Muzyczne ewolucje: Eminem. Jak wyglądała jego droga na szczyt?

14/01/2018

Najsłynniejszy z białych raperów, najlepiej sprzedający się artysta z pierwszej dekady XXI wieku. Zamieszany w wiele afer. W jego życiu nie brakowało wielu osobistych tragedii. Historia Eminema inspiruje ludzi na całym świecie.

Eminem, a tak właściwie Marshall Bruce Mathers III, ma szkockie, angielskie, niemieckie, szwajcarskie i polskie korzenie. Matka urodziła go w wieku zaledwie 17 lat, ojciec odszedł gdy Eminem miał niecałe dwa latka Jego dzieciństwo było wyjątkowo trudne - skrajna bieda, dorastanie bez ojca, matka narkomanka, wieczne przeprowadzki i problemy z nauką. To wszystko odbiło się na jego dorosłym życiu i twórczości.

 

Eminem zaczął interesować się hip-hopem w bardzo młodym wieku. Początkowo przyjmował pseudonim M&M, pod którym zaczął tworzyć pierwsze utwory. W szkole średniej brał udział w licznych konkursach z freestyle'u. W czasach, w których zaczynał swoją przygodę z hip-hopem, w tym gatunku muzycznym przeważali Afroamerykanie. Osoby białoskóre nie zyskiwały sławy i nie umiały się wybić. Eminem był jednym z pierwszych, którym się udało. Szybko zdobył uznanie podziemnych odbiorców hip-hopu, a stamtąd droga prowadziła tylko wyżej. Niestety wciąż był tylko nastolatkiem, nie umiał połączyć nauki, pasji do muzyki i obowiązków w domu. Po tym, jak już po raz drugi musiał powtarzać 9 klasę, został wyrzucony ze szkoły. Eminem podjął wtedy słabo płatną pracę w restauracji, był tam odpowiedzialny za gotowanie prostych potraw oraz zmywanie naczyń. W wolnych chwilach nadal pisał teksty i tworzył własne utwory. Profesjonalna kariera Eminema zaczęła się tak naprawdę w 1996 roku. W wielu wywiadach wspomina, że właśnie wtedy zapragnął stać się bogatszy, skończyć z biedą, a przede wszystkim chciał zapewnić godne życie swojej nowo narodzonej córeczce Haillie Jade Scott. Dziewczynka stała się największą motywacją i sensem życia dla Eminema. Wielokrotnie wspomina ją w swoich piosenkach, a także wiele z nich poświęcił wyłącznie jej. W 1996 roku ukazał się jego debiutancki album „Infinite”. Płyta nie odniosła wielkiego sukcesu. Po jej wydaniu na Eminema spłynęło wiele osobistych tragedii. Jego wujek, z którym był silnie związany, odebrał sobie życie. To wydarzenie bardzo wstrząsnęło raperem. Wtedy też zaczęły się jego pierwsze problemy z narkotykami i nadużywaniem alkoholu. Seria porażek i pogłębiająca się depresja doprowadziły go w końcu do pierwszej próby samobójczej.

 

Następnie Eminem rozpoczął dalszą walkę o własną przyszłość. Wziął udział w konkursie Wake Up Show's Freestyle Performer Of The Year, w którym zdobył pierwsze miejsce, a to zapewniło mu kontrakt z wytwórnią płytową. Później zajął drugie miejsce w olimpiadzie freestyle'owej Rap Olympics w Los Angeles. W 1998 roku Eminem podpisał kontrakt z Aftermath Entertainment/Interscope Records i wydał jeden ze swoich lepszych albumów „The Slim Shady LP”. Utwory, jakie zawierał ten album, Eminem napisał wiele lat wcześniej. Nie było tam ani jednej piosenki, która dotyczyła jego ówczesnego życia. W 1999 roku „The Slim Shady” pokrył się potrójną platyną i stał się najbardziej popularnym albumem roku. Wraz z wielką międzynarodową karierą zaczęły się problemy. Krytycy czepiali się tekstów, jakie tworzył Eminem gdyż wielokrotnie opisywał w nich morderstwa i wspominał o korzyściach płynących z brania narkotyków. W 2000 roku pojawił się jego kolejny album „The Marshall Mathers LP”. Już w pierwszym tygodniu po premierze pobił rekord w ilości sprzedaży. Kolejna płyta ukazała się dwa lata później i odniosła równie wielki sukces. Eminem był u szczytu kariery, każda jego piosenka była lepsza od poprzedniej. Jeździł w trasy koncertowe, zarabiał niewyobrażalnie wielkie pieniądze. Dwa lata później stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu „8 mila”, w którym zagrał również główną rolę. Za pochodzący z niej utwór „Lose Yourself” zdobył Oscara.

 

W 2005 roku rozważał przerwę w karierze. Nadal miał problemy z narkotykami i lekami nasennymi. W pewnym momencie przedawkował i jego życie wisiało na włosku. Po wyjściu ze szpitala nadal zażywał narkotyki. Zaczął gubić się w swojej twórczości, w końcu zdecydował się pójść na odwyk i raz na zawsze zerwał z nałogiem. Po tych doświadczeniach muzyka Eminema znacznie się zmieniła. Teksty przestały być tak brutalne. Często wspominał o rodzinie, odwoływał się również do swoich osobistych doświadczeń i starał się dawać dobry przykład młodym ludziom, którzy go słuchali i uwielbiali. Założył również fundację charytatywną „The Marshall Mathers Foundation”, która działa w jego rodzinnym stanie Michigan i wspiera młodzież z ubogich rodzin oraz dofinansowuje banki żywności. Eminem zdecydował się również w końcu pogodzić ze swoją matką. Znacznie ograniczał z nią kontakty od początku swojej kariery, by w pewnym momencie całkowicie zerwać relację. Wiele razy wspominał, że jest ona jego największym wrogiem oraz że szczerze jej nienawidzi. Oskarżał ją o niemal wszystko - o każde swoje niepowodzenie, dzieciństwo, biedę, problemy z narkotykami. Twierdził, że jest ona źródłem jego problemów i nigdy nie dostał od niej wsparcia. Kobieta próbowała nawet zarobić na sukcesie syna i wydała książkę pt. „My Son Marshall, My Son Eminem: Setting the Record Straight on My Life as Eminem's Mother”, w której zarzuciła mu, że wszystko co mówił o swoim dzieciństwie jest kłamstwem, które wymyślił po to by sprzedać więcej płyt.

 

Ciężkie dzieciństwo i bieżące problemy miały ogromny wpływ na muzykę Eminema. Gdyby nie przykre doświadczenie nie byłby w stanie napisać tylu wspaniałych i szczerych utworów. Wyszedł z nałogu i udowodnił, jak silnym jest człowiekiem. Historia Eminema daje wiarę i napawa optymizmem wiele młodych osób, daje siłę i wiarę do walki z problemami. Stał się on żywą legendą i chodzącą inspiracją. Z pewnością zasługuje na sukces, jaki osiągnął.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska