. A jednak wygrał. W dodatku zdobył jeszcze jedną nagrodę. Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Elisabeth Moss, czyli serialowa Freda. To kolejny powód do dumy dla producentów tego serialu.

 

 

Tegoroczna gala Emmy 2017 uświadomiła nam coś jeszcze. Nie chodzi już o tematykę serialu czy o to, że nie wygrali ci, których brano pod uwagę jako faworytów. Po raz pierwszy w historii wygrał serial, który nie pochodzi z telewizji, tylko został wyprodukowany przez platformę streamingową. To dowodzi tylko jednego, że platformy takie jak Showmax czy Netflix są prawdziwą potęgą, z każdym kolejnym rokiem stają się coraz większym „zagrożeniem” dla telewizji. Ich pozycja się umacnia. Mają lepsze produkcje, lepsze pomysły na przyciągnięcie widzów i tworzą produkcje, o których mówi się na całym świecie. Wygrana „Opowieści podręcznej” to nie tylko sukces Showmax, ale właśnie wszystkich platform streamingowych.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska